Անի խոշորացված համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել
Մարալիկի համայնքապետարանում պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական կեղծիքի կատարմամբ վատնելու եղանակով համայնքին պատկանող զգալի չափերի գույքի հափշտակության և
պաշտոնեական դիրքի չարաշահման դեպքի առթիվ 2019թ.-ի սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով
հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ ՔԿ Շիրակի դատախազության դատախազի դատավարական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ մարզային քննչական վարչությունում կատարված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների
բավարար համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ Շիրակի մարզի Մարալիկի համայնքի (2017թ.-ի նոյեմբերից՝ Անի խոշորացված համայնքի) ղեկավար Ա.Գ.-ն, հաստատապես տեղյակ լինելով
համայնքապետրանում որպես հավաքարար հրամանագրված անձի կողմից 2012թ.-ի սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետությունից
բացակայելու, մասին, այդ ընթացքում նրա կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու պայմաններում հաստատել է նշված ամիսների
աշխատավարձի վճարման՝ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող տեղեկագրերը: Արդյունքում, նա պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ վատնելու եղանակով հափշտակել է այդ օրերի
դիմաց տվյալ անձի անվամբ որպես աշխատավարձ հաշվարկված և ելքագրված՝ ընդհանուր զգալի չափերի գումարը:
Բացի այդ, հիմնավորվել է նաև, որ Ա. Գ.-ն 2011թ. դեկտեմբերի 11-ին, առանց հարցը Մարալիկ համայնքի ավագանու քննարկմանը ներկայացնելու՝ որոշում է կայացրել Մարալիկ քաղաքի
Դերժինսկու փողոցի շենքերից մեկի բնակարանը վարձակալական հիմունքներով իր բարեկամուհուն հատկացնելու և նրան բնակարանի օրդեր տալու վերաբերյալ: Այնուհետև, 2012թ.-ի հուլիսի 4-
ին, Մարալիկ համայնքի ղեկավարը որոշում է կայացրել վերոհիշյալ բնակարանը երբևէ դրանում չբնակված, վարձակալ իր բարեկամուհուն նվիրաբերության եղանակով հատկացնելու մասին,
որից հետո բնակարանը նվիրաբերության եղանակով անհատույց օտարվել է վերջինիս: Այդ կերպ էական վնաս է պատճառվել համայնքի օրինական շահերին:
Վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար 2021թ.-ի փետրվարի 17-ին Անի խոշորացված համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ
հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով

Главе расширенной общины Ани предъявлено обвинение
По факту хищения должностным лицом муниципалитета Маралик имущества общины в значительных размерах и злоупотребления должностным положением путем должностного подлога и растраты 26-го сентября 2019 года по признакам пункта 1 части 2 статьи 179 и части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело.
Достаточной совокупностью доказательств, собранных в ходе предварительного расследования, проведенного в Областном следственном управлении СК РА под процессуальным надзором прокурора Прокуратуры Ширакской области СК РА, было подтверждено, что глава общины Маралик А.Г. (с ноября 2017г.- расширенная община Ани), точно зная об отсутствии в Республике Армения лица, назначенного уборщицком муниципалитета в период времени с сентября по декабрь 2012г., в условиях его отсутствия на работе, невыполнения рабочих обязанностей, утвердил ведомости оплаты труда за указанные месяцы с заведомо ложными сведениями. В результате он с использованием служебного положения, путем растраты похитил значительную сумму заработной платы на имя данного лица.
Кроме того, было обосновано также, что А.Г. 11 декабря 2011 года, не вынося вопрос на обсуждение совета общины Маралик, принял решение сдать квартиру в одном из домов на улице Держинского в селе Маралик своей родственнице и отдать ей ордер на квартиру. Затем, 4 июля 2012 года, глава общины Маралик принял решение передать указанную квартиру в дар арендующей родственнице, которая в ней никогда не проживала, после чего квартира была безвозмездно отчуждена последней. Тем самым законным интересам общины был нанесен значительный ущерб.
За совершение вышеуказанных преступных деяний 17 февраля 2021 года главе расширенной общины Ани А.Г. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 179 и по части 1 статьи 314, части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.