Արթուր Դավթյանն ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նախ շնորհավորել է պարոն Կոնյուկին մեր երկրում ստանձնած առաքելության կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ, երկու բարեկամ երկրների շահերին նպաստող բեղմնավոր գործունեություն:
Արթուր Դավթյանը վստահություն է հայտնել, որ իր նախկին՝ Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնում պարոն Կոնյուկի աշխատանքային փորձառությունը, այդ համատեքստում երկու երկրների դատախազությունների միջև ծավալված երկկողմ և բազմակողմ գործակցությունը, միջանձնային ջերմ և անմիջական հարաբերությունները լուրջ նախադրյալներ են ստեղծում երկու կառույցների միջև համագործակցությանը նոր որակ հաղորդելու համար՝ միտված այն առավել սերտ, թիրախային դարձնելուն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բելառուսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել արդեն իսկ առկա բազայի և իր համար տեսանելի ինստիտուցիոնալ կարիքների հիման վրա խթանելու իրավական ոլորտում երկու երկրների հարաբերությունների ընդլայնմանը, անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում երկու երկրների իրավապահ մարմինների ռեսուրսներն առավել նպատակային կիրառելուն ուղղված նախաձեռնությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են իրավական փոխօգնության ոլորտում գործակցությանը, երկու երկրների դատախազությունների միջև փորձի փոխանակմանը, դրանից բխող համատեղ ծրագրերին, հնարավոր ուղղություններին և մեխանիզմներին վերաբերող, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Artur Davtyan received the newly appointed Ambassador of the Republic of Belarus
The RA Prosecutor General Artur Davtyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Armenia Aleksandr Konyuk.
Greeting the guest, first of all A. Davtyan congratulated A. Konyuk on assuming his mission in Armenia and wished him success with a view to promote the interests of the two friendly countries.
A. Davtyan expressed confidence that Konyuk’s experience as the former Prosecutor General of Belarus, bilateral and multilateral cooperation between the prosecutors’ offices of the two countries, as well as the warm relations create serious preconditions for conveying new quality to the cooperation between the systems of both countries.
Expressing gratitude for the warm reception, the newly appointed Ambassador of Belarus in his turn expressed willingness to promote the initiatives to expand the relations between the two countries in the legal sector and to use the resources of the law-enforcement authorities of both countries in the fight against transnational crimes.
During the meeting, they also discussed issues related to partnership in the field of mutual legal assistance, the exchange of experience between the prosecutor’s offices of both countries, the joint programs arising from that, the possible directions and mechanisms, as well as other issues of mutual interest.