Արարատի մարզում հանցագործությունների դեպքերն ավելացել են 16.7%-ով, դատարան ուղարկված գործերը՝ 50%-ով. ամփոփում
ՀՀ Արարատի մարզի դատախազությունն ամփոփել է 2020թ.  գործունեության, մարզի տարածքում հանցավորության վիճակը, դրա դեմ մարզային իրավապահ մարմինների աշխատանքների և դատախազական գործառույթների շրջանակներում մարզի դատախազության գործունեության արդյունքները:
2020թ. ընթացքում մարզում արձանագրվել է հանցագործության 1856 դեպք, որը 16.7%-ով ավելի է 2019թ. համեմատ:
Մարզի տարածքում 2020թ.կատարվել է 6 սպանություն, ինչը մեկով ավելի է 2019թ. համեմատ: Սպանության դեպքերով բացահայտումը կազմել է 80%:
9-ով, կամ 8,7%-ով նվազել են դիտավորությամբ առողջությանը վնաս պատճառելու դեպքերը: Այս բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշը 2020թ. կազմել է 91,8%` նախորդ տարվա 92,4%-ի դիմաց:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ հաղորդումների հիման վրա նախապատրաստված նյութերով, հարուցվել է 55 քրեական գործ՝ 2019թ. համեմատ 5-ով ավելի (այս մասով արդյունքները կամփոփվեն առանձին):
2020թ. արձանագրվել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 706 դեպք՝ 26-ով, կամ 3,6 տոկոսով նվազ 2019թ. համեմատ: Թեև ավազակային հարձակման դեպքերը նվազել են 3-ով (4-7) կամ շուրջ 43 տոկոսով, սակայն այս հանցագործություններով բացահայտման ցոցւանիշը 2019թ. համեմատ ևս նվազել է:
Էապես՝ 50 տոկոսով նվազեն են հատկապես բնակարանային գողությունները: Այս դեպքերով 2020թ. դրությամբ քննվող 74 քրեական գործերով բացահայտումը կազմել է  35,1 տոկոս, ինչը 6 տոկոսով ավելի է 2019թ. համեմատ: Այս դինամիկան պայմանավորված է մի կողմից կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով երկրում հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում բնակարաններից քաղաքացիների համեմատաբար քիչ բացակայություններով, տեղի ունեցած պատերազմով, իսկ մյուս կողմից 2019թ. ընթացքում այս հանցատեսակի կանխարգելման և բացահայտման աշխատանքների բարելավման ուղղությամբ մարզի դատախազության կողմից նախաձեռնված և ոստիկանության, համայնքային մարմինների կողմից իրականացված կոնկրետ գործողություններով: Մասնավորապես՝ մարզի դատախազության առաջարկով մի շարք համայնքների մուտքերը և ելքերը, գլխավոր ճանապարհները համալրվել են տեսանկարահանող սարքերով, միջոցներ են ձեռնարկվել քաղաքային բնակավայրերում բազմաբնակարան շենքերի շքամուտքերը կոդավորված փականներով, տեսանկարահանող սարքերով կահավորելու, պատշաճ լուսավորությամբ ապահովելու ուղղությամբ: Բացի այդ, սխեմատիկ կերպով ստեղծվել է մարզի տարածքում առկա տեսանկարահանող սարքերի տեղակայման վայրերն արտացոլող քարտեզ և հանձնարարվել է ՀՀ ոստիկանությանը ակտիվ աշխատանքներ տանել մարզի տարածքում գործող տնտեսվարող սուբյեկտների, այլ իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց հետ նոր տեսանկարահանող սարքերի տեղադրման ուղղությամբ։ 2020թ. ընթացքում համայնքի ղեկավարների հետ տարվել են ինտենսիվ աշխատանքներ՝ այդ ուղղությամբ վիճակն ավելի բարելավելու նպատակով:
Արարատի մարզի տարածքում 12 դեպքով կամ 8,6 տոկոսով նվազել են ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների դեպքերը /127-139/: Բայց մահվան ելքով դեպքերի թիվն աճել է 3-ով։ ՃՏՊ բոլոր դեպքերով տարվող քննություններով բացահայտումը կազմել է 80 տոկոս` իսկ մահվան ելքով ընդհանուր 33 դեպքերով 76,9 տոկոս:
ՃՏ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ 2020թ. կատարվել են բավականին աշխատանքներ, մասնավորապես՝ մեծ ուշադրություն է դարձվել տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված կամ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը կասեցված կամ տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք չունեցող անձանց կողմից տրանսպորտային միջոց վարելու, ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, սթափության վիճակի զննություն անցնելուց հրաժարվելու կամ խուսափելու դեպքերով հստակ իրավական գնահատականներ տալուն: Արդյունքում 2020թ. ընթացքում վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար մեղադրվել և դատապարտվել է 49 անձ: Նպաստող հանգամանք է եղել նաև երթևեկության կանոնների խախտման բալային համակարգի ներդրումը, ինչպես նաև 2020թ. մարզի դատախազությունում կատարված՝ ՃՏՊ-ների քարտեզագրման, ըստ դրանց առավել հաճած պատահարներ տեղի ունեցող հատվածների ընդգծման, դրանց առաջացման պատճառների վերլուծության արդյունքում ՀՀ տարածքային կառավարման և  ենթակառուցվածքների նախարարին, ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային  ոստիկանության պետին ոնկրետ միջոցառումներ իրականացնելուն ուղղված միջնորդագրեր հղելը:
Ընդհանուր առմամբ տարբեր բնույթի հանցագործություների կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով 2020թ. ընթացքում մարզի դատախազության կողմից պատկան մարմիններին, կազմակերպություններին ուղարկվել է 27 միջնորդագիր և հաղորդում: Դրանցից 20-ով կազմակերպված քննարկումների արդյունքում համապատասխան հանձնարարություններ են տրվել պատասխանատու անձանց:
Արարատի մարզի դատախազության կողմից, քրեական հետապնդման մյուս մարմինների հետ, հետևողականություն է դրսևորվել քրեական գործերով քննությունների ձգձգումները բացառելու, քննություններն ավարտելու, ապացույցների բավարարության պայմաններում քրեական գործերը դատարան ուղարկելու հարցում: Արդյունքում 2020թ. մեղադրական եզրակացությմաբ դատարան է ուղարկվել 285 քրեական գործ՝ 328 անձի նկատմամբ, ինչը 2019թ. համեմատ ավելի է շուրջ 50 տոկոսով:

Количество преступлений в Араратской области увеличилось на 16,7%, дела, направленные в суд,- на 50%. Обобщение
Прокуратура Араратской области подвела итоги состояния деятельности, преступности на территории области, результатов работ областных правоохранительных органов против нее и прокурорской деятельности области в рамках прокурорских функций на 2020г.
В течение 2020г. в области было зарегистрировано 1856 случаев преступления, что на 16,7% больше, чем в 2019 году.
В 2020г. в области было совершено 6 убийств, что на 1 больше, чем в 2019 году. Уровень раскрываемости убийств составил 80%.
Количество случаев умышленного причинения вреда здоровью уменьшилось на 9 или 8,7%. Показатель раскрываемости преступлений данного характера в 2020г. составил 91,8%, в предыдущем году- 92,4%.
По материалам, подготовленным на основании сообщений о коррупционных преступлениях, было возбуждено 55 уголовных дел, на 5 больше по сравнению с 2019г. (результаты по данной части будут подведены отдельно).
В 2020г. было зарегистрировано 706 дел о преступлениях против собственности, что на 26 или 3,6% меньше по сравнению с 2019г. Хотя количество случаев разбойного нападения снизилось на 3 (4-7) или около 43%, однако показатель раскрытия этих преступлений по сравнению с 2019г. также снизился.
Значительно, на 50% сокращены особенно квартирные кражи. По данным случаям раскрываемость по 74 уголовным делам, расследуемым по состоянию на 2020г., составила 35,1%, что на 6% больше, чем в 2019г. Такая динамика обусловлена, с одной стороны, малым отсутствием граждан в квартирах из-за объявленной в стране эпидемии коронавируса, развязанной войной, а с другой стороны, конкретными действиями, направленными на улучшение работ по предупреждению и выявлению данного вида преступления, предпринятыми прокуратурой области, полицией и муниципальными органами в течение 2019г. В частности, по предложению областной прокуратуры входы и выходы ряда общин, основные дороги были оборудованы видеокамерами, были приняты меры по оборудованию подъездов жилых домов в городских районах кодовыми замками, видеокамерами, обеспечению надлежащего освещения. Кроме того, была создана карта-схема расположения видеокамер на территории области, и Полиции РА поручено активно работать с новыми хозяйствующими субъектами, действующими в регионе, а также с другими юридическими и физическими лицами по установке новых видеокамер. В течение 2020г. с руководителями общины была проделана интенсивная работа по улучшению ситуации в этом направлении.
На территории Араратской области количество дорожно-транспортных преступлений снизилось на 12 случаев или 8,6% /127-139/. Но количество случаев со смертельным исходом увеличилось на 3. Раскрываемость по всем ДТП составил 80%, а по общим 33 случаям со смертельным исходом - 76,9%.
В направлении предотвращения дорожно-транспортных преступлений в течение 2020г. была проделана большая работа, в частности, большое внимание было уделено даче четкой правовой оценки по случаям управления транспортными средствами лицами, лишенными права управлять транспортными средствами, или чье право на управление приостановлено, или которые не имеют права управлять транспортными средствами, по случаям отказа или уклонения от исследования трезвости. В итоге в течение 2020г. 49 лиц были обвинены и осуждены за совершение вышеуказанных преступных действий. Благоприятным обстоятельством стало также введение балловой системы нарушений правил движения, а также отправка ходатайств министру территориального управления и инфраструктуры РА, начальнику дорожной полиции РА о принятии конкретных мер в связи с картированием ДТП, проведенным в прокуратуре области.
В целом для принятия мер по устранению обстоятельств, способствующих совершению преступлений различных характеров, в 2020г. прокуратурой области было направлено 27 ходатайств и сообщений о принятии мер по устранению обстоятельств, способствующих совершению различных преступлений. В течение года областная прокуратура направила в соответствующие органы и организации 27 обращений. В результате проведенных обсуждений по 20 из них были даны соответствующие поручения ответственным лицам.
Прокуратура Араратской области вместе с другими органами уголовного преследования проявила последовательность в исключении задержек в возбуждении уголовных дел, проведении расследований и направлении уголовных дел в суд при наличии достаточных доказательств. В итоге в 2020г. в суд с обвинительным заключением было направлено 285 уголовных дел в отношении 328 лиц, что по сравнению с 2019г. примерно на 50% больше.