Գլխավոր դատախազը ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի գիտխորհրդի նիստում ներկայացրել է դատախազների իրավական կրթության զարգացման հայեցակարգային ուղղությունները
ՀՀ գլխավոր դատախազ, Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի ամբիոնի դասախոս, դոցենտ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Ֆակուլտետի գիտխորհրդի նիստում, դեկան Գագիկ Ղազինյանի հրավերով, ներկայացրել է դատախազների իրավական կրթության զարգացման հայեցակարգային ուղղությունները:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է այդ ոլորտում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի հետ համագործակցությունը և այդ համատեքստում անդրադարձել Իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրոսական ծրագրերի վերանայման հնարավորությանը: Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, առաջարկել է կիրառել լսարանում պրակտիկ մասնագետի և տեսաբանի համակցված աշխատանքի ձևաչափը՝ շեշտը դնելով մինչդատական և դատական փուլերում դատախազական աշխատանքի համար անհրաժեշտ հմտությունների, այդ թվում՝ փաստաթղթերի հետ աշխատանքի հմտությունների վրա:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ, ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Անահիտ Մանասյանն իր ելույթում, ի թիվս այլ հարցերի, ներկայացրել է դատախազների կրթության բարեփոխումների՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից մշակվող հայեցակարգը, ինչպես նաև Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի բարեփոխումների աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ փոխվել են ոչ միայն տպագրվող հոդվածին ներկայացվող պահանջները, այլ նաև խմբագրական խորհրդի կազմը. այն ներկայում կազմված է միջազգային հեղինակավոր իրավաբաններից:
Գիտխորհրդի նիստում քննարկվել է նաև Դատախազության և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի միջև Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հեռանկարը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել 2023 թվականի ընթացքում՝ Հայաստանի դատախազության 105-ամյակի կապակցությամբ, համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությանը:

The Prosecutor General represented the conceptual directions for the development of prosecutors’ legal education during the session of Academic Council of the YSU Faculty of Law
Today, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, Lecturer of the Chair of Criminal Law of the YSU Faculty of Law, Associate Professor, represented the conceptual directions for the development of prosecutors’ legal education during the session of the Academic Council of the Faculty.
The Prosecutor General emphasized the cooperation with the YSU Faculty of Law in this sector and referred to the possibility of revision of the master’s degree programs of that Faculty.
In her speech Anahit Manasyan, Deputy Prosecutor General, Associate Professor of the Chair of the Constitutional Law of the YSU among other questions, represented the concept, developed by the Prosecutor General’s Office related to the reforms of prosecutor’s education, as well as works directed at the improvement of “Legality” periodical, highlighting that both the requirements for the articles and the composition of the editorial board shall be changed: it is now composed of international eminent lawyers.
During the session of the academic council the perspective of signing an Agreement of Mutual Understanding between the Prosecutor’s Office and YSU Faculty of Law were discussed.  They also discussed the possibility of organizing joint events during 2023 on the occasion of 105th anniversary of the Prosecutor’s Office.