Շիրակի մարզում ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունները և մահվան ելքով դեպքերը նվազել են. մարզի դատախազությունը դեռևս անելիքներ է տեսնում
ՀՀ Շիրակի մարզի դատախազությունն ամփոփել է հանցավորության դեմ պայքարում մարզի իրավապահ մարմինների, քրեական վարույթների շրջանակներում դատախազության կողմից իր լիազրոությունների իրականացման արդյունքները:
Արձանագրվել է, որ մարզի տարածքում 2020թ. ընթացքում տեղի է ունեցել մահվան ելքով ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու 8 դեպք՝ ինչը 3-ով կամ 33,3%-ով նվազ է 2019թ. համեմատ։ Դրան զուգահեռ բարելավվել է նաև այս բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշը՝ վարույթներում գտնվող քրեական գործերով և նյութերով նշված հանցագործությունների բացահայտումը կազմել է 44,4%, նախորդ տարվա 38,1%-ի դիմաց։
ՃԵ կանոնները խախտելու և անզգուշությամբ անձանց առողջությանը ծանր կամ միջին ծանրության վնաս պատճառելու դեպքերը ևս նվազել են՝ 2019թ. 58 դեպքի դիմաց 2020թ. արձանագրվել է 51 նման դեպք, կամ 15.5%-ով պակաս:
Մարզի տարածքում ՃԵԿ խախտման դեպքերի նվազումը պայմանավորված է նաև բնակավայրերում, հատկապես Գյումրի քաղաքի փողոցների բանուկ հատվածնեևրը, խաչմերուկները տեսանկարահանող սարքերով կահավորման հետ, ինչը երթևեկության անվտանգության առումով ունեցել է կանխարգելիչ նշանակություն:
Բացի այդ՝ էական նշանակություն են ունեցել նաև 2020թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած՝ «ՀՀ քրեական օրենսգրում» կատարված լրացումներն և փոփոխությունները, որոնցով քրեական պատասխանատվություն է սահմանվել տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը կասեցված անձի, տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք չունեցող անձի կողմից տրանսպորտային միջոց վարելու համար վարչական տույժ նշանակելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում տրանսպորտային միջոց վարելու, հիշյալ անձանց կողմից ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու համար:
Այդ օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում 2020թ. ընթացքում, մարզի տարածքում արձանագրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքում ավելացված 243.1-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործությունների 64 դեպք: Բոլոր դեպքերով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցից 45-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Վերոնշյալ տարածված վարքագծի դրսևորումների քրեականացումը ճանապարհատրանսպորտային հանագործությունների համար ևս ունի կանխարգելիչ նշանակություն:
ՃՏՊ վայրերի քարտեզագրումը և դեպքերի հանգամանքների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մարզում ՃՏՊ-ի պատճառներ ու նպաստող պայմաններ են հանդիսացել սահմանված արագության գերազանցումը, վարորդի կողմից երթևեկության հանդիպակաց գոտի դուրս գալը, ղեկին քնելը, ոչ սթափ վիճակում ավտոմեքենան շահագործելը, բջջային հեռախոսից օգտվելը, ինչպես նաև հետիոտների կողմից շատ հաճախ ճանապարհը ոչ սահմանված վայրում հատելը:
Մարզի դատախազության գտահատմամբ դեռևս առկա են կարգավորման խնդիրներ՝ կապված նաև հատկապես երեկոյան ու գիշերային ժամերին երթուղիների ոչ ճիշտ տեղաբաշխման և սպասարկման, վարորդների, հետիոտների հետ տարվող բացատրական աշխատանքների, վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հարցում հետևողականություն ցուցաբերելու հետ։
Ուսումնասիրության արդյունքներով վերոնշյալ խնդիրների լուծման նպատակով մարզի դատախազության նախաձեռնությամբ 2020թ. միջնորդագրեր են հասցեագրվել ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանությանը՝ անհրաժեշտություն համարելով ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ անվտանգ ճանապարհային երթևեկություն ապահովելու նպատակով աշխատանքների բարելավման ուղղությամբ:
Ուշադրություն է հրավիրվել մարզի տարածքում միկրոավտոբուսների, ավտոբուսների և տաքսիների վարորդների կողմից «ոլորտը կարգավորող օրենսդրության պահանջները խախտելու, միկրոավտոբուսների վարորդների կողմից անհրաժեշտ կարգի վարորդական վկայական չունենալու, իրենց ամրակցված տրանսպորտային միջոցներն այլ՝ անհրաժեշտ կարգի վարորդական վկայական չունեցող անձանց տրամադրելու դեպքերի բացառման անհրաժեշտության վրա:
Իրենց իրավասության շրջանակներում վերոնշյալ հանցատեսակների կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու նպատակով 2020թ. միջնորդագիր է ներկայացվել նաև ՀՀ Շիրակի մարզպետին՝ շեշտադրելով ՏԻՄ-երի կողմից ՀՀ օրենսդրությամբ իրենց վրա դրված՝ ճանապարհների սպասարկման և վերանորոգման պարտականությունները պատշաճ կատարման կարևորությունը:
Ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ դատախազության կողմից նախանշված միջոցառումների կատարման հանդեպ հետևողականության ցուցւաբերումը, այդ նպատակով խիստ պատժողական քաղաքականության իրականացումը 2021թ. ևս շարունակելու են մնալ Շիրակի մարզի դատախազության առաջնահերթություններից:

Дорожно- транспортные преступления и случаи со смертельным исходом в Ширакской области снизились: в областной прокуратуре предстоит еще много дел
Прокуратура Ширакской области РА подвела итоги исполнения прокуратурой своих полномочий в рамках правоохранительных органов и уголовного производства в сфере борьбы с преступностью.
Было зафиксировано, что на территории области за 2020 год зафиксировано 8 случаев нарушения правил дорожного движения со смертельным исходом, что на 3 или 33,3% меньше, чем в 2019 году. В то же время повысилась раскрываемость преступлений данного характера: раскрытие преступлений, упомянутых в уголовных делах, составило 44,4% по сравнению с 38,1% годом ранее.
В 2019 году снизилось количество случаев причинения тяжкого вреда или средней тяжести вреда здоровью людей по неосторожности и из-за нарушения правил ДД. Зарегистрировано 58 случаев в 2019г., 51 случай подобного характера в 2020г. или на 15,5% меньше.
Уменьшение количества случаев нарушений ПДД на территории области обусловлено тем, что в населенных пунктах, особенно на оживленных участках улиц Гюмри, перекрестки оборудованы видеокамерами, имеющими профилактическое значение с точки зрения безопасности движения.
Кроме того, существенное значение имели также дополнения и изменения в «Уголовный кодекс РА», вступившие в силу с 1 января 2020г., устанавливающие уголовную ответственность за управление транспортным средством лицом с приостановленным правом на управление, лицом, не имеющим право управлять транспортным средством.
В результате этих законодательных изменений в течение 2020г. на территории области зарегистрировано 64 случая о преступлениях, предусмотренных статьей 243.1 Уголовного кодекса РА. По всем делам возбуждены уголовные дела, 45 из которых направлены в суд с обвинительными заключениями. Криминализация вышеупомянутого поведения имеет превентивное значение в отношении нарушений правил дорожного движения.
Картография мест и анализ обстоятельств ДТП показывает, что причинами и способствующими условиями ДТП в регионе были превышение скоростного режима, выход водителя за пределы полосы движения, засыпание за рулем, управление автомобилем в невменяемом состоянии, пользование мобильным телефоном, а также то, что пешеходы очень часто переходят дорогу в неустановленном месте. По оценке областной прокуратуры, пока еще остаются нерешенные проблемы, особенно из-за неправильного размещения и обслуживания маршрутов в вечернее и ночное время, разъяснительной работы с водителями, пешеходами, неспособности привлечь их к административной ответственности.
Согласно результатам исследования, для решения вышеперечисленных проблем в 2020 году по инициативе областной прокуратуры были направлены ходатайства в Дорожную полицию РА с учетом необходимости принять соответствующие меры для улучшения работы по обеспечению безопасного движения.
Было обращено внимание на необходимость того, чтобы водители микроавтобусов, автобусов и такси в регионе не нарушали требования законодательства, регулирующего этот сектор, водители микроавтобусов имели необходимые водительские права, а их транспортные средства не были закреплены за другими лицами без необходимых водительских прав. В целях устранения в пределах их компетенции обстоятельств, способствующих совершению вышеуказанных преступлений, в 2020 году ходатайство было подано также марзпету Ширака РА с подчеркиванием важности надлежащего выполнения обязанностей по содержанию и ремонту дорог, возложенных на них органами местного самоуправления в соответствии с законодательством РА.
Проявление последовательности в реализации намеченных прокуратурой мер по предупреждению дорожно-транспортных преступлений, проведение строго карательной политики в этих целях и в 2021 году останутся одним из приоритетов прокуратуры Ширакской области.