Արթուր Դավթյանը Սյունիքում ամփոփել է մարզի դատախազության և իրավապահ մյուս մարմինների 2020թ. աշխատանքների արդյունքները
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այցելել է Սյունիքի մարզ՝ ամփոփելու 2020թ. ընթացքում մարզի դատախազության գործունեությունը և մարզի իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների հետ քննարկելու արցախյան 44-օրյա
պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրողությունների պայմաններում մարզի բնակչության հիմնական իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության ապահովման, հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման
հետ կապված ակտուալ խնդիրները:
Մարզի դատախազությունում անցկացված խորհրդակցությանը, որին, բացի իրավապահ մյուս մարմինների մարզային ստորաբաժանումների ղեկավարներից, մասնակցել է նաև Սյունիքի մարզպետը: Մանրամասն քննարկվել են մարզի
տարածքում հանցավորության ընդհանուր միտումները, բնակչության իրավունքների պաշտպանության առումով ստեղծված նոր մարտահրավերները, հանցագործությունների կանխման, բացահայտման ուղղությամբ իրականացված
աշխատանքը, ինչպես նաև քրեական վարույթներով դատախազական գործառույթների իրացման արդյունքները:
2020թ. Սյունիքի մարզում արձանագրվել է հանցագործության դեպքերի նվազում 5%-ով՝ 744 դեպք՝ 2019թ. 783 դեպքի դիմաց: Նվազել են հատկապես առանձնապես ծանր, ծանր և միջին ծանրության հանցագործությունների դեպքերը:
2020թ. արձանագրվել է սպանության 1 դեպք՝ նախորդ տարվա 4 դեպքի դիմաց, սպանության փորձի դեպքեր չեն արձանագրվել, 5 դեպքով ավելացել են դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու դեպքերը՝ /13-8/:
Մարզում 7 դեպքով նվազել են սեփականության դեմ ուղղված հանցագործության դեպքերը: Նախորդ տարվա համեմատ էապես՝ մոտ 38%-ով նվազել են հատկապես բնակարանային գողությունները՝ /19-31/: Նման ցուցանիշը մեծապես
պայմանավորված է կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով հայտարարված արտակարգ դրության, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմով պայմանավորված՝ երկրում հայտարարված ռազմական դրության իրավական ռեժիմներով
նախատեսված սահմանափակումներով, որոնց պայմաններում քաղաքացիներն ավելի քիչ են բացակայել իրենց բնակարաններից:
2020թ. ընթացքում բացահայտվել է կոռուպցիոն հանցագործության 36 դեպք, ինչը 6-ով կամ 20%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ: Դրանով պայմանավորված՝ ավելացել է նաև հարուցված քրեական գործերի թիվը:
Սյունիքի մարզում գրանցվել է ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելու 55 դեպք, գրեթե նույնքան, որքան 2019թ.-ին, սակայն մահվան ելքով պատահարներն ավելի են եղել 2-ով
/17-15):
Նկատի ունենալով պատերազմի հետևանքները հատկապես Սյունիքի մարզի տարածքում ճանապարհային հաղորդակցության ոլորտում՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը հատկապես շեշտել է մարզկենտրոնի և հանրապետության մյուս
տարածքների հետ ՀՀ հարավային բնակավայրերի տրանսպորտային հաղորդակցության, բնակիչների երթևեկության անվտանգության ապահովման և հնարավոր պատահարները նվազագույնի հասցնելու ուղղության իրավապահ
մարմինների ջանքերի բազմապատկման անհրաժեշտությունը՝ հատկապես ոստիկանության պարեկային ծառայությունների, ՃՈ-ի կողմից ճանապարհներին երթևեկության հսկողության ուժեղացման առումով:
Մարզի տարածքում 2020թ. արձանագրվել է զենքի, ռազմամթերքի ապօրինի շրջանառության դեպքերի կտրուկ ավելացում 23-ով՝ կամ գրեթե 4.5 անգամ. 2019թ.-ի 5 նման դեպքի դիմաց 2020թ.-ին արձանագրվել է 28 դեպք: Նման պատկերը
մեծապես պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Սյունիքի մարզը և հատկապես Գորիս քաղաքը, պատերազմի ողջ ընթացքում հանդիսացել է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության միջև հաղորդակցության,
լոկացիոն հիմնական հանգուցային կետը: Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Արցախից ապօրինի կերպով զենք զինամթերքը դեպի ՀՀ տարածք տեղափոխելու բազմաթիվ դեպքերը բացահայտվել են հենց մարզի հիմնական
մայրուղիներում տեղակայված հսկիչ կետերի կողմից իրականացվող ստուգումների արդյունքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանձնարարել է 2021թ.-ի ընթացքում ինչպես անհրաժեշտ բացատրական աշխատանքների, այնպես էլ օպերատիվ-հետախոզական գործիքակազմի կիրառությամբ գործուն քայլեր ձեռնարկել
մարզի տարածքում բնակչության մոտ հնարավոր կուտակված ապօրինի զենք-զինամթերքի հայտնաբերման ուղղությամբ՝ շեշտելով այս աշխատանքի կարևորությունը հատկապես հանրապետությունում ներքին անվտանգության
ապահովման, հրազենի կամ այլ զինատեսակների կիրառմամբ հանցագործությունների կանխարգելման տեսանկյունից:
Ընդհանուր առմամբ գլխավոր դատախազը գոհունակություն է հայտնել 2020թ.-ի՝ հատկապես Սյունիքի մարզի համար ծանրագույն տարվա ընթացքում, արտակարգ դրության, ռազմական դրության պայմաններում, դեպի Արցախ և
հակառակ ուղղությամբ տրանսպորտային, տեխնիկական միջոցների և մարդկանց աննախադեպ հոսքի պայմաններում մարզում օրինապահության, հասարակական կարգի ապահովման ուղությամբ իրավապահ մարմինների մարզային
կառույցների կատարած աշխատանքը: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ 2021թ. բացարձակ առաջնահերթություն է մարզի բնակչության բնական կենսագործունեության, հատկապես սահմանամերձ դարձած բնակավայրերի բնակչության
անվտանգության ապահովումը, կյանքի, ազատ տեղաշարժի և կենցաղավարման հիմնարար իրավունքների երաշխավորումը՝ այդ նպատակով սերտորեն համագործակցելով ինչպես հանրապետական, այնպես էլ հատկապես համայնքային
մարմինների և մարզում ծառայություն իրականացնող ՌԴ սահմանապահ ուժերի ստորաբաժանումների հետ:
Ելնելով առանձին հանցատեսակներով նախորդ տարվա ընթացքում արձանագրված միտումներից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը կոնկրետ հանձնարարություններ է տվել նաև քրեական վարույթներով իրականացվող նախնական քննության

Артур Давтян подвел итоги работ областной прокуратуры и других правоохранительных органов Сюника на 2020 год
Генеральный прокурор РА Артур Давтян посетил Сюникскую область, чтобы подвести итоги деятельности области в течение 2020г. и обсудить с представителями правоохранительных органов области актуальные проблемы, связанные с обеспечением защиты и безопасности основных прав населения области в условиях новых реалий после 44-дневной арцахской войны, повышением эффективности борьбы с преступностью.
На совещании, проведенной в областной прокуратуре, помимо руководителей областных подразделений других правоохранительных органов, участвовал также марзпет Сюника. Подробно обсудили общие тенденции преступности на территории области, новые вызовы с точки зрения защиты прав населения, реализуемые в направлении предупреждения и раскрытия преступности, а также результаты реализации прокурорских функций по уголовным производствам.
В 2020г. в Сюникской области было зафиксировано снижение случаев преступлений на 5% - 744 случая, 783 случая в 2019г. Уменьшилось также количество особо тяжких, тяжких и средней тяжести преступлений.
В 2020г. был зарегистрирован 1 случай убийства, 4 случая в прошлом году. Случаев покушения на убийство зарегистрировано не было, количество случаев умышленного причинения тяжкого вреда здоровью увеличилось на 5 случаев /13-8/.
Количество дел о преступлениях против собственности в области уменьшилось на 7 случаев. По сравнению с прошлым годом количество квартирных краж значительно снизилось примерно на 38% (19-31). Такой показатель главным образом обусловлен чрезвычайным положением, объявленным из-за коронавируса, а также правовым режимом военного положения, объявленного в стране из-за 44-дневной войны с предусмотренными ограничениями, в условиях которых граждане меньше отсутствовали в своих квартирах.
В течение 2020г. было выявлено 36 случаев коррупционных преступлений, что на 6 или 20% больше, чем в прошлом году. В связи с этим увеличилось также количество возбужденных уголовных дел.
В Сюникской области было зарегистрировано 55 случаев нарушения правил дорожного движения и транспортных средств, почти столько же, сколько в 2019г., но количество ДТП со смертельным исходом было на 2 больше / 17-15).
Учитывая последствия войны, особенно в области дорожного сообщения на территории Сюникской области, генеральный прокурор РА особо подчеркнул необходимость увеличения усилий правоохранительных органов в направлении обеспечения безопасности транспортного сообщения южных населений РА с центром области и другими территориями республики, движения населения, с точки зрения особенно усиления патрульной службы полиции, контроля движения на дорогах ДП.
На территории области в 2020г. резко увеличилось количество случаев незаконного оборота оружия и боеприпасов на 23, или почти в 4,5 раза, по сравнению с 5 таким случаями в 2019г. в 2020г. было зарегистрировано 28 случаев. Такая картина во многом связана с обстоятельством, что Сюникская область, особенно город Горис на протяжении всей войны являлась связующим звеном между Республикой Армения и Республикой Арцах. Во время и после войны в основном районе региона были выявлены многочисленные случаи незаконной переброски оружия из Арцаха на территорию Республики Армения в результате проверок контрольно-пропускных пунктов, расположенных на автомагистралях.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян поручил в 2021г. предпринять активные действия, используя как необходимые разъяснительные работы, так и оперативно-разведывательные инструменты в целях выявления возможных скоплений незаконного оружия и боеприпасов на территории области, подчеркивая важность этой работы, особенно с точки зрения безопасности, предотвращения преступлений с применением огнестрельного или другого оружия.
В целом генеральный прокурор выразил удовлетворение работой, проделанной областными структурами правоохранительных органов в течение 2020, самого тяжелого для Сюникской области года, в направлении обеспечения законности, общественного порядка в области в условиях чрезвычайного положения, военного положения с точки зрения беспрецедентного потока людей, транспортных и технических средств в направлении Арцаха и обратно. Артур Давтян отметил, что в 2021г. безусловным приоритетом является обеспечение естественной жизни населения региона, безопасности особенно населения приграничных населенных пунктов, гарантия основных прав на жизнь, свободное передвижение, тесно сотрудничая с этой целью как с подразделениями республики, особенно общин, так и пограничных войск РФ, несущих службу в области.
Основываясь на тенденциях, зафиксированных в прошлом году в отношении отдельных видов преступлений, генеральный прокурор РА также дал конкретные указания по повышению эффективности прокурорского надзора за законностью предварительного следствия по уголовным производствам.