Դատախազների՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցերով բավարարվել է 4.6 մլրդ դրամի հայցապահանջ, բացահայտվել է պետութանը պատճառված 19 մլրդ դրամի վնաս. ամփոփում
Պետության գույքային շահերի պաշտպանության ոլորտում 2020թ.-ի ընթացքում ՀՀ դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումները շարունակել են ծավալուն աշխատանքները՝ չնայած Հանրապետությունում արտակարգ իրավիճակի հիմքով արտակարգ դրության, ինչպես նաև ռազմական դրության իրավական ռեժիմներին, դրանց հետևանքով ի հայտ եկած բարդություններին:
Մասնավորապես՝ նախորդ տարվա ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով հանրապետության դատախազության բոլոր կառուցվածքային ստորաբաժանումների կողմից բազմաթիվ ոլորտներում ընդհանուր առմամբ կատարվել է 819 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է 763 իրավախախտում: Ուսումնասիրություններն ընդգրկել են պետական և հանրային գույքի պահպանության, հողօգտագործման, ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, ընդերքօգտագործման, ջրային կենսառեսուրսների, ենթակառուցվածքների կառավարման, առողջապահության, կրթության, պետական գնումների, իսկ զինվորական դատախազության իրավասության շրջանակներում՝ թիկունքային ծառայության, զորքերի բնակավորման սպառազինության, ռազմաբժշկական, կապիտալ շինարարության և այլ ոլորտները:
Պետության շահերին հասցրած վնասը կամովին վերականգնելու մասին դատախազների կողմից նախազգուշացվել են 153 անձինք: Միայն դատախազական ներգործության այս միջոցի կիրառման արդյունքում կամովին պետական բյուջե է վերականգնվել է 512 մլն դրամ:
Ուսումնասիրությունների արդյունքներով պետությանը պատճառված վնասների վերականգման ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, պետական շահերի պաշտպանության հայցեր հարուցելու, ինչպես նաև պետական շահերի խախտումների պատճառների և նպաստող պայմանների վերացման նպատակով պետական մարմիններին ներկայացվել է ընդհանուր 77 հաղորդում և միջնորդագիր:
Դատախազների կողմից դատարաններ է ներկայացվել պետական շահերի պաշտպանության 56 հայց՝ ընդհանուր  շուրջ 620 մլն. ՀՀ դրամ հայցապահանջով: Դատարաններում քննված 44 հայցերից 33-ով, այդ թվում նաև նախախորդ տարիներին հարուցված, բավարարվել է 4.6 մլրդ դրամի հայցապահանջ, ինչը շուրջ 65 անգամ գերազանցում է 2019թ. արդյունքները: Քննության ընթացքում է գտնվում մոտ 6,9մլրդ ՀՀ դրամի հայցապահանջով 95 հայց:
Դատախազության ստորաբաժանումների կողմից պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերված՝ առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող փաստերի առթիվ հարուցվել է 249 քրեական գործ, իսկ 440 դեպքերով ուսումնասիրությունների արդյունքները ուղարկվել են ըստ ենթակայության նյութեր նախապատրաստելու համար։
Քրեական գործերը հարուցվել են, մասնավորապես, գնահատման և մրցութային ընթացակարգերում, պետական սեփականության բազմաթիվ գույքերի մասնավորեցման, համայնքային ճանապարհների վերանորոգման աշխատանքներում, առանձին սոցիակլական ուղղություններով պետական միջոցների օգտագործման, պետական մարմինների կարիքների համար գնումների գործընթացներում, Սևանա լճից արդյունագործական որսի և արտահանման, պետական կամ համայնքային սեփականության հողամասերը վարձակալության տրամադրելու, ոռոգման ջրի մատակարարման, ձկնաբուծարանների գործունեության և բազմաթիվ այն ոլորտներում արձանագրված առերևույթ չարաշահումների փաստերի առթիվ:
Դատախազության բոլոր ստորաբաժանումների կողմից 2020թ.-ի ընթացքում պետական շահերի պաշտպանության հարցադրումներով ձեռնարկված միջոցառումներով՝ հարուցված հայցերով, հարուցված քրեական գործերով և քննչական մարմիններ ուղարկված նյութերով պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 21,4 մլրդ ՀՀ դրամ: Վերականգնվել է շուրջ 1.6 մլրդ ՀՀ դրամ:
Դատախազությունը ինչպես քրեական գործերի, այնպես էլ հայցերի հարուցման շրջանակներում հետամուտ է հայտնաբերված վնասի լիարժեք վերականգնմանը՝ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված ներգործության ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում արձանագրվող արդյունքները՝ հատկապես ուսումնասիրությունների ծավալների, դրանց հիման վրա հարուցվող քրեական վարույթների մասով,  շարունակում են  պայմանավորված լինել նաև պետական մարմինների կողմից իրենց ներքին վերահսկողական լծակներով իրականացված ստուգումների արդյունքները ՀՀ դատախազություն ներկայացնելու գործընթացի պահպանվող բարձր տեմպերով, պետական շահերի համատեքստում տարատեսակ իրավախախտումների, հանցավոր երևույթների վերաբերյալ զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներն առավել հետևողականորեն ուսումնասիրման առարկա դարձնելու հանգամանքով:

По искам прокуроров по защите государственных интересов было удовлетворено исковое требование на 4.6 млрд драм, выявлен нанесенный государству ущерб в размере 19 млрд драм. Обобщение
В сфере защиты интересов государственной собственности в 2020 году структурные подразделения Прокуратуры РА продолжили большую работу, несмотря на чрезвычайное положение в республике, а также правовые режимы военного положения и связанные с ними осложнения.
В частности, за последний год всеми структурными подразделениями прокуратуры по защите государственных интересов было проведено 819 расследований по всем направлениям, в результате которых было выявлено 763 правонарушения. Исследования охватывали защиту государственной и общественной собственности, землепользование, строительство дорог, энергетику, недропользование, водные ресурсы, управление инфраструктурой, здравоохранение, образование, государственные закупки, а в рамках полномочий военной прокуратуры были исследованы сферы тыльной службы, военного строительства, военной медицины и другие области.
153 человека были предупреждены прокуратурой о добровольном возмещении ущерба, нанесенного интересам государства. Только в результате применения этой меры прокурорского воздействия 512 млн драм были добровольно возвращены в госбюджет.
По результатам исследования в государственные органы было представлено 77 заявлений о принятии мер по возмещению причиненного государству ущерба, возбуждению судебных исков в защиту государственных интересов, а также об устранении условий, способствующих нарушению государственных интересов.
Прокурорами в суды было подано 56 исков в защиту интересов государства на общую сумму около 620 млн драм РА. По 33 из 44 исков, рассмотренных в судах, в том числе возбужденных в предыдущие годы, было удовлетворено исковое требование на 4,6 млрд драм РА, что примерно в 65 раз больше, чем в 2019 году. В процессе рассмотрения находится около 95 исков с исковым требованием на сумму около 6.9 млрд драм РА.
В результате расследований, проведенных подразделениями прокуратуры в рамках функции защиты государственных интересов, было возбуждено 249 уголовных дел по фактам, содержащим признаки возможного преступления, а по 440 делам результаты направлены по подведомственности для подготовки материалов.
Уголовные дела возбуждены, в частности, по оценочно-тендерным процедурам, приватизации большого количества объектов государственной собственности, ремонту общественных дорог, использованию государственных средств в отдельных социальных сферах, закупкам для нужд государственных органов, промышленной охоте и вывозу из озера Севан, сдаче в аренду участков государственной или общественной собственности, поливному водоснабжению, рыбоводству и др.
Общий ущерб, нанесенный государству мерами, принятыми всеми подразделениями прокуратуры в 2020 году по вопросам защиты государственных интересов, судебных исков, уголовных дел, материалов, переданных в следственные органы, составил 21,4 млрд драм РА. Восстановлено около 1,6 млрд драм РА.
Прокуратура добивается полного возмещения ущерба, обнаруженного как в уголовных делах, так и в судебных процессах, используя полный набор инструментов, доступных ей по закону.
Результаты, зафиксированные в области защиты государственных интересов, особенно с точки зрения объема расследований и возбужденных на их основе уголовных дел, продолжают определяться результатами проверок, проводимых государственными органами с их рычагами внутреннего контроля, высокими скоростями о процессе подачи в прокуратуру РА различных правонарушений в контексте государственных интересов для более тщательного изучения освещения данной темы в СМИ.