ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ուղերձը՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա առթիվ
Այսօր դեկտեմբերի 9-ն է՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը: Այս օրվա խորհուրդը կոռուպցիան իբրև հասարակությունների, պետությունների զարգացման մեծագույն խոչընդոտներից մեկն ընդունելու և այդ ընդհանուր չարիքի դեմ համակարգված և անզիջում պայքար մղելու անհրաժեշտության համընդհանուր ամրագրումն է:
Իրավական, սոցիալական, ժողովրդավարական պետության կերտման ճանապարհը ցանկացած դեպքում հարթվում է կոռուպցիայի դեմ իրական, ինստիտուցիոնալ պայքարի աներկբա կամքի արտահայտմամբ, կոռուպցիայի նկատմամբ հասարակության միարժեք անհանդուրժողականությամբ և այս հարցում պետության ու հանրության լիարժեք համագործակցությամբ:
Հակակոռուպցիոն իրական ու հետևողական պայքարը, սակայն, որպես կանոն, բոլոր երկրներում իրականացվում է մեծ դժվարությամբ, որովհետև մշտապես բախվում են կոռուպցիան իբրև կենսագործունեության և սեփական նյութական շահերի սպասարկման, մասնավոր բարեկեցության ապահովման միջոց, կառավարման և իշխանավարման գործիք դարձրած, կոռուպցիայի միջոցով պետության հարստությունն ու ռեսուրսները մսխող ու մսխած շրջանակների լրջագույն դիմադրությանը:
Երբեմն բարեփոխումների գործընթացը վիժեցնելու, այդ կերպ կոռուպցիայի միջոցով ձեռք բերած ապօրինի կարողությունները պաշտպանելու, անխուսափելի քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու համար ներդրվում են բոլոր հնարավոր ռեսուրսները՝ սկսած ֆինանսականից և մարդկայինից, վերջացրած տեղեկատվական-մանիպուլյացիոնով՝ խնդիր ունենալով ցանկացած գնով արժեզրկել այդ գործընթացը, խեղաթյուրել դրա նշանակությունն ու նպատակները, հարուցել հանրության անվստահությունը պետության, մասնավորապես իրավապահ համակարգի և վերջինիս կողմից դրսևորվող՝ կոռուպցիան արմատախիլ անելու մտադրության և կամքի ազնվության, հաստատակամության հանդեպ:
ՀՀ դատախազությունը, կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարում իրեն տեսնում է լոկոմոտիվի դերում և հաստատակամ է հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շրջանակներում իր վրա դրված առաքելության անվերապահ իրագործման հարցում:
Այսօր մեր հանրապետությունում կատարվող վայրիվերումներն ու գործընթացները, մեր ժողովրդին պատուհասած աղետաբեր պատերազմն իր հետևանքներով ոչ միայն չեն հուսահատեցնելու մեզ այդ դիմադրությունը ջարդելու, կոռուպցիոն սխեմաներով գողացված ազգային կապիտալը վերադարձնելու և կոռուպցիայում թաթախված բոլոր հանցավոր տարրերին, անկախ նրանց պաշտոնավարման շրջանից, հասարակական կամ պաշտոնեական դիրքից, արդարադատության առջև կանգնեցնելու, քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու հարցում, այլև մղելու են ավելի վճռական լինել՝ առավել ուժեղ հակակոռուպցիոն պայքարը դիտարկելով որպես մեր պետականության ամրապնդման, երկրում սոցիալական արդարության վերականգնման, պետական ռեսուրսները կենսականորեն և անվտանգային առումով հրատապ և կարևոր ծրագրերի իրականացմանն ուղղորդելու հնարավորությունների ստեղծման միջոց: Այդ նպատակների համար Դատախազությունը գործադրելու է օրենքով իրեն վերապահված բոլոր լծակները:
Ուստի կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին հանուն մեր երազանքների հայրենիքի տեսլականի իրագործման, հանուն պետականատիրոջ մեր հպարտության վերահաստատման, այսօրվա խորհրդին համահունչ, առավել ակտիվ ներգրավվել կոռուպցիայի դեմ պայքարին, աջակցել կոռուպցիայի կանխարգելման և վերահսկողական ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ներդրման գործընթացին, կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտմանն ուղղված իրավապահ մարմինների ջանքերին:

Послание генерального прокурора РА Артура Давтяна по случаю Международного дня борьбы с коррупцией
Сегодня 9-oe декабря, Международный день борьбы с коррупцией. Совет этого дня - всеобщее закрепление необходимости признать коррупцию одним из величайших препятствий на пути развития обществ, государств и систематически и непримиримо бороться с этим общим злом.
Путь к построению правового, социального, демократического государства в любом случае вымощен выражением несомненной воли к реальной, институциональной борьбе с коррупцией, единой нетерпимостью общества к коррупции и полным сотрудничеством государства и общества в этом вопросе.
Однако действительная и последовательная антикоррупционная борьба обычно ведется с большим трудом во всех странах, потому что постоянно сталкивается с серьезным сопротивлением коррупции как средством к существованию, личным материальным интересом, частным благосостоянием, инструментом управления, а также богатством и ресурсами государства.
Иногда вкладываются все возможные ресурсы прервать процесс реформ, чтобы тем самим защитить незаконное имущество, приобретенное в результате коррупции, избежать неизбежной уголовной ответственности, от финансовой и человеческой, до манипулирования информацией, имея перед собой задачу обесценивать этот процесс любой ценой, искажать его смысл и цели, спровоцировать недоверие общества к государству, особенно к правоохранительной системе, его намерению искоренить коррупцию, его честности и воле.
Прокуратура РА видит себя локомотивом уголовно- правовой борьбы с коррупцией и полна решимости безоговорочно выполнять свою миссию в рамках антикоррупционных реформ.
Перевороты и процессы, происходящие сегодня в нашей республике, катастрофическая война, обрушившаяся на наш народ, и ее последствия, не только не позволят нам сломить это сопротивление, вернуть национальный капитал, украденный коррупционными схемами, поставить вовлеченных в коррупцию преступных схем, перед справедливостью вне зависимости от периода занятой ими должности, общественного или должностного положения, но и будут более полны решимости вести более активную антикоррупционную борьбу как средство укрепления нашей государственности, восстановления социальной справедливости в стране и создания возможностей для направления государственных ресурсов на реализацию крайне необходимых программ безопасности. В этих целях Прокуратура будет использовать все рычаги, закрепленные за ней законом.
Поэтому я призываю наших соотечественников во имя реализации мечты нашей родины, во имя подтверждения нашей гордости государственного собственника в соответствии с сегодняшним советом более активно участвовать в борьбе с коррупцией, поддерживать процесс внедрения профилактических и надзирательных и институциональных механизмов, усилия правоохранительных органов, направленных на выявление коррупционных преступлений.