2020թ.-ի կոռուպցիոն քրեական գործերով 26.6%-ով ավելի շատ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք են քրեական հետապնդման ենթարկվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ամփոփել է 2020թ.-ի ընթացքում հանրապետությունում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ քրեաիրավական պայքարի արդյունքները՝ 2019թ. հետ համեմատությամբ:
2020թ.-ի ընթացքում  ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ նախապատրաստվել է 1810 նյութ, որոնցից 1232-ով հարուցվել են քրեական գործեր: Այսինքն 2019թ.-ի համեմատ 2020թ. 11.9%-ով կամ 167-ով նվազել է կոռուպցիոն բնույթի դեպքերով հարուցված քրեական գործերի քանակը:
Այս նվազումը պայմանավորված է երկու հիմնական գործոնով: Նախ՝ մինչև ՀՀ քրեական օրենսգրքում 2020թ.-ի մարտի 25-ի փոփոխությունը, կոռուպցիոն հանցագործությունների ցանկը սահմանվել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով, համաձայն որոնց՝ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություն է համարվել 70 հանցակազմ: Ներառյալ 2019թ.-ի տվյալներն ամփոփվել են հենց նշված քանակի հանցակազմերի շրջանակներում։ Մինչդեռ 2020թ.-ի կատարված օրենսդրական փոփոխությամբ կոռուպցիոն հանցագործությունների ցանկը սահմանվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքով, որում ընդգրկված է  28 հանցակազմ, և  2020թ.-ի արդյունքներն ամփոփվել են հենց այդ հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալների հիման վրա։
Երկրորդ հիմնական պատճառը իրավապահ մարմինների համար 2020թ.-ի ընթացքում կորոնավիրուսային համավարակի, դրանով պայմանավորված արտակարգ դրության իրավական ռեժիմով նախատեսված սահմանափակումների, ինչպես նաև արցախյան պատերազմ հարուցած խնդիրներն էին:
Այսուհանդերձ, նման առանձնահատուկ պայմանների առկայության և քրեական հետապնդման մարմինների ծանրաբեռնվածության պայմաններում հաջողվել է 2020թ.-ին ավարտել կոռուպցիոն բնույթի 716 քրեական գործի վարույթ, որից 183 քրեական գործ՝ 410 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան: Տարվա ընթացքում վարույթում քննված կոռուպցիոն բնույթի 2535 քրեական գործով քրեական հետապնդման է ենթարկվել ընդհանուր 1356 անձ, ինչը 2019թ.-ի համեմատ ավելի է 7.3%-ով։
204 անձի նկատմամբ իրականացված քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, որոնցից 61 տոկոսը՝ ոչ արդարացման հիմքերով:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների շարժընթացի՝ թվարկված օբյեկտիվ գործոններով պայմանավորված միտումների պայմաններում լուրջ աշխատանք է կատարվել հատկապես հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասների վերականգնման ոլորտում: Մասնավորապես, կոռուպցիոն բնույթի ավարտված նյութերով և ավարտված քրեական գործերով շուրջ 223%-ով կամ 2․5 մլրդ ՀՀ դրամի չափով ավելի վնաս է վերականգնվել (2019թ․-ին՝ 2 մլրդ ՀՀ դրամ, 2020թ․-ին՝ 4․5 մլրդ ՀՀ դրամ գումար)։
Իսկ ընդհանուր առմամբ տարվա ընթացքում քննված քրեական գործերով, որոնց ճնշող մեծամասնությունը կոռուպցիոն բնույթի գործեր են, հանցագործությամբ պետությանը կամ համայնքներին պատճառված վնասը նախնական հաշվարկով (նկատի ունենալով, որ քննության ընթացքում գտնվող գործերով կարող է փոփոխվել) կազմել է շուրջ 227 մլրդ ՀՀ դրամ՝ 2019թ.-ին արձանագրված շուրջ 105.7մլրդ ՀՀ դրամի դիմաց: 2020թ.-ի ընթացքում քրեական գործերով նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է շուրջ 14.2 մլրդ ՀՀ դրամի վնաս՝ կամ 2019թ.-ի համեմատ շուրջ 12.6%-ով ավելի:
Հիշյալ քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում պետությանը, համայնքներին պատճառված նյութական վնասների վերականգնման նպատակով արգելանք է դրվել 84.5մլն ՀՀ դրամի, շուրջ 5.9մլրդ ՀՀ դրամ հաշիվների, 87 անուն շարժական և 149 անշարժ գույքի ու 22 հողատարածքի վրա:
2020թ.-ի ընթացքում քննված կոռուպցիոն բնույթի քրեական գործերով քրեական հետապնդման ենթարկված անձանցից 671-ը պաշտոնատար անձինք և հանրային ծառայողներ են, ընդ որում՝ նրանց թիվը 2019թ.-ի համեմատ (530) ավելի է 26.6%-ով: Նրանց թվում են ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ, ԱԺ նախկին նախագահ, պատգամավոր, նախարարներ, նախարարի տեղակալներ, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ, ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր, սնանկության դատարանի դատավորներ, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ,  ԲՈՀ-ի  նախկին նախագահ, ՀՀ ոստիկանության պետ, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ, Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ, ՀՀ նախկին դեսպան, գերատեսչությունների աշխատակազմերի ղեկավարներ, բուժհաստատությունների տնօրեններ, բուհերի ռեկտորներ և պրոռեկտորներ, ՊՈԱԿ-ների տնօրեններ, դպրոցների տասնյակ ներկա ու նախկին տնօրեններ, փոխտնօրեններ, Սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության պետ, տարածքային բաժնի պետեր, սոցիալական հաստատությունների տնօրեններ ու փոխտնօրեններ, ՀՀ ԶՈւ շուրջ մեկուկես հարյուր պաշտոնատար անձինք, այդ թվում զորամասերի հրամանատարներ, ՀՕՊ զորքերի վարչության նախկին պետ, Երևան քաղաքի վարչական շրջանի ներկա ու նախկին ղեկավարներ, տեղակալներ, համայնքների 100-ից ավելի ներկա ու նախկին ղեկավարներ, առանձին պետական ընկերությունների տնօրեններ և այլն:

На 26,6% больше высокопоставленных должностных лиц привлечено к уголовной ответственности по делам о коррупции в 2020 году
Генеральная прокуратура РА подвела итоги уголовной борьбы с коррупционными преступлениями в стране за 2020 год по сравнению с 2019г.
В течение 2020 года по коррупционным преступлениям в производстве компетентных органов Республики Армения было подготовлено 1810 материалов, по 1232 из которых было возбуждено 1232 уголовных дела. То есть по сравнению с 2019 в 2020 количество возбужденных уголовных дел по фактам коррупции уменьшилось на 11,9% или на 167.
Это снижение связано с двумя основными факторами. Во-первых, до внесения изменений в Уголовный кодекс РА от 25 марта 2020 года перечень коррупционных преступлений определялся приказами генерального прокурора РА, согласно которым коррупционными преступлениями считались 70 составов преступлений. В том числе данные 2019 года обобщены в рамках указанного количества преступлений. В то время как перечень коррупционных преступлений с изменениями законодательства, внесенными в 2020 году, определен Уголовным кодексом РА, который включает 28 составов преступлений, итоги 2020 года были подведены на основе статистических данных по этим преступлениям.
Второй основной причиной для правоохранительных органов стали проблемы эпидемии коронавируса в 2020 году, ограничения, предусмотренные правовым режимом чрезвычайного положения, а также проблемы, вызванные Арцахской войной.
Тем не менее, при наличии таких особых условий и под бременем работы органов уголовного преследования, в 2020 году удалось завершить 716 уголовных дел коррупционного характера, из которых 183 уголовных дела в отношении 410 человек были направлены в суд с обвинительными заключениями. Всего за год к уголовной ответственности привлечено 1356 человек по 2535 делам коррупционного характера, что на 7,3% больше, чем в 2019 году.
Прекращено уголовное преследование в отношении 204 человек, 61% из которых на неоправдательном основании.
В контексте тенденции коррупционных преступлений, в силу перечисленных объективных факторов, проделана серьезная работа, особенно в области возмещения ущерба, нанесенного государству преступностью. В частности, на 223% или на 2․5 млрд драм РА больше ущерба восстановлено за счет завершенных материалов коррупционного характера (завершенных уголовных дел) (2 млрд драм РА в 2019 году, 4,55 млрд драм РА в 2020 году).
В целом, по уголовным делам, расследованным в течение года, подавляющее большинство из которых - дела о коррупции, ущерб, причиненный преступлением государству или обществу (по расследуемым делам может измениться), составил около 227 млрд драм РА по сравнению 2019г.- около 105,7 млрд драм РА. В течение 2020 года в ходе предварительного расследования уголовных дел восстановлен ущерб в размере около 14,2 млрд драм РА, что примерно на 12,6% больше, чем в 2019 году.
В ходе предварительного расследования указанных уголовных дел с целью возмещения материального ущерба, причиненного государству и обществу, был наложен арест на счета в размере 84,5 млн драм РА, около 5,9 млрд драм РА, 87 движимых и 149 недвижимых имущества и 22 земельных участка.
Из числа лиц, привлеченных к уголовной ответственности по делам о коррупции, расследованных в 2020 году, 671 - государственный служащий, что на 26,6% больше, чем в 2019 году (530). Среди них - ушедший в отставку президент РА, бывший председатель НС, депутат, министры, заместители министров, председатель Конституционного суда РА, судья суда общей юрисдикции, судьи суда по делам о банкротстве, председатель комитета градостроительства РА, бывший председатель ВКК, начальник полиции РА, заместитель начальника Полиции РА, начальник Комитета по управлению государственным имуществом, бывший посол РА, руководители аппаратов, директора медицинских учреждений, ректоры-проректоры университетов, директора ГНКО, десятки действующих и бывших директоров школ, заместители главного директора и заместители директора, около полутора сотен должностных лиц Вооруженных сил РА, в том числе командиры воинских частей, бывший начальник управления войск, нынешние и бывшие главы административного района Еревана, более 100 действующих и бывших общественных деятелей, директоров отдельных государственных компаний.