ՀՀ զինդատախազ Վահե Հարությունյանը հանդիպել է Արցախում ծառայություն իրականացնող ՌԴ դատախազության աշխատակիցներին
ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանը հանդիպել է Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ ԶՈՒ խաղաղապահ ուժերի սպասարկման շրջանակներում ծառայություն իրականացնող ՌԴ դատախազության աշխատակիցներին։
Վահե Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել նրանց ծառայողական պարտականությունները բարձր մակարդակով և բարեխղճորեն իրականացնելու համար՝ շեշտելով դրա կարևորությունը Արցախում խաղաղապահ ուժերի բնականոն գործունեության, Արցախի բնակչության անվտանգության, տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը նպաստելու տեսանկյունից։
ՀՀ զինվորական դատախազը նրանց է փոխանցել պարգևները, որոնց վերջիններս արժանացել են ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով։ Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից ՌԴ դատախազության նշված 4 աշխատակիցները Արցախի Հանրապետությունում իրավակարգի ամրապնդման և ՀՀ դատախազության հետ համագործակցության գործում ունեցած ներդրման համար ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ պարգևատրվել  էին «Իրավակարգի ամրապնդման համար», «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալներով, կամ «Հայաստանի Հանրապետություն» կրծքանշանով:
ՀՀ զինվորական դատախազը նշել է, որ նրանց բարեխիղճ աշխատանքը նաև նպաստում է ՀՀ և ՌԴ դատախազության մարմինների հարաբերությունների սերտացմանը, ինչի համար կարևոր խթան է հանդիսացել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի՝ Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցը, ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հետ կայացած հանդիպումն ու դրա ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Այդ պայմանավորվածությունների շրջանակներում ակտիվ միջոցներ են ձեռնարկվում Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձնելու, մինչ այդ նրանց անվտանգության, առաջնային կենսական իրավունքների պաշտպանության ապահովման  նպատակով։
Արցախա-ադրբեջանական շփման գծում զինադադարի ռեժիմի խախտման միջադեպերի բացառման կամ դրանք նվազագույնի հասցնելու, իրավիճակի վերահսկելության երաշխավորման տեսանկյունից կարևորվել է նաև ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համատեքստում այդպիսի դեպքերի նկատմամբ խիստ հսկողություն սահմանելու, դրանց համատեղ արձագանքելու անհրաժեշտությունը։

Военный прокурор РА В. Арутюнян встретился с сотрудниками прокуратуры РФ, осуществляющими службу в Арцахе
Военный прокурор, заместитель генерального прокурора РА В. Арутюнян встретился с сотрудниками прокуратуры РФ, осуществляющими службу в рамках обслуживания миротворческих сил ВС РФ в Республике Арцах.
В. Арутюнян поблагодарил их за добросовестное выполнение своих служебных обязанностей, подчеркнув важность их деятельности с точки зрения нормального функционирования миротворческих сил в Арцахе, содействия укреплению безопасности населения Арцаха, регионального мира и стабильности.
Военный прокурор РА передал им награды, которых они были удостоены приказами Генерального прокурора РА. Напомним, что за вклад в укрепление правопорядка в Республике Арцах и сотрудничество с прокуратурой РА по случаю Дня сотрудника прокуратуры РФ 4 сотрудника прокуратуры РФ были награждены Генеральным прокурором РА медалями «За укрепление правопорядка», «За укрепление сотрудничества» или нагрудным знаком «Республика Армения».
Военный прокурор отметил, что их добросовестная работа также способствует сближению отношений между органами прокуратуры РА и РФ, важным стимулом стал рабочий визит генерального прокурора РА А. Давтяна в Москву, встреча с генеральным прокурором РФ И. Красновым и достигнутые в ходе встречи договоренности.
В рамках этих договоренностей принимаются активные меры по возвращению армянских военнопленных, находящихся в Азербайджане.
С точки зрения исключения или сведения к минимуму случаев нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана, обеспечения контроля над ситуацией, отмечена важность установления строгого контроля за подобными случаями в контексте договоренностей между генеральными прокурорами РА и РФ.