Մայրաքաղաքի Արշակունյաց պողոտայում ճանապարհային երթևեկության անվտանգության միջոցներ ձեռնարկելու հարցով Երևան քաղաքի դատախազը դիմել է Երևանի քաղաքապետին
Երևան քաղաքի դատախազությունում ուսումնասիրվել են մայրաքաղաքի վարչական տարածքում արձանագրված ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները և ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելու հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի նյութերը:
Վերլուծությամբ պարզվել է, որ 2020թ.-ի ընթացքում մայրաքաղաքում գրանցվել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու հետևանքով անձանց առողջությանն անզգուշությամբ վնաս պատճառելու 541 դեպք՝ նախորդ տարվա 703 դեպքի դիմաց: Մահվան ելքով ՃԵԿ խախտման դեպքերը ևս նվազել են՝ կազմելով 59՝ նախորդ տարվա 70-ի դիմաց:
Նման ցուցանիշը մեծապես պայմանավորված է ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման և այդ բնագավառում հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքների վերացման ուղղությամբ նախորդ տարի  ձեռնարկված միջոցներով, ՃՈ ոստիկանության աշխատանքով, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 243.1-րդ հոդվածում կատարված լրացումներով, որոնցով քրեականացվեցին տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված կամ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը կասեցված կամ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք չունեցող անձի կողմից տրանսպորտային միջոց վարելը, այդ անձի կողմից ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելը կամ սթափության վիճակի զննություն անցնելուց հրաժարվելը կամ խուսափելը:
Սակայն ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ՃՏՊ-ների և մահվան ելքերով պատահարների նվազման միտումներով հանդերձ՝ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների կատարմանը նպաստող հիմնական գործոններից է հետիոտնային անցումների, գծանշումների անտեսանելիությունը, հետիոտնային կարգավորվող անցումների լուսացույցները տրանսպորտային միջոցների վարորդների տեսադաշտից դուրս գտնվելը, դրանք կանչի ռեժիմով աշխատող լուսացույցային օբյեկտով կահավորված չլինելու հանգամանքները, որոնք երբեմն դառնում են առանձին վայրերում ՃՏՊ-ների և մահվան ելքով դեպքերի հաճախակի կրկնության պատճառ:
Մասնավորապես,  2021թ.-ի փետրվարի 15-ին ժամը 20:20-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայում՝  272 հասցեի դիմաց, քաղաքացին «Լադա-Պրիորա» մակնիշի ավտոմեքենայով վրաերթի է ենթարկել հետիոտնին, ով մահացել է: Վարորդը, թողնելով ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը, հեռացել է:
Դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությունը վկայում է, որ 2017-2020թթ.-ին Արշակունյաց պողոտայի 272 և դրան հարակից տարածքներում տեղի է ունեցել 28 վրաերթ, որոնց արդյունքում 19 տուժողի պատճառվել է մարմնական վնասվածք, իսկ 9-ը տուժողի՝ մահ: Ընդ որում, մահվան ելքով վրաերթերից 4-ը տեղի է ունեցել հենց Արշակունյաց պողոտայի 272 հասցեի դիմաց:
Հատկանշական է, որ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի բազմաթիվ բնակիչների դիմումի հիման վրա դեռևս 2019թ.-ին  ՀՀ Ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության պետի կողմից գրություն է ուղարկվել Երևանի քաղաքապետարան՝ մայրաքաղաքի Արշակունյաց պողոտա  278 հասցեի դիմացի հատվածում առկա չկարգավորվող անցումը հետիոտնային կանչի ռեժիմով աշխատող լուսացույցային օբյեկտով կահավորելու վերաբերյալ: Այս ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելը հանգեցրել է  ճանապարհի նույն հատվածում մահվան ելքով վրաերթին:
Նկատի ունենալով, որ Երևան քաղաքի տարածքում գտնվող ընդհանուր օգտագործման միջպետական և հանրապետական նշանակության ավտոմոբիլային ճանապարհների մաս հանդիսացող հատվածները գտնվում են Երևանի քաղաքապետարանի տնօրինման և կառավարման ներքո՝ Երևանի քաղաքի դատախազ Սևակ Հովհաննիսյանը միջնորդագրով դիմել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին, նշված հատվածներում առկա հետիոտնային անցումների գծանշումների անտեսանելիությունը պարբերաբար վերացնելուն զուգահեռ, դրանք կահավորել հետիոտնային կանչի ռեժիմով աշխատող լուսացույցային օբյեկտներով, ինչպես նաև պարզել 2019թ.-ին ՀՀ Ոստիկանության ՃՈ ծառայության պետի կողմից խնդիրը ներկայացվելուց հետո դրա վերացման ուղղությամբ քայլեր չիրականացնելու պատճառները և ձեռնարկել դրանից բխող միջոցներ:

The Prosecutor of the region applied the responsible bodies in order to activate preventive measures against crimes committed by juvenile in Shirak Region
On January 2021 two cases were recorded on crimes committed or participated by juvenile in Gyumri. In particular, according to the material prepared in one case in the result of quarrel between a group of juveniles of 15-16 years old, 4 juveniles hit another juvenile of the same age, with a stick too, in the result the latter received light damage to health which caused short-term health disorder. In the other case which took place in Gyumri State Sports College of Olympic Reserve State Non-Commercial Organization, during the quarrel between two pupils of the 9th form, one pupil boxed on the right eye of the other who got concussed and received light damage to health which caused short-term health disorder.
Taking into account that the juveniles who committed these acts confessed the act, repented and asked not to be prosecuted, decisions were made on refusing to initiate a criminal case.
According to the studies conducted by the Prosecutor’s Office of Shirak Region 24 crimes were committed by 19 juveniles. The number of juvenile committing crime decreased with 2, but the number of cases increased with 8.
In addition during 2020, a juvenile who committed theft twice, was registered at the moment of committing crime. It is a matter of concern that in 2020 a grave crime – murder, was recorded. Regarding this criminal case a 17-year-old juvenile was detained, the criminal case was sent to the court with the bill of indictment.
This case is also specific because of the state of emergency state declared in the Republic of Armenia and the organization of a football match between the teams of two villages which was not under the control of the police.
Though preventive means of crimes by juvenile were undertaken, the case of 2020, and 2 cases of 2021 come to prove that measures undertaken for the prevention did not give desired result.
Taking into account that a criminal act was committed in the area of the educational institution as a result of being out of the control of pedagogues carrying out educational activities, Gurgen Grigoryan, the Prosecutor of Shirak Region addressed motions to the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and Head of Shirak Region of the RA Police.
Motion included the issue of finding out and assessing the preventive measures in full, as well as shortcomings of the officials. According to the motion addressed to the Minister, it considered necessary to work together to prevent similar cases in Gyumri State Sports College of Olympic Reserve State Non-Commercial Organization, to prevent juveniles from illegal behavior, and to work with the school administration and the department of police engaged in cases of juveniles, provision of work preventing violence in family as well as implementation of joint events.
The Prosecutor's Office of the region has already planned to intensify preventive measures with juveniles through visits and meetings in other educational and social institutions this year.