Ձեռք են բերվել բավարար օբյեկտիվ ապացույցներ Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց սպանության, խոշտանգման և նրանց նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի դրսևորման փաստերով
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում համացանցում, լրատվամիջոցներում առկա հրապարակումների, դրանց պատշաճ իրավական ընթացակարգով ստուգման նպատակով կատարված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բավարար օբյեկտիվ ապացույցներ են ձեռք բերվել Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից զինված ընդհարման ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի մի շարք նորմերի կոպտագույն խախտումների մասին: Մասնավորապես, խախտվել է «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևի 1949թ. օգոստոսի 12-ի կոնվենցիաներին կից Ժնևի 1977թ. 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության 44-րդ, 45-րդ, 47-րդ հոդվածների, 48-րդ, 51-րդ (2), 52-րդ (2) հոդվածների, 51-րդ (4) հոդվածի 3-րդ կետի և 85-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի 1-ին, 7-րդ, 11-րդ, 12-րդ, 54-րդ նորմերը, այն է՝ առկա են տվյալներ Ադրբեջանի զինված ուժերի մոտ գտնվող և վերոնշյալ կոնվենցիաներով պաշտպանության իրավունք ունեցող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց սպանության, խոշտանգելու, նրանց նկատմամբ դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք դրսևորելու բազմաթիվ դեպքերի մասին:
2020թ. հոկտեմբերի 16-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ զինծառայողները ռազմագերի Ն.Բ.-ի կողմից օգտագործվող բջջային հեռախոսահամարից զանգահարել են վերջինիս ազգականին և հայտնել, որ ռազմագերուն գլխատելու են և նկարը տեղադրեն համացանցում: Մի քանի ժամ անց ազգականները սպանված ռազմագերու լուսանկարը նկատել են վերջինիս սոցիալական ցանցի էջում:
Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ զինծառայողները սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում հարկադրաբար տեղահանել են քաղաքացիական անձ, ԱՀ Հադրութ քաղաքի բնակիչ Մ.Մ.-ին և իր կամքին հակառակ տեղափոխել Ադրբեջանի Հանրապետություն, որտեղ ենթարկելով անմարդկային վերաբերմունքի ու խոշտանգումների՝ ապօրինաբար դիտավորությամբ վերջինիս զրկել են կյանքից:
Համացանցային տարբեր էջերում առկա են տարբեր օրերի տեղադրված բազմաթիվ տեսանյութեր, համաձայն որոնց Ադրբեջանական դրոշն ուսին զինվորական համազգեստով անձը գնդակահարել է վիրավոր ռազմագերի Ա.Մ.-ին, Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողները կտրել են հայ ռազմագերու գլուխը և այն դրել ինչ-որ կենդանու որովայնի վրա, ինքնաձիգից կրակոց են արձակել գերեվարված հայ զինվորականի գլխին, ծաղրել են ռազմագերուն՝ հարվածներ հասցնելով նրա գլխին,  կտրել են հայ ռազմագերու ականջը, կտրել են քաղաքացիական անձի ականջը՝ նրան ներկայացնելով որպես հայ լրտես, ծաղրել են թվով 3 հայ ռազմագերիների՝ ստիպելով ծնկի իջած վիճակով ծափահարել իրենց, գերեվարել են հայ զինծառայողների, որոնցից մեկին ոտքով հարվածներ են հասցրել, ստիպել են հայ ռազմագերուն համբուրել Ադրբեջանի Հանրապետության դրոշը՝ հարվածելով նրա գլխին, շամփուրով հարվածներ են հասցրել թվով 5 ռազմագերիներին, որոնց մեջ կան վիրավորներ, ինչպես նաև պայմանավորվել են նրանցից մեկի ձեռքը կտրելու մասին, ուղեկցել են քաղաքացիական հագուստով մեկ տարեց տղամարդու, որի ընթացքում հարվածել են նրա մեջքին, հայհոյանքներ են հնչեցրել գետնին ընկած ռազմագերու հասցեին՝ քաշքշելով նրա կրծքավանդակի հատվածից:
Ձեռնարկված քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված տեսանյութի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը ոտքը դնելով տանկի վրա վիրավոր ընկած ռազմագերու գլխին, ստիպել է ադրբեջաներեն հնչեցնել «Ղարաբաղը պատկանում է Ադրբեջանին» արտահայտությունը:
Ձեռնարկված քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված մեկ այլ տեսանյութի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը գերեվարել են երկու քաղաքացիական անձանց՝ Հադրութ քաղաքի բնակիչ, 1947 թվականին ծնված Բ.Հ.-ին և Հադրութի շրջանի Տյաք գյուղի բնակիչ, 1995 թվականին ծնված Յ.Ա.-ին, իսկ հաջորդող տեսանյութի համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի ներկայացուցիչներն Արցախի Հանրապետության Հադրութ քաղաքի Արթուր Մկրտչյան փողոցում կրակահերթով կրակոցներ արձակելով սպանել են ՀՀ դրոշով փաթաթված, պաշտպանության միջոցներից զրկված հիշյալ երկու անձանց:
2020թ. հոկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ զինծառայողները ռազմագերի Ս.Ա.-ի բջջային հեռախոսի «WhatsApp» հավելվածի միջոցով նրա ընկերոջը հաղորդագրություն են ուղարկել այն մասին, որ վերջինս գերության մեջ է: Հոկտեմբերի 21-ին Ս.Ա.-ի մեկ այլ ընկերը «TikTok» սոցիալական ցանցում նկատել է տեսանյութ, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ռազմագերուն հարվածել են և ստիպել վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնել ՀՀ վարչապետի հասցեին:
2020թ. հոկտեմբերի 16-ին առավոտյան Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ ներխուժել են Հադրութ քաղաքի բնակչուհի Ժ.Բ.-ի բնակարան և վերջինիս նկատմամբ բռնություն գործադրելով՝ ձեռքերից քարշ տալով, իր կամքին հակառակ նստեցրել ավտոմեքենան և բացահայտ առևանգելու եղանակով տեղափոխել Ադրբեջանի Հանրապետության մայրաքաղաք Բաքու: Բռնություն գործադրելու եղանակով շուրջ 12 օր պահելուց հետո՝ հոկտեմբերի 28-ին Կարմիր Խաչի միջոցով նրան հանձնել են ՀՀ-ին:
«Hraparak.am» էլեկտրոնային կայքում առկա տեսանյութի համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները հարվածներ են հասցրել թվով 3 ռազմագերիներին:
Բոլոր դեպքերի վերաբերյալ տվյալները պատշաճ իրավական ընթացակարգով ստուգվում են, դրանց կապակցությամբ իրականացվել են դատավարական գործողություններ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած հանցագործությունների ապացույցների ամբողջացման, դրանց քրեաիրավական խիստ գնահատականներ տալու հիմքերի ապահովման, հանցագործություն կատարած անձանց նույնականացման և քրեական պատասխանատության ենթարկմանը հետամուտ լինելու նպատակով:
Արդեն իսկ ձեռք բերված բավարար օբյեկտիվ ապացույցների գնահատմամբ փաստվում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ պատասխանատու պաշտոնատար անձինք կենտրոնացված կազմակերպմամբ, բազմաթիվ զինծառայողների նկատմամբ, ազգային ատելության ընդգծված շարժառիթով, իրականացրել են ծանրագույն հանցագործություններ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի հանրաճանաչ կանոնների դիտավորյալ ու նպատակային խախտումներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը միջոցներ է ձեռնարկում գործընկեր դատախազական միջազգային կառույցներին ներկայացնելու Ադրբեջանի Հանրապետությունում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իրականացված գազանաբարո գործողությունների վերաբերյալ փաստերը՝ դեռևս ողջ, առանձին դեպքերում վիրավոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ նման հանցավոր, անմարդկային դրսևորումների փաստերով քրեական հետապնդումներ ապահովելու, դրանց դատապարտման, տուժած անձանց իրավունքների պաշտպանության լրացուցիչ երաշխիքներ գտնելու նպատակների շրջանակներում: Այդ նպատակով ՀՀ դատախազությունը, ինչպես նաև քրեական գործի վարույթն իրականցնող մարմինը մշտական կապի և գործակցության մեջ են նաև ռազմագերիների և գերության մեջ գտնվող ՀՀ և ԱՀ քաղաքացիների հարցերով զբաղվող ներպետական համապատասխան մարմինների հետ:

По фактам убийств, пыток и жестокого обращения с военнопленными-армянами и гражданскими лицами в Азербайджане собрано достаточно объективных доказательств
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту развязывания военно- политическим руководством Азербайджанской Республики агрессивной войны против Республики Армения и Арцахской Республики 27 сентября 2012 года, в результате следственных и иных процессуальных действий, произведенных с целью проверки по надлежащей правовой процедуре  публикаций в социальных сетях, СМИ, предпринятых оперативно- розыскных мероприятий было собрано достаточно грубейших нарушений ряда норм международного гуманитарного права Вооруженными силами Азербайджанской Республики во время вооруженного конфликта. В частности, были нарушены нормы статей 44, 45, 47, статей 48, 51, (2), 52 (2), пункта 3 статьи 51 (4) и части 5 статьи 85 дополнительного Протокола 1 от 1977г. к Женевской конвенции «О защите жертв международных вооруженных конфликтов» от 12-го августа 1949г., 1, 7, 11, 12, 54 обычного международного гуманитарного права, а именно: в наличии данные о многочисленных случаях убийства, пыток, жестокого, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения с военнопленными и гражданскими лицами, находящимися у Вооруженных сил Азербайджана, имеющими защиту вышеуказанными конвенциями.
1. 16 октября 2020г. военнослужащие Вооруженных сил Азербайджанской Республики с мобильного телефона военнопленного Н.Б. позвонили родственнику последнего и сообщили, что собираются обезглавить военнопленного и выложить фотографию в социальные сети. Спустя несколько часов родственники заметили на его странице в социальной сети фото убитого военнопленного.
2. В ходе развязанных боевых действий военнослужащие Вооруженных Сил Азербайджанской Республики принудительно выселили гражданское лицо М.М., жителя города Гадрут Арцаха, и против его воли перевезли его в Азербайджанскую Республику, где подвергли его бесчеловечному обращению, пыткам и незаконно лишили его жизни.
3. На разных интернет-страницах в разные дни размещено множество видеороликов, согласно которым, человек в военной форме на плече азербайджанский флаг выстрелил в раненого военнопленного А.М., азербайджанские военнослужащие обезглавили военнопленного-армянина, положили его на живот животному, выстрелили пленному армянскому солдату из ружья в голову, издевались над военнопленным, ударив его по голове, отрезали ухо армянскому военнопленному, отрезали ухо гражданскому лицу, представив его армянским шпионом, издевались над тремя армянскими военнопленными, заставляя их хлопать на коленях, взяли в плен армянских военнослужащих, одного из которых ударили ногой, армянского военнопленного заставили целовать флаг Азербайджанской Республики, ударив его по голове, пятеро военнопленных были избиты шампуром, среди которых есть раненые, а также договорились отрезать руку одного из них, сопроводили пожилого мужчину в гражданской одежде, во время которого ударили его по спине, высказали ругательства в адрес лежащего на земле военнопленного, выдергивая его с участка грудной клетки.
4. Согласно видеозаписи, полученной в результате проведенных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, военнослужащий Вооруженных сил Азербайджанской Республики наступил ногой на голову военнопленного, раненого на танке, и заставил его произнести фразу «Карабах принадлежит Азербайджану» на азербайджанском языке.
5. Согласно другой видеозаписи, полученной в результате проведенных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, Вооруженные силы Азербайджанской Республики захватили двух мирных жителей: жителя города Гадрут Б.Г., 1947 года рождения и жителя села Тяк Гадрутского района Ю.А., 1995 года рождения, а согласно последующей видеозаписи, представители Вооруженных сил Азербайджанской Республики открыли огонь по улице Артура Мкртчяна в городе Гадруте Арцахской Республики, убив двух мужчин, закутанных в флаг РА и лишенных средств защиты.
6. 19-го октября 2020 года военнослужащие Вооруженных сил Азербайджанской Республики с мобильного телефона военнопленного С. А. через приложение «WhatsApp» отправили сообщение его другу о том, что он находится в плену. 21-го октября другой друг С. А. заметил в социальной сети «TikTok» видео, в ходе изучения которого было установлено, что военнопленный был избит и его вынудили высказать оскорбительные ругательства в адрес премьер-министра РА.
7. Утром 16-го октября 2020 года группа военнослужащих Вооруженных сил Азербайджанской Республики ворвалась в квартиру жительницы Гадрута Ж. Б., применив насилие в отношении нее, затащив за руки, против ее воли посадили в машину, и увезли в Баку. После 12-дневного задержания путем применения насилия 28-го октября она была выдана РА посредством Красного Креста.
8. Согласно видеоматериалу на сайте «Hraparak.am», военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана нанесли удары 3 военнопленным.
Данные по всем указанным случаям проверяются в надлежащем правовом порядке, в связи с этим были осуществлены процессуальные действия для дополнения доказательств по преступлениям, совершенным Вооруженными силами Азербайджана, обеспечения оснований для дачи жестких уголовно-правовых оценок, идентификации и привлечения к уголовной ответственности лиц, совершивших преступление.
По оценке уже полученных достаточных объективных доказательств доказано, что ответственные должностные лица ВС Азербайджана в отношении военнослужащих по мотиву национальной ненависти совершили тяжкие преступления - преднамеренные и целенаправленные нарушения известных правил международного гуманитарного права.
Генеральная прокуратура РА приняла меры по представлению партнерским международным органам прокуратуры факты относительно зверских действий, осуществленных в отношении армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в Республике Азербайджан в рамках целей обеспечения уголовного преследования по фактам подобных преступных, бесчеловечных проявлений в отношении все еще живых, в отдельных случаях раненых военнопленных и гражданских лиц, их осуждения, поиска дополнительных гарантий по защите прав пострадавших лиц. Для этой цели прокуратура РА, а также орган, осуществляющий производство по уголовному делу, находятся в постоянном контакте с внутригосударственными соответствующими органами, занимающимися вопросами военнопленных и граждан РА и Республики Арцах, находящихся в плену.