ՀՀ գլխավոր դատախազի այցը Մոսկվայի հայկական եկեղեցի
Հունվարի 13-ին աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ  գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին  Մոսկվայի հայկական եկեղեցու առաջնորդարանում հյուրընկալեց Տեր Եզրաս արք․ Ներսիսյանը։
Մասնավոր զրույցի ընթացքում թեմակալ առաջնորդը ներկայացրեց թեմի հոգևոր, մշակութային, կրթական և սոցիալական ոլորտի գործունեությունը՝ միաժամանակ ընդգծելով համայնքի համախմբվածությունը Եկեղեցու և ազգային արժեքների շուրջ։ «Դրա վառ վկայությունն է վերջին շրջանում համավարակի և հետպատերազմյան շրջանում Մայր հայրենիքի տնտեսական և սոցիալական ծանր իրավիճակի հաղթահարմանն  ուղղված ռուսաստանաբնակ հայերի օգնությունը, որում մեծապես կարևորում ենք հոգևոր արժեքների  վերականգնումը»,-ասաց սրբազան հայրը։
Գլխավոր դատախազն իր խոսքում շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշեց, որ  առաջին անգամ է այցելում Մոսկվայի եկեղեցական  համալիր և տպավորված է հոգևոր կենտրոնի կոթողայնությամբ, թեմի  ազգանպաստ գործունեությամբ։ «Մշտապես համոզված եմ եղել, որ Հայ Եկեղեցին  հատկապես սփյուռքում անգնահատելի ծառայություն է բերում ազգային-հոգևոր արժեքների պահպանման ու զորացման գործում»,- նշեց Արթուր Դավթյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 13-ի առավոտյան ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել էր ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հետ և ստորագրել  ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև 2021-2022թթ. համագործակցության ծրագիրը։

The RA Prosecutor General’s visit to the Armenian Church of Moscow
RA Prosecutor General Artur Davtyan, during his official visit to Moscow, was hosted by Archbishop Ezras Nersisyan at the Armenian Church in Moscow on January 13.
During their private talk, the diocesan leader presented the spiritual, cultural, educational and social activities of the diocese, at the same time underlining the unity of the community around the Church and national values. "The vivid evidence of that is the recent assistance of the Armenians living in Russia in order to overcome the difficult economic and social situation of the Motherland in the post-epidemic and post-war period, in which we attach great importance to the restoration of spiritual values," said the Holy Father.
The Prosecutor General in his speech thanked for the warm reception, mentioned that he was visiting church complex of Moscow for the first time, he was impressed by the monuments of the center, the patriotic activity of the diocese. "I have always been convinced that the Armenian Church, especially in the Diaspora, brings invaluable service in the preservation and strengthening of national values," Artur Davtyan mentioned.
It should be reminded that on the morning of January 13, the RA Prosecutor General Artur Davtyan met with the Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov to sign the Program of cooperation signed between the Prosecutor's Offices of Armenia and Russia in 2021-2022.