Շիրակի մարզում անչափահասների կողմից հանցագործությունների կանխարգելիչ աշխատանքներն ակտիվացնելու հարցով մարզի դատախազը դիմել է պատկան մարմիններին
2021թ.-ի հունվարին Գյումրիում արձանագրվել է անչափահասների կողմից կամ մասնակցությամբ հանցագործության կատարման երկու դեպք: Մասնավորապես, ըստ դրանց առթիվ նախպատրաստված նյութերի՝ մի դեպքում Գյումրու Խաղաղության օղակի այգում 15-16 տարեկան մի խումբ դեռահասների միջև ծագած վիճաբանության և փոխադարձ հայհոյանքներ հնչեցրելու արդյունքում 4 դեռահասներ ձեռքերով հարվածներ են հասցրել իրենց տարեկցի մարմնի տարբեր մասերին, նրա գլխին հարվածել փայտով, ինչի հետևանքով դեռահասի առողջությանը հասցվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով: Մյուս դեպքում, որը տեղի է ունեցել «Գյումրու օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջ ՊՈԱԿ-ում, 9-րդ դասարանի երկու աշակերտի միջև բջջային հեռախոսից օգտվելու հարցի շուրջ ճագած վիճաբանության ընթացքում նրանցից մեկը մյուսի դեմքին՝ աջ աչքի շրջանում, հարվածել է բռունցքով, ինչի հետևանքով տուժած անձը ստացել է գլխուղեղի ցնցում,  նրա առողջությանը պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով:
Հաշվի առնելով, որ իրենց տարեկիցներին ծեծի ենթարկած դեռահասները խոստովանել են արարքը, զղջացել, խնդրել իրենց չենթարկել պատասխանատվության, որոշումներ են կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին՝ առաջին դեպքում  հանցակազմի բացակայության և անձանց արարքը կատարելու պահին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրենքով նախատեսված տարիքին հասած չլինելու հիմքերով, իսկ երկրորդի դեպքում՝ դիմողի բողոքի բացակայության հիմքով:
Շիրակի մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2020թ.-ին մարզի տարածքում փաստացի արձանագրվել է 19 անչափահասի կողմից կատարված հանցագործության 24 դեպք։ 2019թ.-ի համեմատ հանցագործություն կատարած անչափահաս անձանց թիվը նվազել  է 2-ով, սակայն դեպքերի քանակն ավելացել է 8-ով:
Ընդ որում, 2020թ.-ի ընթացքում հանցագործություն կատարած անչափահասներից 1-ը, ով 2 անգամ կատարել է  հափշտակություններ, հանցանքները կատարելու պահին գտնվել է հաշվառման մեջ: Մտահոգիչ է հատկապես այն հանգամանքը, որ 2020թ.-ին արձանագրվել էր անչափահասի կողմից կատարված առանձնապես ծանր հանցագործություն՝ սպանություն:  Այս քրեական գործով կալանավորվել է 17 ամյա անչափահաս, քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
Նշված դեպքն առանձնանում է նրանով, որ դրա առաջացմանն էականորեն նպաստել էր ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարված լինելու պայմաններում 2 գյուղերի ֆուտբոլային թիմերի միջև խաղի կազմակերպումը և անցկացումը, որը դուրս է մնացել ոստիկանության համապատասխան աշխատակիցների վերահսկողությունից:
Չնայած անչափահասների կողմից հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ կիրառվել են ներգործության միջոցներ, այդ թվում նաև՝ դատախազական, սակայն հատկապես 2020թ.-ին արձանագրված վիճակի խորապատկերին 2021թ.-ի հունվարին անչափահասների կողմից կատարված հանցագործության միանգամից 2 դեպքերը փաստում են, որ նրանց շրջանում հանցագործությունների նախականխման, խափանման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները չեն տվել ցանկալի արդյունքները:
Ելնելով պետական և հասարակական մարմինների հետ այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացնելու, առանց հսկողության թողնված անչափահասների, ինչպես նաև հաշվառման մեջ գտնվող անչափահասների կողմից կատարվող հանցագործությունները կանխելու անհրաժեշտությունից, հաշվի առնելով, որ հանցավոր դեպք է արձանագրվել նաև ուսումնական հաստատության տարածքում՝ ըստ էության, դաստիարակչական գծով աշխատանքներ իրականացնող մանկավարժների հսկողությունից դուրս մնալու հետևանքով՝ ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազ Գուրգեն Գրիգորյանը միջնորդագրեր է հասցեագրել ՀՀ      կրթության,   գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարին և ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության պետին:
Միջնորդագրերով բարձրացվել է ՀՀ ոստիկանության մարզային վարչության բաժիններում անչափահասների գործերով և ընտանիքում բռնության կանխարգելման բաժանմունքի աշխատակիցների կողմից տարվող կանխարգելիչ աշխատանքներն ամբողջ ծավալով իրականացնելու, իրենց աշխատանքում թերացած պաշտոնատար անձանց կողմից թույլ տրված թերացումները մանրամասն վեր հանելու և գնահատաելու խնդիրը: Նախարարին ուղղված միջնորդագրով անհրաժեշտ է համարվել «Գյումրու օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջ ՊՈԱԿ-ում նմանատիպ դեպքերը բացառելու, անչափահասներին ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորելուց զերծ պահելու, դպրոցների տնօրինության և ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանման անչափահասների գործերով և ընտանիքում բռնության կանխարգելման խմբի աշխատակիցների միջև աշխատանքային գործուն կապերի ապահովումը և համատեղ միջոցառումների իրականցումը:
Մարզի դատախազությունն արդեն իսկ պլանավորել է ընթացիկ տարում ուսումնական և այլ սոցիալական հաստատություններ այցելությունների, հանդիպումների միջոցով առավել ինտենսիվ դարձնել անչափահասների հետ պրոֆիլակտիկ աշխատանքների իրականացումը:

Прокурор области обратился к компетентным органам по вопросу активизации работ по предотвращению преступлений несовершеннолетними Ширакской области
В январе 2021г. в Гюмри было констатировано 2 случая преступлений с участием несовершеннолетних. В частности по подготовленным материалам в одном случае в парке Гюмри Кольцо Мира в результате ссоры между 15-16летними несовершеннолетними 4 несовершеннолетние нанесли удары руками по разным частям тела ровесника, ударили палкой по голове, в результате чего здоровью несовершеннолетнего был нанесен легкий вред. В другом случае, в ходе ссоры по вопросу использования мобильного телефона между 2 учениками, один из них нанес удары по лицу другого в области глаза, в результате чего он получил сотрясения мозга, его здоровью был нанесен легкий вред.
Учитывая, то несовершеннолетние признались в деянии, попросили не привлечь их к уголовной ответственности, были вынесены постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, в 1 случае на основании отсутствия состава преступления и не достижения установленного законом, для привлечения к ответственности возраста, на момент совершения деяния, а в 2 случае – на основании отсутствия жалобы заявителя.
В ходе изучения, осуществлённого в прокуратуре Ширакской области было установлено, что в 2020г. на территории области фактически было констатировано 24 случая преступлений, совершенных несовершеннолетними. По сравнению с 2019г. число несовершеннолетних лиц, совершивших преступление сократилось на 2.
Исходя из необходимости активизации работ по этому направлению с государственными и общественными органами, а также предотвращения преступлений, совершенных несовершеннолетними, учитывая то, что был констатирован преступный случай также на территории учебного заведения прокурор Ширакской области РА Г. Манукян представил ходатайства министру образования, науки, культуры и спорта РА и начальнику областного управления Ширака полиции РА.
В ходатайствах был поднят вопрос об осуществлении работ по предупреждению сотрудниками отделений по делам несовершеннолетних и насилия в семье областного управления полиции РА, детальном выявлении и оценке упущений, совершенных должностными лицами.
Прокуратура области уже запланировала осуществление профилактических работ с несовершеннолетними путем встреч и визитов в учебных и других социальных заведениях.
На заседании коллегии прокуратуры были обсуждены состояние преступности в республики в ходе 2020г. и результаты деятельности прокуратуры РА
На заседании коллегии генеральной прокуратуры РА, возглавляемой Генеральным прокурором РА А. Давтяном были обсуждены динамика преступности в республике в 2020г., работа органов уголовного преследования против преступности и результаты деятельности прокуратуры.
На заседании участвовали Генеральный прокурор Арцахской Республики Г. Нерсисян, руководители подразделений прокуратуры РА.
В ходе 2020г. в республике было констатировано 26.468 случаев преступлений по сравнению с 26.850 прошлого года. Случаи сократились на 382 или на 1.4%, в Ереване на 1069 или 7.1%.
В 2020г. в республике было констатировано 50 случаев убийства по сравнению с 47 2019г.
Существенный рост констатирован в связи с выявлением случаев незаконных рубок деревьев. Если в 2019г. по этому составу преступления было возбуждено 282 уголовных дел, то в 2020г. – 369. То есть рост составил 31%. Это обусловлено последовательностью правоохранительных и других компетентных органов, осуществляющих надзор по направлению выявления подобных случаев.
В указанный период из 1819 материалов относительно преступлений коррупционной направленности по 1241 было возбуждено уголовное дело. 183 уголовные дела коррупционной направленности в отношении 410 лиц с обвинительным заключением были направлены в суд.
В ходе предварительного расследования только по завершенным коррупционным делам был выявлен ущерб в размере 7.8 млрд. драмов РА, восстановлен ущерб в размере 4.6 млрд. драмов РА, что на 223% больше по сравнению с 2019г.
Артур Давтян подчеркнул роль прокуратуры в тенденциях сокращения случаев квартирных краж. Он поручил с применением мер прокурорского воздействия резко увеличить эффективность следственных действий и оперативно-розыскных мер, представить ходатайства компетентным органам для разрешения поднятых вопросов.
Генеральный прокурор также поднял вопрос о практике заключения под стражу, выделив в протоколах заключения под стражу вопрос не ясного представления в некоторых случаях оснований для заключения под стражу, в результате чего часто бывает невозможно сформировать убеждение правомерности.