Նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը կատարված զանգվածային անկարգությունների փաստերով 14 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ 4 քրեական գործ ուղարկվել է դատարան
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի և դրանով պայմանավորված՝ նույն օրը Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին պատերազմը դադարեցնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ձեռք բերված համաձայնության վերաբերյալ հայտարարությունը զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվելուց հետո, Հայաստանի Հանրապետության տարբեր տարածքներում, հատկապես մայրաքաղաք Երևանում գտնվող ՀՀ կառավարության, Ազգային ժողովի շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում կազմակերպվել և իրականացվել են բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ, հնչեցվել են սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր, ինչպես նաև տեղ են գտել ՀՀ Ազգային ժողովին և Կառավարությանը որոշակի գործողություններ պարտադրելու, բնակարան ապօրինի մուտք գործելով ուրիշի գույքի ու փաստաթղթերի բացահայտ հափշտակությունների դեպքեր:
Այդ առթիվ 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով, 301.1-ին հոդվածի 1-ին մասով, 176-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1-րդ կետով, 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցել է քրեական գործ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ բազմաթիվ անձինք նշված գործով ներգրավվել են որպես մեղադրյալ:
Զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակիցների կողմից գույք ոչնչացնելու, վնասելու, անձանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու կոչերի, ուրիշի գույքի և փաստաթղթերի բացահայտ հափշտակությունների վերաբերյալ 14 անձի նկատմամբ անջատվել է 4 քրեական գործ, որոնցով նախաքննությունն ավարտվել է:
Նախաքննության օրինականություն նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազների կողմից հաստատվել են այս գործերով կազմված մեղադրական եզրակացությունները, և քրեական գործերը՝ ըստ մեղարդանքի 14 անձի, դեկտեմբերի 29-ին ուղարկվել են Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

4 criminal cases were sent to the court with indictment against 14 persons on the facts of the riots committed on the night of November 10
Under the conditions of the war unleashed on 27.09.2020 by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Armenia and the Artsakh Republic and in connection with this martial law in the Republic of Armenia and the Artsakh Republic, after the
dissemination in mass media of a statement regarding the agreement reached between the Republic of Armenia, the Russian Federation, the Republic of Azerbaijan in different territories of the Republic of Armenia, in particular , in the buildings of the
government of the RA and the National Assembly, as well as in other public places, riots were organized and carried out, public calls were made for the violent overthrow of the constitutional order, as well as cases of theft of other people's property and
documents.
In this regard, on 10.11.2020 in the Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia a criminal case was initiated under Part 1, Part 2 and Part 4 of Art. 225, Art. 301, Part 1 of Art. 301.1, Point 1.1 of Part 3 of Art.
176, Part 1 of Art. 324 of the RA Criminal Code.
By the combination of sufficient evidence obtained in the course of the preliminary investigation a number of people were involved as an accused.
During the riots regarding the destruction of property, calls for the use of violence against persons, theft of other people's property and documents, 4 criminal cases were separated against 14 persons and the preliminary investigation of these cases
was completed.
The prosecutors supervising the legality of the preliminary investigation confirmed the indictments of these cases, and on December 29 criminal cases against 14 persons were sent to the Court of General Jurisdiction of First Instance of Yerevan for