ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է հեռակա վարույթների շրջանակներում վերսկսել առերևույթ հանցագործութուն կատարած անձանց կողմից քննությունից միտումնավոր խուսափելու հիմքով կասեցված բոլոր գործերի քննությունը
2021թ. օգոստոսի 28-ին ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտել «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՕ-307-Ն օրենքը, որով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում, ի թիվս այլնի, ներդրվել է մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթ իրականացնելու կառուցակարգը: Համաձայն դրա՝ մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթը կամ հեռակա վարույթը իրականացվում է այն դեպքում, երբ մեղադրյալը խուսափում է քրեական վարույթին մասնակցելուց:
Այս ինստիտուտը հնարավորություն է տալիս մեղադրյալի կողմից քրեական վարույթին մասնակցելու իրավունքից միտումնավոր հրաժարվելու և որպես հետևանք՝ գործի քննությանը չմասնակցելու դեպքում շարունակել վարույթի հետագա ընթացքը ինչպես նախաքննության, այնպես էլ դատական քննության փուլերում, ինչպես նաև կայացնել դատավճիռ՝ ամբաստանյալի բացակայության պայմաններում:
Նման ինստիտուտի նպատակն է ապահովել ողջամիտ ժամկետներում գործերի քննությունը, տուժողների արդարադատության մատչելիությունը, ինչպես նաև մասնավոր և հանրային շահերի ողջամիտ հավասարակշռումը:
Հեռակա վարույթի ինստիտուտը կիրառվում է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, իսկ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արձանագրել է, որ քրեական հետապնդման վիճակում գտնվող անձի բացակայության պայմաններում դատաքննության իրականացման անհնարինությունը կարող է կաթվածահար անել քրեական վարույթը, հանգեցնել ձեռք բերված ապացույցների տարածման, քրեական հետապնդման ժամկետների սպառման և արդարադատության ձախողման։
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» վերոնշյալ օրենքը սահմանել է, որ հեռակա վարույթ չի կարող իրականացվել, եթե մեղադրյալը պատշաճ ծանուցված չէ իր նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման մասին, կամ վարույթին մասնակցելն անհնարին է՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ չեն ձեռնարկվել անհրաժեշտ և բավարար միջոցներ գործի քննությանը մեղադրյալի մասնակցությունն ապահովելու համար, մեղադրյալն անչափահաս է, կամ արարքը կատարելու պահին եղել է անմեղսունակ վիճակում կամ հանցագործությունը կատարելուց հետո հիվանդացել է հոգեկան հիվանդությամբ, որը զրկել է նրան իր գործողությունների համար իրեն հաշիվ տալու կամ այդ գործողությունները ղեկավարելու հնարավորությունից, կամ առկա է մեղադրյալի այդպիսի վիճակում լինելու վերաբերյալ ողջամիտ կասկած:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ դատախազության բոլոր ստորաբաժանումներին հանձնարարել է վեր հանել մեղադրյալի բացակայության հիմքով վարույթը կասեցված՝ ինչպես մինչդատական, այնպես էլ դատարանի վարույթում գտնվող բոլոր գործերը և օրենքով սահմանված պայմանների առկայության դեպքում քննարկել վերը նշված, ինչպես նաև ընթացիկ բոլոր այն քրեական գործերով հեռակա վարույթ կիրառելու հնարավորությունը, որոնցով առկա է հետախուզվող անձ:
ՀՀ գլխավոր դատախազն անհրաժեշտ է համարել յուրաքանչյուր այդպիսի դեպքում գործադրել օրենքով դատախազությանը վերապահված ողջ գործիքակազմը, բոլոր միջոցները՝ հեռակա վարույթի շրջանակներում հանցագործությունների, հատկապես ծանր և առանձնապես ծանր, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտմանը նպասելու, նախաքննության փուլում գտնվող գործերի քննություններն արագացնելու և ելքերն ապահովելու նպատակով:

Генеральный прокурор РА поручил возобновить расследование по всем делам, приостановленным по причине умышленного уклонения от расследования лицами, совершившими особо тяжкое преступление в рамках удаленного производства.
28 августа 2021 года полностью вступил в силу Закон ЗА-307-N «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс РА», которым в Уголовно-процессуальном кодексе РА, помимо прочего, внедрен механизм осуществления производства в отсутствие обвиняемого. Согласно этому, производство по делу в отсутствие обвиняемого или заочное производство осуществляется в том случае, когда обвиняемый уклоняется от участия в уголовном процессе.
Этот институт позволяет в случае преднамеренного отказа обвиняемого от права участвовать в уголовном процессе продолжить дальнейшее течение производства как в ходе предварительного следствия, так и в ходе судебного разбирательства, а также вынести приговор в отсутствие подсудимого.
Цель такого института- обеспечить рассмотрение дел в разумные сроки, доступ к правосудию для потерпевших, а также разумный баланс частных и общественных интересов.
Институт дистанционного судопроизводства используется во многих странах мира, a Европейский суд по правам человека констатировал, что невозможность проведения судебного разбирательства в отсутствие лица, в отношении которого ведется уголовное преследование, может парализовать уголовное судопроизводство, привести к распространению доказательств, истечению срока уголовного преследования и отказу от правосудия.
Вышеупомянутый закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс РА» предусматривает, что удаленное производство не может проводиться, если обвиняемый не был должным образом уведомлен о возбуждении против него уголовного преследования или если в нем невозможно участвовать по независимым от его воли обстоятельствам, а также в случаях, когда не были приняты необходимые и достаточные меры для обеспечения участия обвиняемого в расследовании дела, обвиняемый является несовершеннолетним или был невменяемым во время совершения деяния или стал психически болен после совершения преступления, лишившего его возможности быть привлеченным к ответственности, либо имеется обоснованное подозрение, что обвиняемый находится в таком состоянии.
На основании вышеизложенного Генеральный прокурор РА Артур Давтян поручил всем подразделениям прокуратуры РА выявить все дела, приостановленные на основании отсутствия обвиняемого, а также находящиеся в досудебном производстве или в суде, и при наличии разыскиваемого установленных законом условий обсудить возможность применения удаленного производства по вышеуказанным делам, по которым есть разыскиваемые лица.
В каждом таком случае генеральный прокурор Республики Армения считал необходимым использовать все инструменты, предоставленные прокуратуре законом, все средства для облегчения раскрытия преступлений, в особенности тяжких, особо тяжких коррупционных преступлений, а также для ускорения расследования.