Հանրահավաքի մասնակիցների ուղղությամբ ծխանռնակ նետելու գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
2020թ. նոյեմբերի 11-ին քրեական գործ էր հարուցվել նույն օրը երեկոյան ՀՀ Ազգային ժողովի դիմաց տեղի ունեցող հանրահավաքի ընթացքում ցուցարարների ուղղությամբ ծխանռնակ նետելու փաստի առթիվ: Նշած արարքը կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած կասկածի հիման վրա նույն օրը ձերբակալվել է Երևան քաղաքի բնակիչ, 1965թ. ծնված Ա. O.-ն:
Պատշաճ և հետևողական դատախազական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնի կողմից իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ա.O.-ն, նոյեմբերի 11-ին, ժամը 20:00-ի սահմաններում, օգտագործելով ալկոհոլ և հեռուստացույցով տեսնելով, որ ՀՀ Ազգային ժողովի դիմաց տեղի է ունենում հանրահավաք, զայրանալով այդ փաստից, դուրս է եկել բնակարանից, իր ընտանիքին պատկանող ավտոմեքենայի բեռնախցիկից վերցրել է ծխանռնակ և պատահական տաքսի ավտոմեքենայով գնացել Երևան քաղաքի Բաղրամյան 19 հասցե, ՀՀ ԱԺ-ի դիմաց, որտեղ անցկացվում էր հանրահավաքը:
Դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը և բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով այնտեղ հավաքված անձանց նկատմամբ՝ նաև հետը նախորոք բերված, հատուկ միջոց հանդիսացող ծխանռնակը գործարկելով` նետել է հավաքված անձանց ուղղությամբ: Արդյունքում տեղի է ունեցել ծխարձակում, և այդ դիտավորյալ գործողություններով իրարանցում և խառնաշփոթ է առաջացել բազմամարդ հավաքի վայրում:
Կատարած հանցավոր արարքի համար Ա. O.-ին վերջնարդյունքում մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
2020թ. նոյեմբերի 26-ին Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազությունում ստացվել է քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը, որը հաստատվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից և քրեական գործը ըստ 1ության քննելու նպատակով ուղարկվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:

Дело о метании дымограната по направлению участников митинга направлено в суд с обвинительным заключением
11-го ноября 2020г. было возбуждено уголовное дело по факту метания в тот же день дымограната по направлению участников митинга напротив НС РА. На основании подозрения в совершении указанного деяния в указанный день был задержан житель г. Еревана А.О (1965 года рождения).
Под последовательным прокурорским надзором, сочетанием достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного расследования, осуществленного Следственным отделом административного района Арабкир СУГЕ СК РА было обосновано, что А. О. 11-го ноября в пределах 20:00 употребляя алкоголь и увидев по телевизору, что на против НС РА митинг, вышел из квартиры, и из багажника  автомобиля взял дымогранат, на такси направился по адресу: г. Ереван, Баграмян 19, напротив НС РА, где был митинг.
Умышленно нарушая общественный порядок, проявляя открытое неуважение к собравшимся, он бросил дымогранат по направлению собравшихся там лиц. В результате произошло выпускание дыма и из-за этих умышленных действий на месте митинга возникла суматоха.
За совершенное преступное деяние в отношении А. О. было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 258 УК РА. В отношении него в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде.
For the criminal offense charge was brought against A.O. under Part 1 of Art. 258 of the RA Criminal Code. A recognizance not to leave was applied against him as a measure of restraint.
26-го ноября 2020г. в прокуратуре административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун г. Еревана было получено обвинительное заключение по уголовному делу, которое было утверждено прокурором, осуществляющим контроль за законностью предварительного расследования и для рассмотрения дела по существу уголовное дело было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана.