ՀՀ դատախազությունը՝ «Երիտասարդությունը հանուն հակակոռուպցիայի» ծրագրի մասնակից
ՀՀ դատախազության և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) հակակոռուպցիոն կոալիցիան դեռևս 2017թ.-ի դեկտեմբերի 9-ին ստորագրված հուշագրով համագործակցում են կոռուպցիայի կանխարգելման և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման համատեքստում տեղեկատվության փոխանակման, աշխատանքային քննարկումների և համատեղ այլ նախաձեռնությունների միջոցով հանրային մասնակցայնության բարձրացման, հակակոռուպցիոն բարեփոխումների իրականացմանը նպաստելու, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց շահերի և իրավունքների պաշտպանության ապահովման, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն կրթության ոլորտներում:
Հաշվի առնելով կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարում ՀՀ դատախազության առանցքային դերն ու նշանակությունը՝ վերոնշյալ համագործակցության շրջանակներում Դատախազությունը մասնակցության հրավեր է ստացել Շվեդիայի կառավարության աջակցությամբ ՔՀԿ հակակոռուպցիոն կոալիցիայի մաս կազմող «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի կողմից կազմակերպվող «Երիտասարդությունը հանուն հակակոռուպցիայի» ծրագրին: Վերջինիս նպատակն է խթանել երիտասարդության մասնակցությունն ու դերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ամրապնդել հայ աշակերտների և ուսանողների գիտելիքներն ու կարողությունները հակակոռուպցիոն ոլորտում և բարձրացնել երիտասարդության հակակոռուպցիոն ընկալման և գիտակցության մակարդակը: Ծրագրի շրջանակում ձևավորված «Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոց»-ում հակակոռուպցիոն կրթություն է ստանում ավելի քան 120 ուսանող, երիտասարդ մասնագետ՝ ՀՀ բոլոր մարզերից:
Այս ծրագրի շրջանակում նոյեմբեր ամսվա ընթացքում հակակոռուպցիոն ակումբի ունկնդիրներն առցանց հարթակում առանձին հանդիպումներ են ունեցել Լոռու մարզի դատախազի տեղակալ Վահե Դոլմազյանի, Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Գարիկ Աբելյանի, Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արթուր Մնոյանի հետ:
Դատախազները ներկայացրել են կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարում Դատախազության դերն ու գործառույթները, առանձնահատկությունները, առաջնայնությունները, մարզային կտրվածքներով արձանագրված արդյունքները, կոռուպցիոն դեպքերի դեմ պայքարի իրավական մեխանիզմները։
Դատախազներն անդրադարձել են նաև ՀՀ-ում գործարկված Ազդարարման համակարգի, ազդարարման էլեկտրոնային հարթակի գործունեությանը, ինչպես նաև՝ ձևավորվելիք Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործառույթներին: Նրանք կարևորել են կոռուպցիայի դեմ պայքարում բոլորի, հատկապես՝ երիտասարդության ակտիվ մասնակցությունը՝ հանրության իրավագիտակցության և իրավապահ մարմինների հետ գործակցության արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից:
Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի խորացված փուլի ունկնդիրներն առցանց հարթակում հանդիպել են նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ավագ դատախազ Անի Սարգսյանի հետ: Անի Սարգսյանը ներկայացրել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացի առանձնահատկությունները, նշանակությունը՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության, սոցիալական արդարության, պետության խախտված իրավունքների վերականգնման տեսանկյունից: Դատախազն ունկնդիրներին ներկայացրել է նաև Դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության գործառույթները, ձևավորման յուրահատկությունները:
Վերոնշյալ հանդիպումների շրջանակներում ծավալվել են երկուստեք շահագրգիռ և բովանդակալից քննարկումներ:
ՀՀ դատախազությունը հետևողական է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ համագործակցության խորացման հարցում, որի համատեքստում նմանատիպ միջոցառումները կկրեն շարունակական բնույթ:

The RA Prosecutor's Office is a participant of the "Youth against Corruption" program
The RA Prosecutor's Office and the CSO Anti-Corruption Coalition of Armenia by a memorandum signed on 09.12.2017 in the context of preventing corruption, reducing corruption risks and increasing the effectiveness of combating corruption, cooperate through information exchange, working discussions in the areas of increasing public participation, promoting the implementation of anti-corruption reforms, ensuring the protection of the rights and interests of physical and legal entities, as well as anti-corruption education.
Considering the criminal-legal fight against corruption, the key role and importance of the RA Prosecutor's Office in the framework of this cooperation, the Prosecutor's Office received an invitation to participate in the Youth Against Corruption program (which is part of the CSO Anti-Corruption Coalition) organized by the Armenian Bar Association. The aim of the latter is to promote the role and participation of youth in the fight against corruption. More than 120 students from all regions of the Republic of Armenia receive anti-corruption education at the anti-corruption school for young leaders formed within the framework of the program.
Within the framework of this program, in November, the participants of the anti-corruption club online meetings were held with the Deputy Prosecutor of Lori Region V. Dolmazyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor's Office of Syunik Region G. Abelyan, and the Senior Prosecutor of the Prosecutor's Office of Shirak Region A. Mnoyan.
Prosecutors presented the role and functions of the Prosecutor's Office in the criminal-legal fight against corruption, as well as priorities.
The prosecutors touched upon the activity of the electronic platform for the whistle-blowing system in the RA, as well as the functions of the anti-corruption committee. They stressed the importance of the participation of all, especially of youth, in the fight against corruption from the point of view of increasing the effectiveness of cooperation.
The participants of the anti-corruption school on the online platform met with the Senior Prosecutor of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA Prosecutor General's Office A. Sargsyan. A. Sargsyan presented the features of the process of confiscation of property of illicit origin from the point of view of the effectiveness of the fight against corruption, restoration of violated state rights. The prosecutor also presented the functions of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor's Office.
The RA Prosecutor's Office is consistent regarding the issue of deepening the cooperation with the representatives of civil society, in the context of which such events will be continuous.