ՀՀ գլխավոր դատախազի այցը Մոսկվայի հայկական եկեղեցի
Հունվարի 13-ին աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ  գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին  Մոսկվայի հայկական եկեղեցու առաջնորդարանում հյուրընկալեց Տեր Եզրաս արք․ Ներսիսյանը։
Մասնավոր զրույցի ընթացքում թեմակալ առաջնորդը ներկայացրեց թեմի հոգևոր, մշակութային, կրթական և սոցիալական ոլորտի գործունեությունը՝ միաժամանակ ընդգծելով համայնքի համախմբվածությունը Եկեղեցու և ազգային արժեքների շուրջ։ «Դրա վառ վկայությունն է վերջին շրջանում համավարակի և հետպատերազմյան շրջանում Մայր հայրենիքի տնտեսական և սոցիալական ծանր իրավիճակի հաղթահարմանն  ուղղված ռուսաստանաբնակ հայերի օգնությունը, որում մեծապես կարևորում ենք հոգևոր արժեքների  վերականգնումը»,-ասաց սրբազան հայրը։
Գլխավոր դատախազն իր խոսքում շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ նշեց, որ  առաջին անգամ է այցելում Մոսկվայի եկեղեցական  համալիր և տպավորված է հոգևոր կենտրոնի կոթողայնությամբ, թեմի  ազգանպաստ գործունեությամբ։ «Մշտապես համոզված եմ եղել, որ Հայ Եկեղեցին  հատկապես սփյուռքում անգնահատելի ծառայություն է բերում ազգային-հոգևոր արժեքների պահպանման ու զորացման գործում»,- նշեց Արթուր Դավթյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 13-ի առավոտյան ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել էր ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հետ և ստորագրել  ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև 2021-2022թթ. համագործակցության ծրագիրը։

Визит Генерального Прокурора РА в Армянскую церковь в Москве
13 января в резиденции армянской церкви Москвы архиепископ Езрас Нерсисян принял генерального прокурора РА Артура Давтяна, находящегося с рабочим визитом в Москве.
В ходе частной беседы владыка представил духовную, культурную, образовательную и социальную деятельность епархии, подчеркнув, что община сплочена вокруг церкви и национальных ценностей. «Ярким свидетельством тому является помощь родине, оказанная российскими армянами для преодоления тяжелого экономического и социального положения, сложившегося в результате пандемии и войны. Особое внимание уделяется также восстановлению духовно-нравственных ценностей», – сказал владыка.
В своей речи генеральный прокурор, поблагодарив за теплый прием, отметил, что впервые посещает армянский храмовый комплекс Москвы и впечатлен величавостью духовного центра, деятельностью епархии во благо армянского народа. «Я всегда был уверен, что Армянская Церковь, особенно в диаспоре, вносит неоценимый вклад в дело сохранения и укрепления национально-духовных ценностей», – отметил Артур Давтян.
Напомним, что утром 13 января Генеральный прокурор Армении Артур Давтян встретился с генеральным прокурором РФ Игорем Красновым и подписал программу сотрудничества между генпрокуратурами Армении и России на 2021-2022 годы.