ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում
Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի հրավերով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը գտնվում է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսվայում՝ մասնակցելու ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհավորել է ՌԴ իր գործընկերներին՝ նշելով, որ ՌԴ դատախազությունն ունի պատկառելի՝ շուրջ 300-ամյա պատմական անցյալ, որի ընթացքում կուտակած փորձի հիման վրա շարունակում է զարգանալ ժամանակի նոր պահանջներին ու մարտահրավերներին համահունչ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև ձևավորված փոխըմբռնման բարձր մակարդակը նպաստում է միջազգային հանցավորության դեմ ընդհանուր պայքարում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով ակտիվ գործակցությանը, իրավական փոխօգնության կառուցակարգերի արդյունավետ իրականացմանը, միմյանց երկրներում մեր քաղաքացիների իրավունքների քրեաիրավական պաշտպանությանը, որը սնվում է երկու պետությունների դաշնակցային, բարեկամական հարաբերություններից, պատմական, մշակութային ու քաղաքակրթական ընդհանրությունների էությունից:
Արթուր Դավթյանը կարևորել է հատկապես արցախյան վերջին պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրավիճակում ՌԴ դատախազության աշխատակիցների կողմից Արցախի Հանրապետությունում քրեաիրավական ոլորտում ռուսական խաղաղապահ ուժերի սպասարկման շրջանակներում իրականացվող աշխատանքը, որը նպաստում է օրինապահությանը, ռուս զինծառայողների կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների բնականոն իրականացմանը, հայկական զինված ուժերի ծառայողների, Արցախի բնակչության հետ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա խարսխված հարաբերությունների հաստատմանը, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության երաշխավորմանը, ինչն իր հերթին բխում է Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման, մեր հայրենակիցների անվտանգության, Արցախի զարգացման հեռանկարներից:
Ելնելով վերոնշյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից Արցախի Հանրապետությունում ծառայություն իրականացնող ՌԴ դատախազության 4 աշխատակիցներ Արցախի Հանրապետությունում իրավակարգի ամրապնդման և ՀՀ դատախազության հետ համագործակցության գործում ունեցած ներդրման համար ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ պարգևատրվել են համապատասխան մեդալներով և կրծքանշանով:

The RA Prosecutor General A. Davtyan is in the Russian Federation on a working visit
By the invitation of the Prosecutor General of the Russian Federation I. Krasnov, the Prosecutor General of the Republic of Armenia A. Davtyan is in Moscow with a view to take part in the solemn events dedicated to the Day of the Employee of the RF Prosecutor’s Office.
On the occasion of the professional holiday, the RA Prosecutor General congratulated his Russian colleagues, noting that the RF Prosecutor’s Office has a respectable 300-year-old historical past.
The RA Prosecutor General noted that the high level of mutual understanding between the RA and RF Prosecutor’s Offices promotes active bilateral and multilateral cooperation in the fight against international crime, effective implementation of mutual legal assistance structures, and criminal-legal protection of the rights of our citizens.
Artur Davtyan attached importance to the work of the RF Prosecutor’s Office within the framework of the service of the Russian peacekeeping forces in the criminal-legal field in the Artsakh Republic which promotes legality, implementation of duties by the Russian military personnel, as well as  establishment of relations based on mutual respect and trust with the military personnel of the Armenian Armed Forces and residents of Artskah, stability and peace in the region.
Based on the above, for strengthening the rule of law in the Artsakh Republic and their contribution to the cooperation with the RA Prosecutor’s Office, 4 employees of the RF Prosecutor’s Office serving in the Artsakh Republic were awarded on the occasion of the Day of the Employee of the RF Prosecutor’s Office.