Արթուր Դավթյանը խորհրդակցություն է անցկացրել ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազն այցելել է ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությանը հատկացված նոր վարչական մասնաշենք, ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին, ինչպես նաև աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել ոլորտը համակարգող ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանի, վարչության դատախազների և տնտեսագետների հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի շրջանակում սկսված և լայն թափով իրականացվող ուսումնասիրությունների վարույթների ընթացքին, աշխատանքների կազմակերպմանը, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման եղանակներին առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես, ուսումնասիրության առարկա հանդիսացող գույքերի արժեքների գնահատման, անձանց ֆինանսական հոսքերի և մեխանիզմների պարզման, վերլուծության ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման, վարչության աշխատանքների օպերատիվության, մասնագիտական ներուժի ավելացման նպատակով ներգրավված տնտեսագետների գործունեության արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև ապօրինի ձեռք բերված գույքի բռնագանձման գործընթացի պատշաճ իրականացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող՝ պատկան այլ մարմիններից պահանջվող անհրաժեշտ տեղեկատվության ստացման խնդիրներին:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը, ի դեմս վարչության, ստանձնել է պետության և հասարակության համար առանցքային նշանակություն ունեցող և մեր երկրում նախադեպը չունեցող բնույթի և ծավալների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքը, ակտիվները վերադարձնելու, իր իրական օրինական տիրոջը՝ պետությանը վերադարձնելու, այդպիսով սոցիալական արդարության վերականգնմանը նպաստելու հանձնառություն: Հետևաբար անհրաժեշտ է օրենքի պահանջներին համապատասխան, հարգելով մարդականց սեփականության իրավոււնքը, արդարացնել այդ ակնկալիքները:
Չնայած վարչության հսկայական ծանրաբեռնվածությանը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը վարչության դատախազներին հանձնարարել է էլ ավելի մեծ հետևողականությամբ և ակտիվությամբ իրականացնել իրենց գործառույթները՝ բավարար ապացուցողական բազայի հիման վրա հնարավորինս շուտ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հացեր ունենալու և դատարան ուղարկելու համար:

Артур Давтян провел совещание в Управлении по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА
Генеральный прокурор РА посетил новое административное здание, выделенное Управлению по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА, ознакомился с условиями работы, а также провел рабочее совещание с координирующим область заместителем генерального прокурора РА Србуи Галян, прокурорами и экономистами управления.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с процессом масштабных расследований, инициированных в рамках процесса взыскания имущества незаконного происхождения, организацией работы, существующими проблемами и путями их решения. В частности, речь шла об оценке стоимости исследуемого объекта недвижимости, выявлении финансовых потоков и механизмов физических лиц, применении современных технологических решений анализа, повышении эффективности деятельности экономистов, участвующих в повышении профессионального потенциала, а также о вопросах получения необходимой информации, требуемой из других государственных органов, имеющей важное значение для надлежащего осуществления процесса взыскания имущества незаконного происхождения.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян отметил, что Прокуратура РА в лице управления взяла на себя имеющее ключевое значение для государства и общества и беспрецедентное обязательство возвращения настоящему правообладателю- государству, имущества, активов незаконного происхождения, восстановления тем самым социальной справедливости. Следовательно, необходимо оправдать эти ожидания в соответствии с требованиями закона, уважая права собственности людей.
Несмотря на огромную загруженность управления, генеральный прокурор РА поручил прокурорам управления выполнять свои функции с еще большей последовательностью и активностью, чтобы в кратчайшие сроки иметь иски по взысканию имущества незаконного происхождения на основании достаточных доказательств и направить их в суд.