ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ուղերձը Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ
Մեր ժողովրդի համար այս ծանր ժամանակահատվածում այս օրն առանձնակի արժեք է ձեռք բերել՝ հիշեցնելով և պարտավորեցնելով մեզ՝ բոլոր ջանքերը ներդնելու պատերազմից տուժած մեր հազարավոր հայրենակիցների անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու, կյանքի, ազատ ինքնորոշման, պատերազմի արհավիրքի կնիքն իրենց հոգում կրող մեր հազարավոր երեխաների անհոգ և ապահովված մանկություն ունենալու կենսական իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության համար:
Այդ պատերազմում տեղ են գտել միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների ծանրագույն հանցագործություններ, որոնք աշխարհի կողմից առայժմ համարժեք արձագանքի չարժանացնելը էականորեն սասանել է այդ իրավունքի միջազգայնորեն պաշտպանվածության հանդեպ վստահությունը: Սակայն ոչ ոք չպետք է կասկածի, որ գործադրվելու են նաև միազգային գործակցության բոլոր մեխանիզմները՝ այդ հանցագործություններից տուժած մեր հայրենակիցների իրավունքները պատշաճ պաշտպանելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ ի տես մարդկության, այդ հրեշավոր հանցագործությունները կատարող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկվելն ապահովելու բաղադրիչով: Դա անհրաժեշտություն է նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային երաշխիքների կենսունակ լինելու հանդեպ հավատի վերականգնման  առումով:
Արտահայտվելու, սեփական համոզմունքների համար պայքարելու, հավաքներ անցկացնելու իրավունքների իրացումը, դրանց համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը ցանկացած ժողովրդավարական երկրի բնորոշիչներից է:
Այդուհանդերձ, չափազանց խնամքով պետք է վերաբերվենք այդ իրավունքների իրացմանը՝ մեր ներքին հանրային ընդհանուր համակեցությունը, հասարակական կարգը չխաթարելու քաղաքացիական գիտակցությունից և պարտքի զգացումից ելնելով, հարգելով այլոց ոչ պակաս կարևոր այլ իրավունքներն ու ազատությունները:
Մասնավորապես՝ արտահայտվելու ազատությունը երբեք չպետք է ծառայեցվի ատելության խոսքի տարածման, փոխադարձ վիրավորանքի անկաշկանդ ու հրապարակային դրսևորումների համար, որոնք կարող են հանցավոր բռնությունների նախերգանք և բռնություններն ու խորացող անհանդուրժողականությունն արդարացնելու եղանակ դառնալ:
Մեզ պատուհասած ճգնաժամային իրողությունների հաղթահարման զարգացման, ազգային ու հանրային միասնականության ու համերաշխության հրամայականները թելադրում են լիարժեք ըմբռնման ցուցաբերում մասնավոր, հանրային ու պետական շահերի բացարձակ ներդաշնակության, համաչափության ապահովման հարցում, որը, հանրային աջակցությամբ, առաջին հերթին, իհարկե, նաև իրավապահ մարմինների անխախտ պարտականությունն է:
Այսօր տարբեր հարթակներում քննարկվում են մարդու իրավունքների երաշխավորման բարեփոխումներին առնչվող բազում նախաձեռնություններ, որոնք վերաբերում են նաև քրեական և քրեադատավարական ոլորտին: Այս գործընթացը առավել շատ է միտված հումանիզմի, մարդու իրավունքների առաջնայնության, արժեքային հիմքերի կատարելագործմանը, որոնք, մասնավորապես, քրեական վարույթի շրջանակում շատ ավելի մեծ երաշխիքներ են ապահովելու մեր երկրում առավել մարդակենտրոն քրեական արդարադատության իրականացման, Մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության կոնվենցիայի նպատակների իրականացման համար:
Դատախազությունը, այդ արժեքների կրողը և ջատագովը լինելով, ամբողջ ծավալով ներգրավված է եղել օրենսդրական բարեփոխումների նախագծման աշխատանքներում և նույնպիսի հետևողականությամբ ու շահագրգռությամբ, իր իրավասությունների շրջանակներում, գործընթացին մասնակից ու շահագրգիռ բոլոր սուբյեկտների հետ իրականացնելու է դրանց կենսագործման, իրավակիրառ նոր պրակտիկայի ձևավորման գործառույթը:
Վստահ եմ՝ մարդու և քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր բարձր գիտակցությամբ կերտելու ենք մեր երազանքների իրավական երկիրը:

On 10th of December the progressive humanity celebrates Human Rights International Day.
In this difficult period for our nation this day received a special value reminding and obliging us to make all efforts to recover and protect the rights of thousands of our compatriots who are victims of war in order to live safely and in dignity having the right of self-determination and independence, to provide thousands of children with worriless childhood.
Serious crimes have been committed with violation of international human rights, which have not been properly responded by the world yet and it changed the belief toward the international protection. Anyway, no one doubts that all the techniques will be involved for the protection of our compatriots suffered from those crimes. It is also necessary for the aim of recovering the belief toward international safeguards of the protection of human rights.
One of the characteristics of the democratic country is the implementation of the right to expression, to fight for one's own convictions, to hold rallies, to create the necessary conditions for them.
However, we need to be very careful about exercising those rights, our internal general public coexistence, our civil consciousness not to violate public order, our sense of duty, our respect for the equally important rights and freedoms of others.
In particular, freedom of expression should never be served as a pretext for spreading hate speech, mutual insult for public as a way to justify criminal violence and deepen intolerance.
The imperatives, national and public unity and solidarity dictate for overcoming the crisis by means of full understanding of the absolute harmony and proportion of private, public and state interests, which is the first and unchangeable duty of law enforcement agencies together with public support.
Many initiatives related to human rights reforms are being currently discussed on various platforms, including in the criminal and criminal procedure field. This process is also aimed at improving humanism, the prevalence of human rights, which particularly will provide much greater guarantees for the implementation of more human-centered criminal justice in our country in the framework of criminal proceedings as well as the Convention for the Protection of Human Rights and Freedoms.
The Prosecutor's Office, being the bearer and the protector of these values, has been fully involved in the drafting action of legislative reforms within its competence and will carry out the function of their implementation and formation of new legal practice with all interested parties.
I believe that we shall build the legal country of our dreams with high consideration of the protection of human rights.