Արթուր Դավթյանն ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նախ շնորհավորել է պարոն Կոնյուկին մեր երկրում ստանձնած առաքելության կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ, երկու բարեկամ երկրների շահերին նպաստող բեղմնավոր գործունեություն:
Արթուր Դավթյանը վստահություն է հայտնել, որ իր նախկին՝ Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնում պարոն Կոնյուկի աշխատանքային փորձառությունը, այդ համատեքստում երկու երկրների դատախազությունների միջև ծավալված երկկողմ և բազմակողմ գործակցությունը, միջանձնային ջերմ և անմիջական հարաբերությունները լուրջ նախադրյալներ են ստեղծում երկու կառույցների միջև համագործակցությանը նոր որակ հաղորդելու համար՝ միտված այն առավել սերտ, թիրախային դարձնելուն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել արդեն իսկ առկա բազայի և իր համար տեսանելի ինստիտուցիոնալ կարիքների հիման վրա խթանելու իրավական ոլորտում երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնմանը, անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում երկու երկրների իրավապահ մարմինների ռեսուրսներն առավել նպատակային կիրառելուն ուղղված նախաձեռնությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության ոլորտում գործակցությանը, երկու երկրների դատախազությունների միջև փորձի փոխանակմանը, դրանից բխող համատեղ ծրագրերին, հնարավոր ուղղություններին և մեխանիզմներին վերաբերող, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Артур Давтян принял новоназначенного посла Республики Беларусь
Генеральный прокурор РА Артур Давтян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в Республике Армения Александра Конюка.
Приветствуя гостя, Артур Давтян в первую очередь поздравил Александра Конюка с его миссией в нашей стране и пожелал ему плодотворной деятельности по продвижению интересов двух дружественных стран.
Артур Давтян выразил уверенность, что опыт работы господина Конюка на посту бывшего Генерального прокурора Республики Беларусь, двустороннее и многостороннее сотрудничество между прокуратурами двух стран, теплые отношения создают предпосылки для придания нового качества сотрудничеству между двумя структурами и нацелен на то, чтобы сделать его более близким и целенаправленным.
Поблагодарив за теплый прием, новоназначенный посол Республики Беларусь в свою очередь выразил готовность к расширению отношений между двумя странами в правовой сфере на основе видимых институциональных потребностей, направленных на более целенаправленное использование ресурсов правоохранительных органов двух стран инициатив в борьбе с транснациональной преступностью.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере взаимной правовой помощи, обмена опытом между прокурорами двух стран, вытекающие из него совместные программы, возможные направления, механизмы сотрудничества, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.