Գլխավոր դատախազը ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի գիտխորհրդի նիստում ներկայացրել է դատախազների իրավական կրթության զարգացման հայեցակարգային ուղղությունները
ՀՀ գլխավոր դատախազ, Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի ամբիոնի դասախոս, դոցենտ Աննա Վարդապետյանն այսօր, Ֆակուլտետի գիտխորհրդի նիստում, դեկան Գագիկ Ղազինյանի հրավերով, ներկայացրել է դատախազների իրավական կրթության զարգացման հայեցակարգային ուղղությունները:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է այդ ոլորտում ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի հետ համագործակցությունը և այդ համատեքստում անդրադարձել Իրավագիտության ֆակուլտետի մագիստրոսական ծրագրերի վերանայման հնարավորությանը: Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, առաջարկել է կիրառել լսարանում պրակտիկ մասնագետի և տեսաբանի համակցված աշխատանքի ձևաչափը՝ շեշտը դնելով մինչդատական և դատական փուլերում դատախազական աշխատանքի համար անհրաժեշտ հմտությունների, այդ թվում՝ փաստաթղթերի հետ աշխատանքի հմտությունների վրա:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ, ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Անահիտ Մանասյանն իր ելույթում, ի թիվս այլ հարցերի, ներկայացրել է դատախազների կրթության բարեփոխումների՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից մշակվող հայեցակարգը, ինչպես նաև Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական պարբերականի բարեփոխումների աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ փոխվել են ոչ միայն տպագրվող հոդվածին ներկայացվող պահանջները, այլ նաև խմբագրական խորհրդի կազմը. այն ներկայում կազմված է միջազգային հեղինակավոր իրավաբաններից:
Գիտխորհրդի նիստում քննարկվել է նաև Դատախազության և ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի միջև Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման հեռանկարը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել 2023 թվականի ընթացքում՝ Հայաստանի դատախազության 105-ամյակի կապակցությամբ, համատեղ միջոցառումների կազմակերպման հնարավորությանը:

Генеральный прокурор представила концептуальные направления развития правового образования прокуроров на заседании Ученого совета юридического факультета ЕГУ
Генеральный прокурор РА, преподаватель кафедры уголовного права юридического факультета ЕГУ, доцент Анна Вардапетян сегодня на заседании Ученого совета факультета по приглашению декана Гагика Казиняна представила концептуальные направления развития правового образования прокуроров.
Генеральный прокурор подчеркнула важность сотрудничества с юридическим факультетом ЕГУ в этой области и в этом контексте упомянула о возможности пересмотра магистерских программ юридического факультета. Анна Вардапетян, в частности, предложила использовать формат совместной работы практика и теоретика на занятиях, акцентируя внимание на навыках, необходимых для прокурорской работы на досудебной и судебной стадиях, в том числе на навыках работы с документами.
В своем выступлении заместитель генерального прокурора, доцент кафедры конституционного права ЕГУ Анаит Манасян представила, среди прочего, концепцию реформы образования прокуроров, разрабатываемую Генеральной прокуратурой РА, а также реформы научного журнала Прокуратуры «Законность», подчеркнув не только требования к статье, подлежащей публикации, но и состав редколлегии: в настоящее время в его состав входят всемирно известные юристы.
На заседании Ученого совета также обсуждалась перспектива подписания Меморандума о взаимопонимании между Прокуратурой и юридическим факультетом ЕГУ, а также возможность организации совместных мероприятий в 2023 году, по случаю 105-летия Прокуратуры.