ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հետ
Աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին:
ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազները երկուստեք գոհունակություն են հայտնել իրենց ղեկավարած կառույցների միջև առկա համագործակցության բարձր մակարդակի կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել դրանք առավել խորացնել՝ երկու պետությունների միջև ռազմավարական դաշնակցության, բարեկամության ոգուն համապատասխան:
Նշվել է, որ գործող իրավապայմանագրային բազան ստեղծում է անհրաժեշտ պայմաններ՝ միմյանց երկրներում իրենց քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության, միջազգային հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի արդյունավետությունն բարձրացնելու համար:
Գլխավոր դատախազները քննարկել են իրավական փոխօգնության, էքստրադիցիայի ոլորտներում գործակցության, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Արթուր Դավթյանը քննարկման ընթացքում նշել է Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցված անհիմն քրեական հետապնդումների հիման վրա ՀՀ նախկին և ներկա պաշտոնատար անձանց նկատմամբ ԱՊՀ տարածքում ապօրինի հետախուզումների հնարավորության բացառման մասին:
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում Արցախում ծառայողական պարտականություններ կատարող ՌԴ դատախազության աշխատակիցների գործունեությանը, ՀՀ և ԱՀ դատախազությունների, իրավապահ մարմինների հետ նրանց գործակցության կառուցակարգերին: ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ թեև Արցախի պաշտպանության բանակը շարունակում է արցախահայության անվտանգության ապահովման իր գործառույթները, սակայն ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը էապես մեծացրել է անվտանգության երաշխիքները, հիմքեր ստեղծել շփման գծում կայունության ամրապնդման համար:
Հանդիպման արդյունքներով Արթուր Դավթյանը և Իգոր Կրասնովը ստորագրել են ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև 2021-2022թթ. համագործակցության ծրագիրը, որով նախատեսվում են փորձի փոխանակմանն ուղղված համատեղ աշխատանքներ դատախազական հսկողության մի շարք ոլորտներում:
Իգոր Կրասնովի կողմից օրինականության ամրապնդման և միջազգային համագործակցության ոլորտում նշանակալի ավանդ ներդնելու համար ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պարգևատրվել է ՌԴ գլխավոր դատախազի պատվոգրով:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян встретился с генеральным прокурором РФ Игорем Красновым
Находящийся с рабочим визитом в РФ генеральный прокурор РА Артур Давтян встретился с генеральным прокурором РФ Игорем Красновым.
Генеральные прокуратуры РА и РФ выразили обоюдное удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между возглавляемыми ими структурами и выразили готовность к его углублению в соответствии с духом стратегического союза и дружбы между двумя странами.
Было отмечено, что действующая правовая база создает необходимые условия для защиты прав своих граждан в странах друг друга, для повышения эффективности совместной борьбы с международной преступностью.
Генеральные прокуратуры обсудили широкий круг вопросов взаимной правовой помощи, сотрудничества в сфере экстрадиции, а также вопросы, представляющие взаимный интерес. В ходе обсуждения Артур Давтян отметил исключение возможности незаконных розысков бывших и нынешних должностных лиц РА на территории СНГ на основании необоснованных уголовных преследований, возбужденных компетентными органами Азербайджанской Республики.
Упоминалась деятельность сотрудников прокуратуры РФ, выполняющих служебные обязанности в Арцахе в рамках миротворческой миссии РФ в Республике Арцах, структуры их взаимодействия с прокуратурами, правоохранительными органами РА и Арцаха. Генеральный прокурор РА подчеркнул, что несмотря на то что Армия обороны Арцаха продолжает выполнять свои функции по обеспечению безопасности арцахских армян, но размещение российских миротворческих сил значительно повысило гарантии безопасности, создало почву для укрепления стабильности на линии соприкосновения.
По итогам встречи Артур Давтян и Игорь Краснов подписали план сотрудничества между прокуратурами РА и РФ на 2021-2022гг., которым предусматриваются совместные работы по обмену опытом по ряду направлений прокурорского надзора.
Игорем Красновым генеральный прокурор РА Артур Давтян был награжден грамотой генерального прокурора РФ за значительный вклад в укрепление законности и сферу международного сотрудничества.