Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի շրջանակում ուսումնասիրություն է սկսվել 206 անձի պատկանող գույքի վերաբերյալ
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ուսումնասիրությունների գործընթացն օրենքով սահմանված կարգով հնարավոր ամենասեղմ ժամկետում կազմակերպելու և դրանց անխոչընդոտ իրականացումն ապահովելու նպատակով դեռևս 2020թ. օգոստոսին ՀՀ գլխավոր դատախազի տված հանձնարարության համաձայն դատախազության կառուցվածքային ստորաբաժանումների կողմից առանձնացվել էին այն քրեական գործերը, որոնց շրջանակներում կարող է լինել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի առկայության վերաբերյալ կասկած:
Առանձնացված բոլոր գործերի վերաբերելի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն:
2020թ. սեպտեմբերի 3-ից, այսինքն ՀՀ գլխավոր դատախազությունում պատասխանատու ստորաբաժանման ստեղծումից մինչ նոյեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում ստացվել է շուրջ 200 նյութ՝ քրեական գործերով հնարավոր ապօրինի ծագում ունեցող գույք ունեցող 405 սուբյեկտի վերաբերյալ։ Ուսումնասիրություն սկսելու հիմքերի առկայության ստուգման արդյունքում նրանցից 206-ին պատկանող գույքի առնչությամբ որոշում է կայացվել սկսել ուսումնասիրություններ, որոնք ընթացքի մեջ են:
Նախաձեռնված յուրաքանչյուր ուսումնասիրության շրջանակներում իրականցվում է համապարփակ, մանրամասն, արդյունքին միտված վերլուծություն՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ, արդյունավետ, քաղաքացիների իրավունքի հարգմամբ և հաշվառմամբ գործադրելու ապօրինի ծագում ունեցող գույքը տնտեսական շրջանառությունից դուրս բերելու «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի կառուցակարգերը։
ՀՀ գլխավոր դաստախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունն այս ընթացքում աշխատել և շարունակում է աշխատել ուժերի գերլարումով՝ հաշվի առնելով ստորաբաժանման ամբողջական կազմի լիարժեք համալրված չլինելու հանգամանքը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազների ընտրությունն իրականացվել է բաց մրցույթի միջոցով, որի արդյունքներով հաղթող ճանաչված և ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում հատուկ մասնագիտացման առարկայական ծրագրով ուսումնառություն անցածներից հինգ անձ նշանակվել է վարչության դատախազների հաստիքներին: Ներկայումս ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում ուսումնառություն են անցնում վարչության դատախազների՝ թափուր մնացած մյուս հաստիքների համալրման նպատակով նոյեմբերի 3-ին անցկացված երկրորդ բաց մրցույթը հաղթահարած ևս երեք դատախազների թեկնածուներ, որոնք ուսումնառության գործընթացը հաջողությամբ ավարտելու դեպքում հաջորդ ամսվա սկզբին կարող են համալրել և ամբողջացնել վարչության դատախազների շարքերը։
Վարչության աշխատանքների արդյունավետ իրականացման նպատակով դրանց ներգրավվել են նաև տնտեսագետներ։ Պատասխանատու ստորաբաժանման ձևավորումից հետո վերջիններիս ընտրության համար հայտարարվել և անցկացվել է բաց մրցույթ, որի արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել 4 տնտեսագետ։
Մեկնարկած գործընթացի շրջանակներում ամբող ծավալով և հետևողականությամբ գործադրվելու է ողջ իրավական գործիքակազմը՝ համապատասխան վարույթների շրջանակներում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի վերաբերյալ տվյալների ձեռքբերման, տնտեսական շրջանառությունից դրանց դուրս բերման, բացառապես իրավական ընթացակարգերով և իրավաչափ գործիքակազմով դրանք օրինական տիրոջը՝ պետությանը վերադարձնելու, պետության խախտված իրավունքները վերականգնելու համար:

В рамках процесса по взысканию имущества незаконного происхождения начато расследование в отношении имущества, принадлежащего 206 лицам
С целью организации процесса по взысканию имущества незаконного происхождения в кратчайшие сроки в соответствии с законом и обеспечению их беспрепятственного осуществления согласно поручению генерального прокурора РА, данного в августе 2010г., структурными подразделениями прокуратуры были выделены уголовные дела, в рамках которых может возникнуть подозрение относительно наличия имущества незаконного происхождения.
Материалы по всем выделенным делам направлены в Управление по делам о взыскании имущества незаконного происхождения Прокуратуры РА.
С 3 сентября 2020г., то есть с момента создания ответственного подразделения в Генеральной прокуратуре РА до 15 ноября, в Управлении по делам о взыскании имущества незаконного происхождения поступило около 200 материалов относительно 405 субъектов, возможно имеющих имущество незаконного происхождения. По результатам проверки наличия оснований для возбуждения расследования принято решение о возбуждении исследований в отношении имущества, принадлежащего 206 из них, которые находятся в процессе.
В рамках каждого инициированного исследования проводится всесторонний, подробный, ориентированный на результат анализ, направленный на скорейшее, наиболее эффективное применение механизмов закона «О взыскании имущества незаконного происхождения» с учетом и уважением прав граждан.
За это время Управление по делам о взыскании имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА работало и продолжает работать с перенапряжением сил, учитывая то, что весь состав подразделения не полностью пополнен.
Напомним, что отбор прокуроров Управления по делам о взыскании имущества незаконного происхождения Прокуратуры РА проводился путем открытого конкурса, в результате которого на должности прокуроров управления были назначены пять победителей программы специализации Академии юстиции РА. В настоящее время Академия юстиции РА готовит еще трех кандидатов прокуроров, победивших во втором открытом конкурсе, состоявшемся 3 ноября, на пополнение оставшихся вакансий прокуроров управления, которые в случае успеха могут пополнить ряды прокуроров управления в начале следующего месяца.
С целью эффективного выполнения работ управления в них были привлечены также экономисты. После образования ответственного подразделения был объявлен и проведен открытый конкурс по отбору последних, по итогам которого 4 экономиста были признаны победителями.
В рамках инициированного процесса всем объемом и последовательностью вся правовая база будет использоваться для получения данных об имуществе незаконного происхождения, снятия их из экономического оборота, их возвращения законному собственнику- государству, восстановления нарушенных прав государства исключительно путем правовых процедур и инструментарий.