ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է հեռակա վարույթների շրջանակներում վերսկսել առերևույթ հանցագործութուն կատարած անձանց կողմից քննությունից միտումնավոր խուսափելու հիմքով կասեցված բոլոր գործերի քննությունը
2021թ. օգոստոսի 28-ին ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտել «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՕ-307-Ն օրենքը, որով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում, ի թիվս այլնի, ներդրվել է մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթ իրականացնելու կառուցակարգը: Համաձայն դրա՝ մեղադրյալի բացակայությամբ վարույթը կամ հեռակա վարույթը իրականացվում է այն դեպքում, երբ մեղադրյալը խուսափում է քրեական վարույթին մասնակցելուց:
Այս ինստիտուտը հնարավորություն է տալիս մեղադրյալի կողմից քրեական վարույթին մասնակցելու իրավունքից միտումնավոր հրաժարվելու և որպես հետևանք՝ գործի քննությանը չմասնակցելու դեպքում շարունակել վարույթի հետագա ընթացքը ինչպես նախաքննության, այնպես էլ դատական քննության փուլերում, ինչպես նաև կայացնել դատավճիռ՝ ամբաստանյալի բացակայության պայմաններում:
Նման ինստիտուտի նպատակն է ապահովել ողջամիտ ժամկետներում գործերի քննությունը, տուժողների արդարադատության մատչելիությունը, ինչպես նաև մասնավոր և հանրային շահերի ողջամիտ հավասարակշռումը:
Հեռակա վարույթի ինստիտուտը կիրառվում է աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, իսկ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արձանագրել է, որ քրեական հետապնդման վիճակում գտնվող անձի բացակայության պայմաններում դատաքննության իրականացման անհնարինությունը կարող է կաթվածահար անել քրեական վարույթը, հանգեցնել ձեռք բերված ապացույցների տարածման, քրեական հետապնդման ժամկետների սպառման և արդարադատության ձախողման։
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» վերոնշյալ օրենքը սահմանել է, որ հեռակա վարույթ չի կարող իրականացվել, եթե մեղադրյալը պատշաճ ծանուցված չէ իր նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման մասին, կամ վարույթին մասնակցելն անհնարին է՝ իր կամքից անկախ հանգամանքներով, ինչպես նաև այն դեպքերում, երբ չեն ձեռնարկվել անհրաժեշտ և բավարար միջոցներ գործի քննությանը մեղադրյալի մասնակցությունն ապահովելու համար, մեղադրյալն անչափահաս է, կամ արարքը կատարելու պահին եղել է անմեղսունակ վիճակում կամ հանցագործությունը կատարելուց հետո հիվանդացել է հոգեկան հիվանդությամբ, որը զրկել է նրան իր գործողությունների համար իրեն հաշիվ տալու կամ այդ գործողությունները ղեկավարելու հնարավորությունից, կամ առկա է մեղադրյալի այդպիսի վիճակում լինելու վերաբերյալ ողջամիտ կասկած:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ՀՀ դատախազության բոլոր ստորաբաժանումներին հանձնարարել է վեր հանել մեղադրյալի բացակայության հիմքով վարույթը կասեցված՝ ինչպես մինչդատական, այնպես էլ դատարանի վարույթում գտնվող բոլոր գործերը և օրենքով սահմանված պայմանների առկայության դեպքում քննարկել վերը նշված, ինչպես նաև ընթացիկ բոլոր այն քրեական գործերով հեռակա վարույթ կիրառելու հնարավորությունը, որոնցով առկա է հետախուզվող անձ:
ՀՀ գլխավոր դատախազն անհրաժեշտ է համարել յուրաքանչյուր այդպիսի դեպքում գործադրել օրենքով դատախազությանը վերապահված ողջ գործիքակազմը, բոլոր միջոցները՝ հեռակա վարույթի շրջանակներում հանցագործությունների, հատկապես ծանր և առանձնապես ծանր, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտմանը նպասելու, նախաքննության փուլում գտնվող գործերի քննություններն արագացնելու և ելքերն ապահովելու նպատակով:

The RA Prosecutor General instructed to resume the investigation of all cases suspended on the grounds of intentional evasion of investigation by people who committed a crime within the framework of in absentia proceedings
The law HO-307-N "On Making Amendments to the RA Criminal Procedure Code" entered into force on August 28, 2021, which, inter alia, introduced the structure of conducting proceedings according to the RA Criminal Procedure Code in absentia of the accused. According to it, the proceedings in absentia are carried in the frame of the case when the accused avoids participating in the criminal proceedings.
This institution gives possibility the accused to intentionally refuse the right to participate in the criminal proceedings, and as a consequence, in case of not participating in the investigation of the case, to continue the further course of the proceedings both during the preliminary investigation and the trial, as well as to make a verdict in the absence of the defendant.
The objective of such an institution is to ensure that cases are examined within a reasonable time, access to justice for victims, as well as a reasonable balance of private and public interests.
The institute of proceedings in absentia is used in many countries of the world, and the European Court of Human Rights has stated that the impossibility of conducting a trial when the person under criminal prosecution is absent the criminal proceedings may be paralyzed, lead to dissemination of evidence, expiration of criminal prosecution and failure of justice.
The above-mentioned law "On Making Amendments to the RA Criminal Procedure Code" stipulates that proceedings in absentia may not be conducted if the accused has not been duly notified of the criminal prosecution, or it is impossible to participate in the proceedings, regardless of his/her will, sufficient measures have not been undertaken to ensure the participation of the accused in the investigation of the case, the accused is a minor, or was insane at the time of the act or became mentally ill after committing the crime depriving him of the opportunity of accountability.
Based on the above, Artur Davtyan, the RA Prosecutor General instructed all the subdivisions of the RA Prosecutor's Office to raise the suspended proceedings in absentia and use in cases of wanted people.
The Prosecutor General considered it necessary to use all the tools provided to the Prosecutor's Office by law, all means to facilitate the detection of crimes, particularly serious, corruption crimes in order to expedite the investigation of cases under investigation.