Արցախի Հանրապետությունից ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու, ՀՀ տեղափոխելու, իրացնելու առթիվ 50 քրեական գործ է քննվում, 12 անձի մեղադրանք է առաջադրվել
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև դեկտեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծված և 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը իրականացված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողություններով պայմանավորված ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, փոխադրելու կամ կրելու 163 դեպք: Դրանցից 50-ի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով: Բոլոր քրեական գործերը դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ գտնվել են նախաքննության փուլում, դրանցով իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական, այլ դատավարական, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հայտնաբերված զենք-զինամթերքի ձեռքբերման հանգամանքները լիարժեք  պարզելու, հանցավոր արարքներում հնարավոր ներգրավված այլ անձանց բացահայտելու, ապօրինի ձեռք բերված, փոխադրված և իրացված այլ զենք-զինամթերքի առկայությունն ստուգելու նպատակով: Դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ 52 դեպքով նյութերի նախապատրաստումը շարունակվել է:
Նյութերի ուսումնասիրությունից հետևում է, որ զենքերը, ռազմամթերքը պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ձեռք են բերվել Արցախի Հանրապետության պաշտպանական տարբեր շրջաններից և նախատեսված են եղել կամ օգտագործվել են ռազմական գործողություններում թշնամու դեմ կիրառելու համար: Թաքցվելով հիմնականում Արցախից մեկնող ավտոմեքենաներում՝ զենք-զինամթերքը (հիմնականում հրազեն հանդիսացող «ԱԿ» տեսակի ինքնաձիգներ, ռազմամթերք հանդիսացող տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, պայթուցիկ սարք հանդիսացող նռնակներ, սառը զենք հանդիսացող սվին-դանակներ) ապօրինի կերպով տեղափոխվել կամ փորձ է արվել տեղափոխել Հայաստան` առանձին դեպքերում խմբի կազմում մի քանի անձանց նախնական համաձայնությամբ և գործակցությամբ: Այդ զենք-զինամթերքի զգալի մասը հայտնաբերվել են հիմնականում Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի տարբեր հատվածներում ծառայություն իրականացնող համապատասխան իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից՝ ավտոմեքենաների զննությամբ, ինչպես նաև՝ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում:
2020թ. դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ քննվող նշված քրեական գործերով 12 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի տարբեր մասերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար: Նրանցից 6-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը (1-ի նկատմամբ կալանավորումը հետագայում վերացվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից), 3-ի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
ՀՀ դատախազությունը, դիմելով այն քաղաքացիներին, որոնք կարող են ռազմական գործողությունների ժամանակահատվածում կամ հրադադարի հաստատումից հետո իրենց հետ Արցախի Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն ապօրինի տեղափոխած լինել զենք-զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ սարքեր՝ կոչ է անում դրանք ինքնակամ հանձնել ՀՀ ոստիկանություն, ինչը համապատասխան հիմքերի դեպքում, հանգեցնում է քրեական պատասխանատվությունից ազատվելուն: Քաղաքացիական նման պատասխանատու կեցվածքն էականորեն կնվազեցնի հանրապետությունում հանցածին ռիսկերը, կկանխի կամ կնվազեցնի հրազենի կիրառմամբ հնարավոր հանցագործությունների կատարումը:
Հակառակին միտված վարքագիծն արժանանալու է կոշտ իրավական գնահատականի և հանգեցնելու է ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք տեղափոխող, պահող կամ իրացնող անձանց քրեական խիստ պատասխանատվության:
Հիշեցնենք, որ զենքի ապօրինի շրջանառության դեպքերը, դրանց գործադրմամբ, ինչպես նաև հնարավոր նախապատրաստվող՝ բռնությամբ զուգորդված հանցագործությունները նախականխելու, կանխելու և բացահայտելու ուղղությամբ անհապաղ անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու հարցով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ավելի վաղ գրություններ էր հասցեագրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենին և ՀՀ ոստիկանության պետին։

По факту приобретения, перевозки в РА и сбыту незаконно приобретенного оружия и боеприпасов из Республики Арцах расследуется 50 уголовных дел, 12 лицам было предъявлено обвинение
В период с 27 сентября по 1 декабря 2020 года было констатировано 163 случая незаконного приобретения, сбыта, перевозки или ношения оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных условий в результате военных действий, проведенных в ходе агрессивной войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики Арцах и Республики Армения, и осуществленной с 27 сентября по 9 ноября 2020г. По 50 из них были возбуждены уголовные дела по признакам различных частей статьи 235 Уголовного кодекса РА. Все уголовные дела по состоянию на 1 декабря находились на стадии предварительного следствия, по ним осуществляются необходимые следственные, другие процессуальные, а также оперативно- розыскные мероприятия для полноценного выявления обстоятельств приобретения обнаруженных оружий, боеприпасов, обнаружения других лиц, возможно вовлеченных в преступные деяния, проверки наличия иного незаконно приобретенного, перевезенного и сбытого оружия, боеприпасов. По состоянию на 1 декабря подготовка материалов по 52 случаям продолжалось.
Из изучения материалов следует, что оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или устройства были приобретены из различных оборонительных районов Республики Арцах и предназначались или использовались для применения в боевых действиях против врага. Спрятавшиеся в машинах, в основном из Арцаха, боеприпасы (в основном автоматы «АК», боеприпасы различных калибров, гранаты, штык-ножи) были незаконно вывезены, либо была попытка перевезти в Армению отдельными группами с предварительного согласия нескольких лиц. Большая часть этого оружия и боеприпасов была обнаружена в основном сотрудниками соответствующих правоохранительных органов на различных участках трассы Степанакерт-Горис, а также в результате проведения оперативно-розыскных мероприятий.
По указанным уголовным делам, расследованным по состоянию на 1 декабря 2020г., 12 лиц были привлечены в качестве обвиняемого за совершение преступных деяний, предусмотренных различными частями статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении 6 из них в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу (в отношении 1 заключение под стражу в дальнейшем Апелляционным уголовным судом РА было устранено), в отношении 3- подписка о невыезде.
Прокуратура РА, обращаясь к гражданам, которые могли незаконно перевезти оружие, взрывчатые вещества или устройства из Республики Арцах в Республику Армения во время боевых действий или после установления режима прекращения огня, призывает их добровольно передать их Полиции РА, что в случае соответствующих оснований приводит к освобождению от уголовной ответственности. Такое ответственное поведение граждан значительно снизит криминальные риски в стране, предотвратит или уменьшит совершение возможных преступлений с применением огнестрельного оружия.
Противоположное поведение удостоится грубой правовой оценки и приведет к серьезной уголовной ответственности для тех, кто незаконно перевозит, хранит или продает оружие.
Напомним, что в связи с принятием неотложных необходимых оперативно- розыскных мероприятий по предупреждению, пресечению и выявлению случаев незаконного оборота оружия, преступлений с их применением, параллельно с возможно подготавливаемым насилием генеральный прокурор РА Артур Давтян ранее направил письма директору Национальной безопасности РА и начальнику Полиции РА.