Տնտեսական բնույթի հանցագործություններով 2020թ.-ին բացահայտվել է պատճառված 12 մլրդ դրամի վնաս, վերականգնվել է 2 մլրդ-ը. ամփոփում
ՀՀ գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ամփոփվել են տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների ընդհանուր միտումների, դրանց բացահայտման ուղղությամբ 2020թ.-ին իրականացված աշխատանքների, այս բնույթի հանցագործության դեպքերով իրականացվող քննությունների շրջանակներում դատախազական գործառույթների իրացման արդյունքները:
Ըստ այդմ՝ 2020թ.-ին արձանագրվել է հանցագործությունների թվի ընդհանուր նվազում: ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթում տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ հարուցվել է 844 քրեական գործ, ինչը մոտ 10%-ով նվազ է 2019թ.-ի համեմատ (931): 2020թ.-ին վարությում քննվել է նշված բնույթի 1045 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը 2019թ.-ի համեմատ նվազ է 155-ով:
Չնայած դրան՝ տնտեսական բնույթի գործերի առումով նախաքննական մարմինների և դատախազության ծանրաբեռնվածությունը չի նվազել, ինչի վկայությունն է այն, որ նախորդ տարվանից 2021թ.-ին է փոխանցվել շուրջ 23%-ով ավելի անավարտ քրեական գործի վարույթ, քան 2019-ից 2020թ. տեղափոխվածները: Բացի այդ, չնայած վարույթում քննված գործերի քանակական նվազմանը, 2020թ.-ին նախորդող տարվա համեմատությամբ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 16-ով ավելի քրեական գործ, իսկ դատարանում քննվել և ավարտվել է գրեթե նույնքան գործ, որքան նախորդող տարվա ընթացքում: Վերջիններիս արդյունքում դատապարվել է 21 անձ, որոնցից 8-ը՝ ազատազրկման:
Նշված բնույթի հացնագործությունների դեպքերի լիարժեք բացահայտման, քննությունների օպերատիվությունը, լրիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու նպատակով դրանց օրինականության նկատմամբ դատավարական ղեկավարում և հսկողություն իրականացնող դատախազների կողմից վարույթն իրականացնող մարմիններին տրվել է 2019թ.-ի համեմատ շուրջ 35%-ով ավելի ցուցումներ, իսկ Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին ու ՊԵԿ օպերատիվ-հետախուզական վարչությանը տրվել են 47 հանձնարարականներ:
Քրեական գործերի նյութերի ընթացիկ վերլուծությունները վկայում են, որ տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններին առնչվող քրեական գործերով շատ դեպքերում քննության առարկա են միևնույն սխեմայով կատարված նույնաբնույթ հանրորեն վտանգավոր արարքներ: Ելնելով դրանից՝ համապատասխան մարմինների ուշադրությունը հրավիրվել է այդ հանգամանքի վրա, շեշտվել է նման դեպքերում համապատասխան պաշտոնատար անձանց հնարավոր ներգրավվածությունը քննության առարկա դարձնելու անհրաժեշտությունը:
2020թ.-ի տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաքննության, դատաքննության ընթացքում ավարտված վարույթներով, ինչպես նաև տարվա ընթացիկ քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է ավելի քան 20 մլրդ ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է շուրջ 2,5 մլրդ ՀՀ դրամը: Պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու նպատակով 2020թ.-ի ընթացքում տարբեր գործերով ընդհանուր 13,5 մլրդ ՀՀ դրամի չափով արգելանքներ են դրվել մեղադրյալների գույքի և դրամական միջոցների վրա:
Այդուհանդերձ, ՀՀ գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության կողմից ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությանը հանձնարարվել է քրեական գործերով որպես կալանադրման ենթակա գույք դիտարկել նաև տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից արտահանվող կամ ներմուծվող ապրանքները` խստիվ հետևելով տնտեսական գործունեության խոչընդոտելու հնարավոր դրսևորումներին` թույլ չտալով որևէ անհարկի միջամտություն այդ գործընթացին:
Միաժամանակ հանձնարարվել է բոլոր այն դեպքերում, երբ որպես կասկածյալ կամ մեղադրյալ դատավարական կարգավիճակ ունեցող անձինք ունեն այլ անշարժ կամ շարժական գույք` ձեռնպահ մնալ տնտեսական գործունեության առարկա հանդիսացող ապրանքների վրա կալանք դնելուց:
Բացի այդ, հարուցված քրեական գործերով, որոնցով հիմնավոր կասկած է եղել փողերի լվացման մասով, նախաքննական մարմինների առջև խնդիր է դրվել հարցումներ ուղարկել համապատասխան պատկան մարմիններին, ուսումնասիրության առարկա դարձնել հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձանց հրապարակային հայտարարագրերը և, ձեռք բերված բավարար փաստական հանգամանքների առկայության պայմաններում, վերջիններիս ապօրինի հարստացման հնարավորությունը դարձնել քննության առարկա:
Բոլոր այն դեպքերով, երբ նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ, որոնք առերևույթ վկայել են տնտեսվարողներին հովանավորելու, իրենց պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ վերջիններիս օգտին գործողություններ կատարելու հետ կապված ՊԵԿ աշխատակիցների կողմից դրսևորած առերևույթն կոռուպցիոն վարքագծի մասին, հանձնարարվել է հարուցել քրեական գործեր՝ պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործությունների հատկանիշներով:
Քննված ու ավարտված քրեական գործերով պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դատախազության ստորաբաժանումների կողմից քրեադատավարական կարգով դատարան ներկայացված հայցադիմումներով բավարարվել է ընդհանուր մոտ 4.6 մլրդ ՀՀ դրամ՝ հօգուտ պետբյուջեի բռնագանձելու պահանջով, որոնք բավարարվել են:
Արձնագրված վերոնշյալ ընդհանուր ցուցանիշները՝ կապված հատկապես քրեական գործերով վերջնական որոշումների պակաս կայացման, հաջորդ տարի փոխանցված գործերի ավելացման, ինչպես նաև պատճառված վնասի հայտնաբերման և վերականգնման հետ, մեծապես պայմանավորված են եղել կորոնավիրուսային համավարակի տարածումը կանխելու ուղղությամբ իրականացված և տնտեսական ակտիվության վրա մեծ ազդեցություն ուենցած միջոցառումներով, ինչպես նաև մտցված սահմանափակումների պատճառով իրականացված մեկուսացման, ինքնամեկուսացման կանոնների պահպանման հարուցած խնդիրներով: Էական ազդեցություն է ունեցել նաև 2020թ.-ին տեղի ունեցած արցախյան պատերազմը և դրանով պայմանավորված ռազմական դրությունը:

В 2020г. по экономическим преступлениям выявлен ущерб на 12 млрд драм, восстановлен 2 млрд драм: обобщение
В Управлении по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры РА подведены итоги общих тенденций преступлений против экономической деятельности, проделанных в 2020г. работ по их выявлению, выполнению прокурорских функций в рамках расследования преступления такого характера.
Соответственно, в 2020 году зафиксировано общее снижение количества преступлений. По фактам преступлений против экономической деятельности в производстве компетентных органов РА возбуждено 844 уголовных дела, что примерно на 10% меньше, чем в 2019 году (931). В 2020г. в производстве расследовано 1045 уголовных дел такого характера. Этот показатель на 155 меньше, чем в 2019 году.
Несмотря на это, в части экономических дел загруженность органов предварительного следствия и прокуратуры не уменьшилась, о чем свидетельствует тот факт, что с 2021 года на 2021 год незавершенных уголовных дел было перенесено с прошлого года больше, чем с 2019 года на 2020г. Кроме того, несмотря на уменьшение количества рассмотренных дел, в 2020г. в суд с обвинительными заключениями было направлено на 16 уголовных дел больше, чем в предыдущем году, а суд рассмотрел и завершил почти столько же дел, как и в предыдущем году. В результате последнего был осужден 21 человек, 8 из которых к лишению свободы.
Для того, чтобы полностью раскрыть дела по указанным преступлениям, обеспечить оперативность, полноту и всесторонность расследований, органы прокуратуры дали указаний органам, осуществляющим производство, примерно на 35% больше, чем в 2019 году, а соответствующим отделениям Полиции и Оперативно- розыскному управлению КГД были даны 47 поручений.
Текущий анализ уголовных дел показывает, что во многих случаях по уголовным делам, связанным с преступлениями против экономической деятельности, предметом рассмотрения становятся одни и те же общественно опасные деяния, совершенные по той же схеме. Исходя из этого, на данное обстоятельство было обращено внимание соответствующих органов, и подчеркнута необходимость рассмотрения возможного участия соответствующих должностных лиц в подобных делах.
Согласно предварительному расследованию дел о преступлениях против экономической деятельности в 2020г., ущерб, причиненный государству в результате завершенных, а также текущих уголовных дел года, составил более 20 млрд драм, из которых восстановлено около 2,5 млрд драм. В целях компенсации ущерба, нанесенного государству, в 2020 году в различных случаях на имущество и денежные средства обвиняемых были наложены аресты в размере 13,5 млрд драм.
Тем не менее, Управление по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры РА поручило Следственному управлению Комитета государственных доходов РА рассматривать вывозимые или ввозимые хозяйствующими субъектами товары как имущество, подлежащее аресту в рамках уголовных дел, не позволив никакого вмешательства в данный процесс.
В то же время поручено воздерживаться от изъятия товаров, являющихся предметом экономической деятельности, во всех случаях, когда у лиц, имеющих статус подозреваемых или обвиняемых, есть другое недвижимое или движимое имущество.
Кроме того, по уголовным делам по подозрению в отмывании денег органам предварительного следствия было предложено направить запросы в соответствующие органы, изучить публичные декларации лиц, ответственных за подачу деклараций, и в условиях наличия достаточных фактических обстоятельств сделать предметом рассмотрения возможность незаконного обогащения последних.
Во всех случаях, когда предварительное следствие получило достаточные фактические данные, которые в значительной степени свидетельствовали о заявлениях о коррупционном поведении сотрудников КГД в связи со спонсорством хозяйствующих субъектов с использованием своего служебного положения, им было поручено возбудить уголовные дела по преступлениям против государственной службы.
В целях возмещения ущерба, причиненного государству по расследованным и завершенным уголовным делам, в общей сложности около 4,6 млрд драм было удовлетворено по искам, поданным прокуратурой в суд, которые были удовлетворены в пользу государственного бюджета.
Вышеупомянутые общие показатели, особенно отсутствие окончательных решений по уголовным делам, увеличение количества дел, перенесенных на следующий год, а также выявление и возмещение причиненного ущерба, во многом были обусловлены мерами, принятыми для предотвращения распространения коронавируса, оказавшего серьезное влияние на экономическую активность. Значительное влияние оказала также арцахская война 2020г. и обусловленное ею военное положение.