Տավուշի մարզում ապօրինի անտառահատումների հայտնաբերման դեպքերն ավելացել են
2020թ. ընթացքում մարզի տարածքում հայտնաբերվել և արձանագրվել է ապօրինի ծառահատման 502 դեպք: Դրանցից 138-ով հարուցվել են քրեական գործեր, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է շուրջ 8,6%-ով:
Աճը պայմանավորված է լատենտային բնույթ կրող նման հանցագործությունները Ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների գործունեության արդյունքում նման դեպքերի բացահայտման, անտառային տնտեսության պահպանման, փայտանյութի տեղափոխման ուղիների նկատմամբ հսկողության աշխատանքի ակիվացմամբ:
Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո ապօրինի ծառահատման դեպքերի առթիվ հարուցված և քննվող, ինչպես նաև դատարանում քննված և ավարտված 20 քրեական գործերով արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 170 մլն ՀՀ դրամ։ Դատախազության կողմից մի շարք քաղաքացիների 24 առաջարկություններ են ուղարկվել ընդհանուր 17մլն  ՀՀ դրամի չափով վնասը կամովին վերականգնելու համար: Դատարանում քննված և ավարտված գործով պատճառված վնասի չվերականգնված գումարը բռնագանձելու նպատակով դատախազների կողմից պետական իրավասու մարմնին գրություններ են ուղվել՝է ողջամիտ ժամկետներում ներկայացնելու համապատասխան հայցադիմումներ:
2020թ. ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել ապօրինի ծառահատումների վերաբերյալ 25 քրեական գործ 28 անձի վերբերյալ:
Ապօրինի անտառահատումների դեպքերի բացահայտման դրական ցուցանիշը պայմանավորված է նաև ՀՀ դատախազության կողմից որդեգրված քրեական քաղաքականությամբ, ըստ որի յուրաքանչյուր հանցավոր դեպքի քննության ընթացքում պարտադիր քննության առարկա է դարձվում նաև դրանցում անտառների պահպանության համար պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կոռուպցիոն ներգրավվածության հնարավորությունը: Այս մոտեցումը նպաստում է իրենց սպասարկման գոտու հանդեպ վերանշյալ կատեգորիայի պաշտոնատար անձանց զգոնության և պատասխանատվության մեծացմանը:
2020թ. ընթացքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու փաստերի առթիվ Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման կամ հսկողության ներքո հարուցվել է 10 քրեական գործ, որոնցով նախաքննությունը շարունակվում է: Երկու անտառապահի մեղադրանքներ են առաջադրվել հատված փայտանյութն ապօրինի կերպով անտառներից դուրս բերելու դիմաց կաշառքի ստանալու համար:
Նշված քրեական գործերով իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից թույլ տրված հանցավոր թերացումների հետևանքով պետությանը պատճառվել է ընդհանոր առմամբ 96 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Մարզի դատախազության կողմից ապօրինի անտառահատումների դեմ պայքարի շրջանակներում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց և մի շարք պետական մարմինների ուղարկվել է 14 հաղորդում, ծառայողական քննություն անցկացնելու 2 միջնորդություն, նշված բնույթի հանցագործություններին նպաստող պատճառներն ու պայմանները վերացնելու կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելուն ուղղված 3 միջնորդագիր: Արդյունքում իրենց աշխատանքում թերացած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառվել են կարգապահական պատասխանատվության տարբեր միջոցներ, այդ թվում նաև աշխատանքից ազատման տեսքով:
Մասնավորապես, առանձին նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ անտառապահները, անտառներին հարակից բնակավայրերի բնակիչների հետ նախապես պայմանավորվելով, նրանց կողմից ներկայացված տոմսակների հիման վրա անտառներից հավաքում, մթերում, ապա իրենց անձնական օգտագործման մեքենայով տեղափոխում և նրանց են հանձնում թափուկ փայտանյութ ՝ այդ ամենի դիմաց ստանալով նախապես պայմանավորված գումարը: Այսինքն պարզվել է, որ փաստացի անտառից ապօրինի փայտանյութ չի մթերվել, սակայն հաստատվել է անտառապահների կողմից աշխատանքային պարտականությունները կատարելու փոխարեն, իրենց աշխատաժամանակի ընթացքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու՝ գումարի դիմաց թափուկ փայտանյութի պատրաստելու, մթերելու և տեղափոխելու հանգամանքը: Ընդ որում՝ դա տեղի է ունենում նրանց աշխատանքի նկատմամբ հսկողություն և վերահսկողություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց՝ անտառապետերի, անտառտնտեսության տնօրենների թողտվության կամ անուշադրության պայմաններում: Մարզի դատախազի կողմից խնդիրը բարձրացվելուց հետո «Հայանտւսռ» ՊՈԱԿ-ում ձեռնարկված միջոցների արդյունքում պաշտոնատար անձինք ենթարկվել են կարգապահական տույժերի, ընդհուպ աշխատանքից ազատման:
2021թ. ևս ապօրինի անտառահատումների դեմ քրեաիրավական պայքարը շարունակում է մնալ Տավուշի մարզի դատախազության առաջնահերթություններից:

В Тавушской области увеличились случаи незаконных рубок
За 2020 г. на территории области выявлено 502 случая незаконных рубок. По 138 были возбуждены уголовные дела, что по сравнению с прошлым годом на 8.6% больше.
Ущерб, нанесенный государству по 20 уголовным делам, находящимися под процессуальным руководством или надзором прокуроров Тавушской области составил 170 млн. драмов РА. 24 предложений были направлены прокуратурой гражданам для добровольного восстановления ущерба в размере 17 млн. драмов РА. Для взыскания невосстановленной суммы ущерба, нанесённого по завершенным делам прокурорами были направлены письма государственным компетентным органам.
За 2020г. с обвинительным заключением в суд было направлено 25 уголовных дел в отношении 28 лиц относительно незаконной рубки деревьев.
Положительный показатель выявления случаев незаконной рубки лесов обусловлен также уголовной политикой прокуратуры РА, согласно которой в ходе расследования каждого преступного деяния обязательным предметом расследования становится возможность коррупционного вовлечения должностных лиц, ответственных за охрану лесов.
В ходе 2020г. в результате небрежного обращения к службе уполномоченными должностными лицами ГНКО «Айантар» по факту не выполнения своих обязанностей под процессуальным руководством или надзором прокуроров прокуратуры Тавушской области было возбуждено 10 уголовных дел, по которым предварительного расследования продолжается. 2 лесникам были предъявлены обвинения за коррупцию.
В результате преступных деяний компетентных должностных органов по указанному уголовному делу государству был нанесен ущерб в размере 96 млн. драмов РА.
Прокуратурой области в рамках борьбы против незаконных рубок лесов компетентным должностным лицам ГНКО «Айантар» и другим государственным органам были направлены 14 сообщений, 2 ходатайства по осуществлению служебного расследования. В результате в отношении должностных лиц, не выполнивших свою работу были применены разные меры дисциплинарной ответственности, в том числе и в виде отстранения от работы.
В частности в ходе изучения отдельных материалов было установлено, что лесники, заранее договорившись с жителями населенных пунктов собирают, а затем перевозят в личном автомобиле, и передают им рассыпную древесину, получая за все это заранее согласованную сумму. То есть было установлено, что фактически нелегальной древесины из леса не добывали, однако было установлено обстоятельство заготовки или перевозки древесины лесниками за деньги вместо выполнения своих рабочих обязанностей. Причем это происходит в условиях разрешения или невнимания ответственных за их работу должностных лиц - лесников, директоров лесных хозяйств. В результате мер, принятых прокурором области должностные лица были подвергнуты дисциплинарным взысканиям, в том числе увольнению.
В 2021г. уголовно-правовая борьба против незаконной рубки лесов продолжается оставаться приоритетом прокуратуры Тавушской области.