ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը կայազորների զինվորական դատախազությությունների հետ քննարկել է պատերազմին և դրա հետևանքներին հանգեցրած հանգամանքներին վերաբերող քրգործերով քննությունների ընթացքը
Արցախ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթանը ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանի և կայազորի զինվորական դատախազությունների դատախազների մասնակցությամբ անցկացրել է խորհրդակցություն: Քննարկվել են 2020թ.-ի ընթացքում կայազորների զինվորական դատախազությունների աշխատանքի արդյունքները, 2021թ.-ի գործունեության առաջնահերթությունները:
Մանրամասն անդրադարձ է կատարվել կայազորների դատախազների դատավարական հսկողության և ղեկավարման ներքո գտնվող քրեական վարույթների ընթացքին, դրանց վրա պատերազմի և դրա հետևանքների թողած  ազդեցությանը,դրանց հաղթահարման միջոցներին: Համակողմանի քննարկման առարկա են դարձել հետպատերազմյան շրջանում զինված ուժերի վերափոխումների համատեքստում զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության, զինված ուժերում հանցավորության վիճակի վերահսկելիության և այս համատեքստում զորամիավորումների ղեկավարության հետ գործակցության խնդիրները:
Արձանագրելով, որ 2020թ.-ը ծանրագույն տարի էր նաև Արցախում ծառայություն իրականացնող քրեական հետապնդման մարմինների և դատախազության ստորաբաժանումների համար՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել պատերազմի ամբողջ ընթացքում իրենց կյանքը վտանգի ենթարկելով՝ ծառայողական պարտքը բարեխղճորեն և մեծ նվիրումով իրականացրած կայազորների դատախազության աշխատակիցներին:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հանձնարարել է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմին վերաբերող քրեական գործերով ողջամիտ ժամկետներում լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունների իրականացմանը, հայ զինծառայողների և խաղաղ բնակչության նկատմամբ կատարված պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ ապացույցների ամբողջականության և լիարժեքության ապահովմանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը մանրամասն հետաքրքրվել է նաև պատերազմի նման ողբերգական ելքին հանգեցրած պայմանների, պատճառների վերաբերյալ քննվող քրեական գործերով և տվել է դրանցով վարվող քննությունների օպերատիվությանը, համակողմանիությանն ուղղված կոնկրետ հանձնարարություններ: Մասնավորապես,  Արթուր Դավթյանը խստիվ շեշտել է ռազմական գործողությունների մասնակիցների, զոհված, անհետ կորած կամ ռազմագերու կարգավիճակում Ադրբեջանի տիրապետության տակ գտնվող զինծառայողների հարազատների կողմից ներկայացված պատերազմական գործողությունների տարբեր դրվագները, տարբեր պատասխանատու պաշտոնատար անձանց
գործողությունների իրավաչափության վերաբերյալ հաղորդումները, ինչպես նաև սոցիալական հարթակներով, զարգվածային լրատվամիջոցներով հրապարակված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող բոլոր հանգամանքներն ինչպես առանձին-առանձին, այնպես էլ ընդհանրության մեջ մանրամասն քննության առարկա դարձնելու անհրաժեշտությունը:
Նա հանձնարարել է նշված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնել ամենօրյա ռեժիմով և քննությունների արդյունավետությունն ապահովելու նպատակով կիրառել դատախազական ներգործության՝ օրենքով նախատեսված  հնարավոր բոլոր միջոցները, հատկապես՝ ցուցումներ, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու հանձնարարություններ տալու, հաղորդումներ ներկայացնելու, իրավասու մարմիններից վերաբերելի և անհրաժեշտ փաստաթղթերն ու տեղեկությունները պահանջելու և ստանալու ուղղությամբ:

The RA Prosecutor General Artur Davtyan discussed with the Military Prosecutor's Offices of Garrisons the investigations of criminal cases regarding the circumstances of the war
Within the framework of the working visit to Artsakh, the RA Prosecutor General Artur Davtan held a consultation with the participation of the RA Military Prosecutor Vahe Harutyunyan and the prosecutors of Military Prosecutor's Offices of the Garrison.
The results of the work of the Military Prosecutor's Offices of the Garrisons during 2020 and the priorities of the activities of 2021 were discussed.
Detailed reference was made to the criminal proceedings under the supervision of the prosecutors of the garrisons. The issues of protection of the rights of servicemen in the context of the post-war period, and cooperation with the leadership of military
units in this context have been the subject of comprehensive discussion.
By noting that 2020 was a difficult year for the criminal prosecution bodies serving in Artsakh, the RA Prosecutor General thanked employees of the Prosecutor’s Offices of Garrisons for conscientiously carrying out their duties with great dedication
during the war by endangering their lives.
The RA Prosecutor General instructed to pay special attention to the full, objective, comprehensive investigations of the criminal cases regarding the aggressive war unleashed by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Armenia and the
Republic of Artsakh.
In particular, Artur Davtyan strongly stressed the need to investigate various episodes of hostilities presented by the relatives of servicemen, dead or missing people or prisoners of war, reports on the legitimacy of the actions of various officials, as well
as all the circumstances containing features of crime published on social media platforms and mass media.
He instructed to control the legality of the preliminary investigation of the mentioned criminal cases on a daily basis, and with a view to ensure the effectiveness of the investigations, to use all possible means of prosecutorial influence provided by law,
especially to issue instructions to carry out operative-search measures, submit reports and request and receive necessary information and documents from the competent bodies.
Other issues related to the activities of the garrisons were also discussed during the consultation.