ՀՀ դատախազությունը՝ «Երիտասարդությունը հանուն հակակոռուպցիայի» ծրագրի մասնակից
ՀՀ դատախազության և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) հակակոռուպցիոն կոալիցիան դեռևս 2017թ.-ի դեկտեմբերի 9-ին ստորագրված հուշագրով համագործակցում են կոռուպցիայի կանխարգելման և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման համատեքստում տեղեկատվության փոխանակման, աշխատանքային քննարկումների և համատեղ այլ նախաձեռնությունների միջոցով հանրային մասնակցայնության բարձրացման, հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանը նպաստելու, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց շահերի և իրավունքների պաշտպանության ապահովման, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն կրթության ոլորտներում:
Հաշվի առնելով կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարում ՀՀ դատախազության առանցքային դերն ու նշանակությունը՝ վերոնշյալ համագործակցության շրջանակներում Դատախազությունը մասնակցության հրավեր է ստացել Շվեդիայի կառավարության աջակցությամբ ՔՀԿ հակակոռուպցիոն կոալիցիայի մաս կազմող «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի կողմից կազմակերպվող «Երիտասարդությունը հանուն հակակոռուպցիայի» ծրագրին: Վերջինիս նպատակն է խթանել երիտասարդության մասնակցությունն ու դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ամրապնդել հայ աշակերտների և ուսանողների գիտելիքներն ու կարողությունները հակակոռուպցիոն ոլորտում և բարձրացնել երիտասարդության հակակոռուպցիոն ընկալման և գիտակցության մակարդակը: Ծրագրի շրջանակում ձևավորված «Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոց»-ում հակակոռուպցիոն կրթություն է ստանում ավելի քան 120 ուսանող, երիտասարդ մասնագետ՝ ՀՀ բոլոր մարզերից:
Այս ծրագրի շրջանակում նոյեմբեր ամսվա ընթացքում հակակոռուպցիոն ակումբի ունկնդիրներն առցանց հարթակում առանձին հանդիպումներ են ունեցել Լոռու մարզի դատախազի տեղակալ Վահե Դոլմազյանի, Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Գարիկ Աբելյանի, Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արթուր Մնոյանի հետ:
Դատախազները ներկայացրել են կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարում Դատախազության դերն ու գործառույթները, առանձնահատկությունները, առաջնայնությունները, մարզային կտրվածքներով արձանագրված արդյունքները, կոռուպցիոն դեպքերի դեմ պայքարի իրավական մեխանիզմները։
Դատախազներն անդրադարձել են նաև ՀՀ-ում գործարկված Ազդարարման համակարգի, ազդարարման էլեկտրոնային հարթակի գործունեությանը, ինչպես նաև՝ ձևավորվելիք Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործառույթներին: Նրանք կարևորել են կոռուպցիայի դեմ պայքարում բոլորի, հատկապես՝ երիտասարդության ակտիվ մասնակցությունը՝ հանրության իրավագիտակցության և իրավապահ մարմինների հետ գործակցության արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից:
Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի խորացված փուլի ունկնդիրներն առցանց հարթակում հանդիպել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ավագ դատախազ Անի Սարգսյանի հետ: Անի Սարգսյանը ներկայացրել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի առանձնահատկությունները, նշանակությունը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության, սոցիալական արդարության, պետության խախտված իրավունքների վերականգնման տեսանկյունից: Դատախազն ունկնդիրներին ներկայացրել է նաև Դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության գործառույթները, ձևավորման յուրահատկությունները:
Վերոնշյալ հանդիպումների շրջանակներում ծավալվել են երկուստեք շահագրգիռ և բովանդակալից քննարկումներ:
ՀՀ դատախազությունը հետևողական է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համագործակցության խորացման հարցում, որի համատեքստում նմանատիպ միջոցառումները կկրեն շարունակական բնույթ:

Прокуратура РА участник программы «Молодёжь против коррупции»
Прокуратура РА и Антикоррупционная коалиция организаций гражданского общества (ОГО) Армении меморандумом, подписанным еще 09.12.2017г. в контексте предотвращения коррупции, снижения коррупционных рисков и повышения эффективности борьбы с коррупцией сотрудничают путем обмена информацией, рабочих обсуждений в сферах повышения общественного участия, содействия осуществлению антикоррупционных реформ, обеспечения защиты прав и интересов физических и юридических лиц, а также антикоррупционного образования.
Учитывая уголовно-правовую борьбу против коррупции, ключевую роль и значение прокуратуры РА в рамках указанного сотрудничества, Прокуратура получила приглашение принять участие в программе «Молодёжь против коррупции» (которая является частью Антикоррупционной коалиции ОГО), организованной НКО «Армянская ассоциация юристов». Цель последней посодействовать роли и участию молодежи в борьбе с коррупцией. В антикоррупционной школе молодых лидеров, сформированной в рамках программы более 120 студентов из всех областей РА получают антикоррупционное образование.
В рамках данной программы в ноябре участники антикоррупционного клуба онлайн провели встречи с заместителем прокурора Лорийской области В. Долмазяном, старшим прокурором прокуратуры Сюникской области Г. Абеляном, старшим прокурором прокуратуры Ширакской области А. Мнояном.
Прокуроры представили роль и функции прокуратуры в уголовно-правовой борьбе с коррупцией, а также особенности и приоритеты.
Прокуроры затронули вопрос деятельности электронной платформы системы оповещения в РА, а также функции антикоррупционного комитета. Они подчеркнули важность участия всех, особенно молодежи в борьбе с коррупцией с точки зрения повышения эффективности сотрудничества.
Участники антикоррупционной школы на онлайн платформе встретились со старшим прокурором Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА А. Саргсян. А. Саргсян представила особенности процесса по взысканию имущества незаконного происхождения с точки зрения эффективности борьбы с коррупцией, восстановления нарушенных прав государства. Прокурор также представил функции Управления по взысканию имущества незаконного происхождения прокуратуры.
Прокуратура РА последовательна по вопросу углубления сотрудничества с представителями гражданского общества, в контексте чего и подобные мероприятия будут иметь продолжительный характер.