Արթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանին
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը նախ շնորհավորել է պարոն դեսպանին Հայաստանում ստանձնած բարձր և պատասխանատու առաքելության կապակցությամբ: Նա նշել է, որ ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի հարաբերությունները բոլոր՝ այդ թվում նաև իրավական գործակցության ոլորտում, գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, ինչը հնարավորություն է տալիս երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև արդյունավետ և փոխադարձ վստահության հենքին սերտ շփումների ծավալմանը, առաջացող օպերատիվ խնդիրներին արագ և փոխշահավերտ արձագանքմանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազն իր գոհունակությունն է հայտնել 2018թ. նոյեմբերին իր՝ ԻԻՀ կատարած այցի շրջանակում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, այդ այցի ընթացքում ՀՀ և ԻԻՀ դատախազությունների միջև ստորագրված 2019-2020թթ. համագործակցության ծրագրով նախատեսված կոնկրետ միջոցառումների կատարման ընթացքի ու արդյունքների առթիվ և ափսոսանք հայտնել կորոնավիրուսային համավարակի տարածման պատճառով ԻԻՀ գլխավոր դատախազ Մոհամադ Ջաֆար Մոնթազերիի՝ այս տարվա գարնանը Հայաստան նախատեսված այցի անհնար դառնալու կապակցությամբ: Նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում, առաջին իսկ պատեհ հնարավորության դեպքում այդ այցը կկազմակերպվի:
Պարոն Աբբաս Բադախշան Զոհուրին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ հաստատելով դեսպանատան պատրաստակամությունը շարունակելու ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ ձևավորված սերտ, անմիջական և խիստ արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են քրեական արդարադատության ոլորտում երկու երկրների միջև գործակցության զարգացմանը, միմյանց երկրներում ՀՀ և ԻԻՀ-ի քաղաքացիների, հատկապես՝ քրեական հետապնդման ենթարկվող անձանց, դատապարտյալների, մեղադրյալների քրեադատավարական, դատական իրավունքների պաշտպանությանը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում երկու երկրների միջև առկա օրենսդրական իրավակարգավորումներից ածանցող խնդիրների լուծման նոր հնարավորություններին, ապօրինի միգրացիայի դեմ պայքարին առնչվող հացրեր:
Պարոն դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից ԻԻՀ քաղաքացիների նկատմամբ դրսևորվող վերաբերմունքի համար: Նա նաև վսհատություն է հայտնել, որ պատերազմական գործողությունների դադարից հետո իրավիճակի կայունացումը հնարավորութւոն կտա երկու երկրներին իրականացնելու նախատեսված համատեղ ծրագրերը՝ նշելով, որ Իրանը Հայաստանին մոտենում է որպես հին բարեկամի և «անվտանգ պատուհանի»:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ պատերազմի ընթացքում Հայաստանն զգացել է բարեկամ Իրանի հավասարակշռված և ՀՀ-ի նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը, ռազմական գործողությունների դադարեցման ուղղությամբ ներդրած ջանքերը՝ բարձր գնահատելով հատկապես տարածաշրջան միջազգային ահաբեկչության ներթափանցման դեմ ԻԻՀ-ի սկզբունքային դիրքորոշումը: Արթուր Դավթյանն այս կապակցությամբ հավելել է, որ պատերազմի ընթացքին զուգահեռ իր կողմից Իրանի իր գործընկերոջը տեղեկացվել է ռազմական գործողությունների գոտում միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչների առկայության մասին՝ տրամադրելով դրանք հաստատող ապացույցներ և փաստական տվյալներ: Եվ մտահոգություն հայտնելով ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի սահմանների հարևանությամբ միջազգային ահաբեկչության ռիսկերի մեծացման իրողությունների կապակցությամբ՝ Արթուր Դավթյանը կրկին պատրաստակամություն է հայտնել իրանական կողմի հետ ընդլայնելու և զարգացնելու ահաբեկության դեմ պայքարում երկկողմ համագործակցությունը:

Артур Давтян принял чрезвычайного и полномочного посла ИРИ в РА
Генеральный прокурор РА Артур Давтян сегодня принял чрезвычайного и полномочного посла ИРИ в РА Аббаса Бадахшана Зохури.
Приветствуя гостя, Генеральный прокурор РА в первую очередь поздравил господина посла с его высокой ответственной миссией в Армении. Он отметил, что отношения между РА и ИРИ, в том числе в сфере правового сотрудничества, находятся на высоком уровне, что позволяет установить эффективные контакты на основе взаимного доверия между правоохранительными органами двух стран.
Генеральный прокурор РА выразил благодарность по поводу договоренностей, достигнутых в рамках своего визита в ИРИ в ноябре 2018 г., результатов осуществления конкретных мер, предусмотренных программой сотрудничества на 2019-2020гг., подписанной прокуратурами РА и ИРИ и выразил сожаление в связи с тем, что из-за распространения коронавирусной инфекции Генеральный прокурор ИРИ Мохамад Джафар Монтазери не смог посетить Армению. Он выразил надежду, что этот визит будет организован в ближайшее время, при первой же возможности.
Господин Аббас Бадахшан Зохури поблагодарил за теплый прием, подтвердив готовность посольства продолжать формированное тесное и эффективное сотрудничество с Генеральной прокуратурой РА.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития сотрудничества между двумя странами в сфере уголовного правосудия, защиты прав граждан РА и ИРИ в двух странах, в частности лиц, подлежащих к уголовному преследованию, осужденных, уголовно-процессуальных и судебных прав, новых возможностей по разрешению проблем, вытекающих из законодательных правовых регулирований между 2 стран в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотических средств.
Посол выразил благодарность компетентным органам РА за отношение к гражданам ИРИ. Он также выразил надежду, что стабилизация ситуации после прекращения боевых действий даст возможность двум странам реализовать совместные программы, отметив, что Иран подходит к Армении как к давнему другу.
Генеральный прокурор РА отметил, что во время войны Армения чувствовала взвешенное, уважительное отношение дружественного Ирана к РА, усилия, предпринятые для прекращения боевых действий, высоко оценив принципиальную позицию ИРИ, особенно против проникновения международного терроризма в регион. По этому поводу Артур Давтян добавил, что параллельно с войной он проинформировал коллегу о присутствии в зоне боевых действий представителей международных террористических групп, предоставив доказательства и фактические данные. И выразив озабоченность в связи с реалиями возрастающих рисков международного терроризма на границах РА и ИРИ, Артур Давтян еще раз выразил готовность расширять и развивать двустороннее сотрудничество с иранской стороной в борьбе с терроризмом.