ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ուղերձը Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ
Մեր ժողովրդի համար այս ծանր ժամանակահատվածում այս օրն առանձնակի արժեք է ձեռք բերել՝ հիշեցնելով և պարտավորեցնելով մեզ՝ բոլոր ջանքերը ներդնելու պատերազմից տուժած մեր հազարավոր հայրենակիցների անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու, կյանքի, ազատ ինքնորոշման, պատերազմի արհավիրքի կնիքն իրենց հոգում կրող մեր հազարավոր երեխաների անհոգ և ապահովված մանկություն ունենալու կենսական իրավունքների վերականգնման և պաշտպանության համար:
Այդ պատերազմում տեղ են գտել միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների ծանրագույն հանցագործություններ, որոնք աշխարհի կողմից առայժմ համարժեք արձագանքի չարժանացնելը էականորեն սասանել է այդ իրավունքի միջազգայնորեն պաշտպանվածության հանդեպ վստահությունը: Սակայն ոչ ոք չպետք է կասկածի, որ գործադրվելու են նաև միազգային գործակցության բոլոր մեխանիզմները՝ այդ հանցագործություններից տուժած մեր հայրենակիցների իրավունքները պատշաճ պաշտպանելու ուղղությամբ, այդ թվում՝ ի տես մարդկության, այդ հրեշավոր հանցագործությունները կատարող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկվելն ապահովելու բաղադրիչով: Դա անհրաժեշտություն է նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային երաշխիքների կենսունակ լինելու հանդեպ հավատի վերականգնման  առումով:
Արտահայտվելու, սեփական համոզմունքների համար պայքարելու, հավաքներ անցկացնելու իրավունքների իրացումը, դրանց համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը ցանկացած ժողովրդավարական երկրի բնորոշիչներից է:
Այդուհանդերձ, չափազանց խնամքով պետք է վերաբերվենք այդ իրավունքների իրացմանը՝ մեր ներքին հանրային ընդհանուր համակեցությունը, հասարակական կարգը չխաթարելու քաղաքացիական գիտակցությունից և պարտքի զգացումից ելնելով, հարգելով այլոց ոչ պակաս կարևոր այլ իրավունքներն ու ազատությունները:
Մասնավորապես՝ արտահայտվելու ազատությունը երբեք չպետք է ծառայեցվի ատելության խոսքի տարածման, փոխադարձ վիրավորանքի անկաշկանդ ու հրապարակային դրսևորումների համար, որոնք կարող են հանցավոր բռնությունների նախերգանք և բռնություններն ու խորացող անհանդուրժողականությունն արդարացնելու եղանակ դառնալ:
Մեզ պատուհասած ճգնաժամային իրողությունների հաղթահարման զարգացման, ազգային ու հանրային միասնականության ու համերաշխության հրամայականները թելադրում են լիարժեք ըմբռնման ցուցաբերում մասնավոր, հանրային ու պետական շահերի բացարձակ ներդաշնակության, համաչափության ապահովման հարցում, որը, հանրային աջակցությամբ, առաջին հերթին, իհարկե, նաև իրավապահ մարմինների անխախտ պարտականությունն է:
Այսօր տարբեր հարթակներում քննարկվում են մարդու իրավունքների երաշխավորման բարեփոխումներին առնչվող բազում նախաձեռնություններ, որոնք վերաբերում են նաև քրեական և քրեադատավարական ոլորտին: Այս գործընթացը առավել շատ է միտված հումանիզմի, մարդու իրավունքների առաջնայնության, արժեքային հիմքերի կատարելագործմանը, որոնք, մասնավորապես, քրեական վարույթի շրջանակում շատ ավելի մեծ երաշխիքներ են ապահովելու մեր երկրում առավել մարդակենտրոն քրեական արդարադատության իրականացման, Մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության կոնվենցիայի նպատակների իրականացման համար:
Դատախազությունը, այդ արժեքների կրողը և ջատագովը լինելով, ամբողջ ծավալով ներգրավված է եղել օրենսդրական բարեփոխումների նախագծման աշխատանքներում և նույնպիսի հետևողականությամբ ու շահագրգռությամբ, իր իրավասությունների շրջանակներում, գործընթացին մասնակից ու շահագրգիռ բոլոր սուբյեկտների հետ իրականացնելու է դրանց կենսագործման, իրավակիրառ նոր պրակտիկայի ձևավորման գործառույթը:
Վստահ եմ՝ մարդու և քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր բարձր գիտակցությամբ կերտելու ենք մեր երազանքների իրավական երկիրը:

Послание генерального прокурора РА Артура Давтяна по случаю Международного дня защиты прав человека
Этот день приобрел особую ценность для нашего народа в этот непростой период, напоминая и обязывая приложить все усилия для обеспечения безопасной, достойной жизни, свободного самоопределения тысяч наших соотечественников, пострадавших от войны, беззаботного детства тысяч наших детей, несущих в своей душе печать войны, восстановить и защитить жизненно важные права.
В этой войне были тяжелейшие преступления нарушений международного гуманитарного права, отсутствие адекватной реакции мира на которые подорвало уверенность в международной защите этого права. Однако никто не должен сомневаться в том, что все механизмы национального сотрудничества будут использованы для должной защиты прав наших соотечественников, пострадавших от этих преступлений, включая компонент обеспечения судебного преследования тех, кто совершил эти чудовищные преступления в глазах человечества. Это также необходимо с точки зрения восстановления веры в жизнеспособность международных гарантий прав человека.
Дорогие соотечественники!
Реализация права на самовыражение, борьбу за свои убеждения, на митинги, на создание для них необходимых условий - одна из характеристик любой демократической страны.
Тем не менее, мы должны очень осторожно относиться к осуществлению этих прав, нашему внутреннему общественному сосуществованию, исходя из гражданского сознания не нарушать общественный порядок и чувства долга, уважая не менее важные права и свободы других.
В частности, свобода выражения мнения никогда не должна использоваться в качестве предлога для распространения вражды, взаимных оскорблений и публичных высказываний, которые могут стать прологом преступных насилий и способом оправдания насилия и углубления нетерпимости.
Императивы преодоления кризисных реалий, национального и общественного единства и солидарности, диктуют полное понимание восприятия в деле обеспечения абсолютной гармонии, соразмерности частных, общественных и государственных интересов, что при общественной поддержке является, прежде всего, неприкосновенной обязанностью правоохранительных органов.
Многие инициативы, связанные с реформированием прав человека, сегодня обсуждаются на различных площадках, которые относятся также к уголовной и уголовно-процессуальной сфере. Этот процесс больше направлен на повышение гуманизма, приоритета прав человека, ценностной базы, что, в частности, в рамках уголовного производства обеспечит гораздо большие гарантии для осуществления более ориентированного на человека уголовного правосудия в нашей стране, реализации целей Конвенции о защите прав и свобод человека.
Прокуратура, будучи носителем и поборником этих ценностей, была полностью вовлечена в разработку проектов законодательных реформ и с той же последовательностью и интересом, в пределах своей компетенции, будет выполнять функцию их реализации и внедрения новой юридической практики со всеми участниками и заинтересованными сторонами.
Уверен, что с высоким общим пониманием защиты прав человека и гражданина мы построим правовую страну нашей мечты.