Դատախազների՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցերով բավարարվել է 4.6 մլրդ դրամի հայցապահանջ, բացահայտվել է պետութանը պատճառված 19 մլրդ դրամի վնաս. ամփոփում
Պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2020թ.-ի ընթացքում ՀՀ դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումները շարունակել են ծավալուն աշխատանքները՝ չնայած Հանրապետությունում արտակարգ իրավիճակի հիմքով արտակարգ դրության, ինչպես նաև ռազմական դրության իրավական ռեժիմներին, դրանց հետևանքով ի հայտ եկած բարդություններին:
Մասնավորապես՝ նախորդ տարվա ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով հանրապետության դատախազության բոլոր կառուցվածքային ստորաբաժանումների կողմից բազմաթիվ ոլորտներում ընդհանուր առմամբ կատարվել է 819 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է 763 իրավախախտում: Ուսումնասիրություններն ընդգրկել են պետական և հանրային գույքի պահպանության, հողօգտագործման, ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, ընդերքօգտագործման, ջրային կենսառեսուրսների, ենթակառուցվածքների կառավարման, առողջապահության, կրթության, պետական գնումների, իսկ զինվորական դատախազության իրավասության շրջանակներում՝ թիկունքային ծառայության, զորքերի բնակավորման սպառազինության, ռազմաբժշկական, կապիտալ շինարարության և այլ ոլորտները:
Պետության շահերին հասցրած վնասը կամովին վերականգնելու մասին դատախազների կողմից նախազգուշացվել են 153 անձինք: Միայն դատախազական ներգործության այս միջոցի կիրառման արդյունքում կամովին պետական բյուջե է վերականգնվել է 512 մլն դրամ:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով պետությանը պատճառված վնասների վերականգման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, պետական շահերի պաշտպանության հայցեր հարուցելու, ինչպես նաև պետական շահերի խախտումների պատճառների և նպաստող պայմանների վերացման նպատակով պետական մարմիններին ներկայացվել է ընդհանուր 77 հաղորդում և միջնորդագիր:
Դատախազների կողմից դատարաններ է ներկայացվել պետական շահերի պաշտպանության 56 հայց՝ ընդհանուր  շուրջ 620 մլն. ՀՀ դրամ հայցապահանջով: Դատարաններում քննված 44 հայցերից 33-ով, այդ թվում նաև նախախորդ տարիներին հարուցված, բավարարվել է 4.6 մլրդ դրամի հայցապահանջ, ինչը շուրջ 65 անգամ գերազանցում է 2019թ. արդյունքները: Քննության ընթացքում է գտնվում մոտ 6,9մլրդ ՀՀ դրամի հայցապահանջով 95 հայց:
Դատախազության ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերված՝ առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստերի առթիվ հարուցվել է 249 քրեական գործ, իսկ 440 դեպքերով ուսումնասիրությունների արդյունքները ուղարկվել են ըստ ենթակայության նյութեր նախապատրաստելու համար։
Քրեական գործերը հարուցվել են, մասնավորապես, գնահատման և մրցութային ընթացակարգերում, պետական սեփականության բազմաթիվ գույքերի մասնավորեցման, համայնքային ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքներում, առանձին սոցիակլական ուղղություններով պետական միջոցների օգտագործման, պետական մարմինների կարիքների համար գնումների գործընթացներում, Սևանա լճից արդյունագործական որսի և արտահանման, պետական կամ համայնքային սեփականության հողամասերը վարձակալության տրամադրելու, ոռոգման ջրի մատակարարման, ձկնաբուծարանների գործունեության և բազմաթիվ այն ոլորտներում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների փաստերի առթիվ:
Դատախազության բոլոր ստորաբաժանումների կողմից 2020թ.-ի ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ձեռնարկված միջոցառումներով՝ հարուցված հայցերով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 21,4 մլրդ ՀՀ դրամ: Վերականգնվել է շուրջ 1.6 մլրդ ՀՀ դրամ:
Դատախազությունը ինչպես քրեական գործերի, այնպես էլ հայցերի հարուցման շրջանակներում հետամուտ է հայտնաբերված վնասի լիարժեք վերականգնմանը՝ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված ներգործության ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում արձանագրվող արդյունքները՝ հատկապես ուսումնասիրությունների ծավալների, դրանց հիման վրա հարուցվող քրեական վարույթների մասով,  շարունակում են  պայմանավորված լինել նաև պետական մարմինների կողմից իրենց ներքին վերահսկողական լծակներով իրականացված ստուգումների արդյունքները ՀՀ դատախազություն ներկայացնելու գործընթացի պահպանվող բարձր տեմպերով, պետական շահերի համատեքստում տարատեսակ իրավախախտումների, հանցավոր երևույթների վերաբերյալ զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներն առավել հետևողականորեն ուսումնասիրման առարկա դարձնելու հանգամանքով:

Demand of 4.6 billion AMD was granted in the result of state interest protection by the prosecutors, damage of 19 billion AMD caused to the state was detected
The structural subdivisions of the RA Prosecutor's Office have continued their extensive work in the field of state property interest protection during 2020, despite the state of emergency in the Republic as well as the legal regimes of martial law and the difficulties resulted by them.
In particular, during the previous year, a total of 819 investigations were conducted by all structural subdivisions of the Prosecutor's Office on state interest protection in the result of which 763 violations were detected. The studies have included state protection of public property, road construction, energy, subsurface use, water bio-resources, infrastructure management, healthcare, education, public procurement, and military prosecutor's office, military service, military housing means, military medicine, military medicine, capital construction and other spheres.
Prosecutors have warned 153 people in order to cover the damage to state interests voluntarily. In the result of this measure of prosecutorial influence 512 million AMD was voluntarily restored to the state budget.
In the result of the studies 77 applications were submitted to the state bodies in order to undertake measures to recover the damage caused to the state, to file lawsuits to protect state interests, as well as to eliminate the causes of violations of state interests.
Prosecutors have filed 56 lawsuits to protect state interests to the court, totally about 620 million AMD demand. 33 suits out of 44 lawsuits examined in the courts, including those initiated in previous years, granted the claim of 4.6 billion AMD, which is about 65 times more compared with the results of 2019. 95 lawsuits with a claim of about 6.9 billion AMD are being investigated.
In the result of the investigations carried out by the subdivisions of the Prosecutor's Office in the scope of the function of protection of state interests, 249 criminal cases were initiated and the outcomes of the investigations were sent to prepare materials on 440 cases.
The criminal cases have been initiated, in particular, in the procedures of privatization of numerous state-owned properties, repair  of community roads, use of state funds in certain social areas, procurement for the needs of state bodies, lease of state or community property plots, industrial fishing from Lake Sevan, substantial abuses registered in many of those areas.
The total damage caused to the state amounted to 21.4 billion AMD which was found by the measures undertaken by all the subdivisions of the Prosecutor's Office during 2020 in regard with the issues of protection of state interests, lawsuits, criminal cases, materials sent to investigative bodies. About 1.6 billion AMD was restored.
The outcomes recorded in the field of state interest protection continue to be conditioned by the results of inspections carried out by state bodies having such supervision.