Արթուր Դավթյանը խորհրդակցություն է անցկացրել ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազն այցելել է ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությանը հատկացված նոր վարչական մասնաշենք, ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին, ինչպես նաև աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել ոլորտը համակարգող ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանի, վարչության դատախազների և տնտեսագետների հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի շրջանակում սկսված և լայն թափով իրականացվող ուսումնասիրությունների վարույթների ընթացքին, աշխատանքների կազմակերպմանը, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման եղանակներին առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես, ուսումնասիրության առարկա հանդիսացող գույքերի արժեքների գնահատման, անձանց ֆինանսական հոսքերի և մեխանիզմների պարզման, վերլուծության ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման, վարչության աշխատանքների օպերատիվության, մասնագիտական ներուժի ավելացման նպատակով ներգրավված տնտեսագետների գործունեության արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև ապօրինի ձեռք բերված գույքի բռնագանձման գործընթացի պատշաճ իրականացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող՝ պատկան այլ մարմիններից պահանջվող անհրաժեշտ տեղեկատվության ստացման խնդիրներին:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը, ի դեմս վարչության, ստանձնել է պետության և հասարակության համար առանցքային նշանակություն ունեցող և մեր երկրում նախադեպը չունեցող բնույթի և ծավալների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքը, ակտիվները վերադարձնելու, իր իրական օրինական տիրոջը՝ պետությանը վերադարձնելու, այդպիսով սոցիալական արդարության վերականգնմանը նպաստելու հանձնառություն: Հետևաբար անհրաժեշտ է օրենքի պահանջներին համապատասխան, հարգելով մարդականց սեփականության իրավոււնքը, արդարացնել այդ ակնկալիքները:
Չնայած վարչության հսկայական ծանրաբեռնվածությանը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը վարչության դատախազներին հանձնարարել է էլ ավելի մեծ հետևողականությամբ և ակտիվությամբ իրականացնել իրենց գործառույթները՝ բավարար ապացուցողական բազայի հիման վրա հնարավորինս շուտ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հացեր ունենալու և դատարան ուղարկելու համար:

The RA Prosecutor General had a meeting at the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin
The RA Prosecutor General visited the new administrative building foreseen for the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA Prosecutor General's Office, was informed about the working conditions, as well as held a working consultation with Srbuhi Galyan, the RA Deputy Prosecutor General and the prosecutors and economists of the Department.
Issues on the process of large-scale investigations initiated in the process of confiscation of property of illegal origin, the organization of work, the existing problems and the solutions were discussed during the meeting.
In particular, they have discussed the issues regarding the assessment of the value of the property being studied, identification of the financial flows and mechanisms of individuals, application of modern technological solutions, improvement of the efficiency of the activities of the involved economists, as well as the proper implementation of the process of confiscation of property of illicit origin, getting information requested by other relevant bodies.
The RA Prosecutor General Artur Davtyan noted that the RA Prosecutor's Office, on behalf of the Department, has undertaken to return the property of the state with core nature with large value of property of illicit origin, to return the assets to its real rightful owner, i. e the state, thus favoring the restoration of social justice. Therefore, it is necessary to justify these expectations in accordance with the requirements of the law, respecting the property rights of the people.
Though the Department is work loaded, the RA Prosecutor General instructed the prosecutors of the Department to carry out their functions with greater consistency and activity to have confiscated property as soon as possible on the basis of sufficient evidence.