Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմը, ինչպես օրինաչափորեն բնորոշ է նմանատիպ իրավիճակներին, էականորեն ավելացրել է ՀՀ տարածք ապօրինի զենք-զինամթերքի տեղափոխման, ապօրինի պահման, շրջանառման, հանցավոր նպատակներով դրանց օգտագործման ռիսկերը: Դրա մասին են վկայում արդեն իսկ բացահայտված հանցավոր դեպքերը, հարուցված բազմաթիվ քրեական գործերը: Այդ ռիսկերն էլ ավելի են մեծանում հատկապես ներքին հասարակական անկայունության պայմաններում:
Իսկ ռազմական դրության պայմաններում զանգվածային անկարգությունները, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաքների կազմակերպումը՝ հաճախ միաժամանակ հակընդդեմ տարբեր շրջանակների կողմից անցկացվելով, դրանց ընթացքում արվող առանձին հայտարարություններում դրսևորվող ագրեսիան, ատելության խոսքը լուրջ նախադրյալներ են ստեղծել նման ապակայունացման համար:
Վերոնշյալ իրողություններն իրենց ընդհանրության մեջ հանրապետությունում զգալիորեն ավելացրել են հանցածին ռիսկերի, հասարակական անվտանգության և իրավակարգի սպառնալիքները՝ բազմապատկելով հանցագործությունների կանխարգելմանը, հանցավոր դրսևորումների բացահայտմանը և իրավական ներգործության միջոցների կիրառմանն ուղղված իրավապահ մարմինների ջանքերը: Վերջիններս այս օրերին գործում են ուժերի գերլարումով՝ խնդիր ունենալով մի կողմից ապահովելու քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը, հասարակական կյանքի բնականոն կենսագործունեությունը, մյուս կողմից՝ վերահսկելու օպերատիվ իրավիճակը՝ պետական անվտանգության համատեքստում:
Համանման իրավիճակում հատկապես նախապատրաստվող ծանր, առանձնապես ծանր՝ պետական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների մասին ստացված օպերատիվ տվյալներն արագ արձագանքման, պատշաճ իրավական ընթացակարգի շրջանակներում նախ կանխարգելման, ապա օբյեկտիվ ու արդյունավետ քննության անհրաժեշտություն են առաջացնում: Իրավապահ մարմինները վճռական են այդ գործում, ձեռնարկվել և ձեռնարկվելու են օրենքով սահմանված բոլոր միջոցները հանրապետությունում իրավակարգն ապահովելու ուղղությամբ:
Այդպիսի անհրաժեշտությունը աներկբա պահանջում է քրեական հետապնդման համապատասխան մարմինների համագործակցված, քրեական վարույթի անխափան ու անխոչընդոտ ապահովման համար պատասխանատու բոլոր պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական պարտականություններից բխող գործառույթների օպերատիվ և արդյունավետ իրականացում:
Մինչդեռ վերոնշյալ բնույթի առանձին գործերով ձերբակալությունների, կալանավորման միջնորդությունների քննարկման ընթացքում մինչդատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողության շրջանակներում երբեմն դրսևորվում է վարույթն իրականացնող մարմինների ներկայացրած հիմնավորումների, փաստարկների, ապացույցների ոչ պատշաճ գնահատման, դրանց նշանակության նսեմացման, իրավիճակին ոչ համարժեք վարքագծի դրսևորման անհիմն դիրքավորում, որն արտահայտվում է նաև դատավարական որոշումներով: Եվ չնայած այդ անհիմն և որոշ դեպքերում ապօրինի ոոշումներն իրավական ընթացակարգերով բողոքարկվում են վերադասության կարգով, կոնկրետ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթի հարուցում է նախաձեռնվում, սակայն ակնհայտ է, որ նման վերաբերմունքի պատճառով ոչ միայն խնդրահարույց են դառնում հանցագործությունների լիարժեք բացահայտման գործընթացները, այլ նաև շատ դեպքերում նոր հանցագործությունների կանխմանն ուղղված իրավապահ մարմինների ներդրած ջանքերը, իրականացրած տևական, ռեսուրսատար և բարեխիղճ աշխատանքը դառնում է անարդյունավետ:
Համոզված լինելով, որ իրավունքի գերակայության, արդարադատության իրականացման բարձր առաքելությունն իրականացվում է ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքների անվերապահ կատարման, այլ ոչ թե դրա գիտակցմանն ուղղված (ընդ որում, հանրահայտ հիշատակումներով) գերատեսչական հրապարակային հայտարարություններով, որոնք այսպես թե այնպես ենթատեքստ են ստանում կոնկրետ իրավիճակում և կոնկրետ հանգամանքների լույսի ներքո՝ քրեական վարույթում պաշտոնեական պարտականություններ ունեցող բոլոր սուբյեկտներին կոչ ենք անում ղեկավարվել բացառապես ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված՝ հանրային, պետական անվտանգության ապահովման պատասխանատվության, ծառայողական վեհ պարտքի բարձր գիտակցումով՝ ի շահ բացառապես Հայաստանի Հանրապետության:
Միաժամանակ, ՀՀ քաղաքացիներից ակնկալում ենք ողջախոհ և օրինապահ վարքագիծ՝ մեր երկրի ներքին կայունությունն ու անվտանգությունն ապահովելու, ռազմական դրության իրավիճակում օրհասական կարևորություն ունեցող արտաքին վտանգների, մարտահրավերների առջև հանրային խոցելիությունը բացառելու, այդ ուղղությամբ իրականացվող պետական բարդ ու դժվարին աշխատանքների արդյունավետությանը նպաստելու քաղաքացիական պետականամետ գիտակցմամբ:

Развязанная война против Республики Армения и Республики Арцах, что естественно для подобных ситуаций, значительно увеличила риски незаконной транспортировки, незаконного хранения, обращения и использования оружия и боеприпасов в преступных целях. Об этом свидетельствуют уже раскрытые преступные деяния, многочисленные возбужденные уголовные дела. Эти риски еще больше увеличивают особенно в условиях внутренней социальной нестабильности.
А массовые беспорядки в условиях военного положения, организация митингов с нарушением установленного законом порядка, агрессия, проявляющаяся в отдельных заявлениях, сделанных во время них, враждебная речь создали серьезные предпосылки для такой дестабилизации.
Вышеперечисленные реалии в своей общности значительно повысили угрозы криминальных рисков, общественной безопасности, правопорядка в республике, умножив усилия правоохранительных органов по предупреждению преступлений, выявлению преступных проявлений и применению правовых мер. Последние в настоящее время усиленно работают над обеспечением защиты прав и свобод граждан, для нормального функционирования общественной жизни с одной стороны, над контролем оперативной ситуации в контексте государственной безопасности с другой стороны.
В аналогичной ситуации оперативные данные о тяжких, особо тяжких преступлениях против государственной безопасности, которые готовятся, требуют быстрого реагирования, сначала предотвращения, а затем объективного и эффективного расследования в рамках надлежащей правовой процедуры. Правоохранительные органы в этом вопросе решительны, все предусмотренные законом меры будут приняты для обеспечения законности в республике.
Такая необходимость однозначно требует быстрого и эффективного выполнения функций, вытекающих из их служебных обязанностей, всеми должностными лицами, ответственными за сотрудничество с соответствующими органами уголовного преследования, для беспрепятственного и бесперебойного ведения уголовного преследования.
Между тем как при обсуждении арестов и ходатайств о содержании под стражей в отдельных случаях вышеупомянутого характера в рамках судебного контроля над досудебным производством иногда проявляется необоснованная позиция проявления ненадлежащей оценки обоснований, доводов, доказательств, представленных органами, осуществляющими уголовное производство, унижения их значимости, что также выражается процессуальными постановления. И хотя эти необоснованные и в некоторых случаях незаконные постановления по правовым процедурам обжалуются в вышестоящем порядке, в отношении конкретного судьи инициируется возбуждение дисциплинарного производства, но очевидно, что такое отношение не только затрудняет процесс полного раскрытия преступлений, но и во многих случаях усилия правоохранительных органов, направленные на предотвращение новых преступлений, долгая, ресурсоемкая и добросовестная работа становятся малоэффективными.
Убеждены, что высокая миссия верховенства закона, осуществления правосудия осуществляется Конституцией РА и безусловным исполнением законов, а не публичными заявлениями (тем более, с общеизвестными ссылками), которые так или иначе попадают в контекст конкретной ситуации и в свете конкретных обстоятельств мы призываем все субъекты, несущие официальную ответственность в уголовном судопроизводстве, руководствоваться исключительно положениями Конституции РА и законами с осознанием ответственности за общественную и государственную безопасность, высокого служебного долга исключительно на благо Республики Армения.
В то же время мы ожидаем от граждан Республики Армения разумного, законопослушного поведения для обеспечения внутренней стабильности и безопасности нашей страны, исключения уязвимости общества, критических вызовов военного положения для повышения эффективности сложной и тяжелой государственной работы в этом направлении.