Մեղրի խոշորացված համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել
Սյունիքի մարզի Ագարակի համայնքապետարանում համայնքին պատանող հողատարածքների վարձակալության և ենթավարձակալության հանձնման գործընթացներում թույլ տրված առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումների դեպքի առթիվ 2020թ.-ի մայիսի 7-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:
ՀՀ ՔԿ նշված մարզի քննչական վարչությունում կատարված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ագարակ քաղաքի բնակիչը, Ագարակի համայնքապետարնի կողմից հայտարարաված և 16.02.2007 թվականին տեղի ունեցած մրցույթում հաղթելով, վարձակալության իրավունքով, տարեկան 18000 դրամ վարձավճարով 25 տարի ժամկետով ձեռք է բերել Ագարակ համայնքի վարչական սահմանների հարավային հատվածում գտնվող գյուղատնտեսական նշանակության արոտավայր հանդիսացող 0,02 հա մակերեսով հողատարածքը, որը համայնքի ղեկավարի որոշման և կնքված պայմանագրի հիման վրա ենթավարձակալության է տրամադրվել հեռահաղորդակցության ոլորտի օպերատոր ընկերության՝ամսական 50000 դրամ /տարեկան 600․000 դրամ/ վարձավճարով և վերջինիս վրա ընկերությունը, հողի նպատակային նշանակությունը փոխված չլինելու պայմաններում ապօրինի կառուցել է շարժական կապի բջջային կայան:
2008թ. -ի նոյեմբերի 13-ից Ագարակ համայնքի, ապա 2016թ․-ի սեպտեմբերի 24-ից Մեղրի խոշորացված համայնքի ղեկավար հանդիսացող Մ. Զ.-ն, տեղյակ լինելով վարձակալության վճարը բազմակի անգամ գերազանցող գումարի դիմաց նշված հողատարածքը ոչ իր գործառնական նշանակությամբ՝ որպես կապի օբյեկտի հող, բջջային կայանի տեղակայման նպատակով օգտագործվելու մասին, օրենսդրությամբ նախատեսված՝ ապօրինի հողօգտագործումները կանխարգելելու, կասեցնելու կամ վերացնելու իր լիազորությունն իրացնելու, մասնավորապես՝ համայնքի և քաղաքացու միջև կնքված վարձակալության պայմանագիրը միակողմանի խզելու փոխարեն 2009 թվականի ապրիլի 1-ին համայնքի անունից քաղաքացու հետ կնքվել է համաձայանագիր, որի համաձայն վերջինիս վարձակալած հողատարածքի վարձավճարը փոփոխվել և տարեկան 18000 դրամի փոխարեն սահմանվել է 300000 ՀՀ դրամ: Իսկ 2011թ․ հուլիսի 27-ին, կրկին օրենսդրության պահանջը կատարելու փոխարեն, իր կողմից կայացված որոշմամբ նրան տուգանվել է ՀՀ-ում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով՝ հողամասի նպատակային և գործառնական նշանակությամբ օգտագործելու պարտավորությունը խախտելու համար:
Արդյունքում՝ 2008թ․ նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021թ․-ի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում համայնքի բյուջե 7․350․000 ՀՀ դրամի փոխարեն վճարվել է 3․657․500 ՀՀ դրամ, ինչն առաջացրել է ծանր հետևանքներ, մասնավորապես համայնքային բյուջե չի վճարվել 3․692․500 ՀՀ դրամ:
Վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազության դատախազի որոշմամբ Մ. Զ.-ին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։

Главе укрупленной общины Мегри предъявлено обвинение
По факту возможно коррупционных злоупотреблений, допущенных в процессах аренды и субаренды земельных участков, принадлежащих общине Агарак Сюникской области, 7-го мая 2020г. было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА. Достаточной совокупностью доказательств, собранных предварительным следствием в Следственном управлении указанной области СК РА, было обосновано, что житель Агарака в 16.02.2007 году по итогам тендера арендовал земельный участок площадью в 0,02 га сроком на 25 лет и по цене в 18000 драм в месяц, который по решению главы общины и на основании заключенного договора был передан в субаренду мобильному оператору по цене в 50000 драм в месяц /600. 000 драм в год/, и последний построил мобильную станцию, однако целевое значение земельного участка не было изменено, и таким образом строительство станции было незаконным.
М.З., являющийся руководителем общины Агарак с 13-го ноября 2008г., затем- укрупленной общины Мегри с 24-го сентября 2016г., зная об использовании указанной земли в нерабочих целях на сумму, в несколько раз превышающую арендную плату, с целью размещения мобильной станции, вместо реализации своего полномочия по предотвращению, приостановлению или устранению незаконных землепользований, предусмотренных законодательством, в частности, одностороннего расторжения договора аренды, заключенного между общиной и гражданином, 1-го апреля 2009 года от имени общины подписал соглашение, согласно которому арендная плата за земельный участок, арендованный последним, была изменена на 300000 драм в год вместо 18000 драм. А 27-го июля 2011г. снова вместо выполнения требования законодательства по принятому им решению он оштрафовал его в стократном размере минимальной заработной платы, установленной в РА, за нарушение обязанности использовать землю по целевому и прямому назначению.
В результате с 13-го ноября 2008г. по январь 2021г. в муниципальный бюджет было выплачено 3․657.500 драм РА вместо 7․350․000 драм РА, что повлекло за собой тяжкие последствия, в частности, в муниципальный бюджет не было уплачено 3.692.500 драм РА.
За совершение вышеуказанных преступных действий постановлением прокурора Сюникской области РА, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия по уголовному делу, М. З. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА.