ՀՀ զինվորական դատախազը հանդիպումներ է ունեցել Արցախի Հանրապետություն կատարած այցի ընթացքում
ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Արցախի Հանրապետություն, որի շրջանակում կայացել են մի շարք հանդիպումներ և քննարկումներ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ զինվորական դատախազի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ԱՀ-ում զինված ուժերի և կայազորների զինվորական դատախազությունների գործակցության, հաստատված նոր իրադրության պայմաններում կայազորների դատախազությունների բնականոն գործունեության ապահովման խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Վահե Հարությունյանը Ստեփանակերտում հանդիպումներ է ունեցել նաև ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական օկրուգի զինվորական դատախազի առաջին տեղակալ, գնդապետ Դմիտրի Շուվարկինի և Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ:
Քննարկվել են Արցախում ներքին հանրային բնականոն կյանքի վերականգնման, հումանիտար ճգնաժամի վերացման, արցախցիների կյանքի, տեղաշարժի և մյուս կենսական իրավունքների պաշտպանության, անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող և իրականացվելիք աշխատանքները, այդ շրջանակներում իրավական ոլորտում համագործակցության կառուցակարգերն ու եղանակները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմին իրավական աջակցության ցուցաբերման, զինծառայողների իրավասությունների և պարտականությունների շրջանակներին առնչվող հարցեր:

Военный прокурор РА провел встречи в ходе визита в Республику Арцах
Военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА Ваге Арутюнян с рабочим визитом прибыл в Республику Арцах и в рамках визита состоялся ряд встреч и обсуждений.
В частности, делегацию во главе с военным прокурором РА принял президент Республики Арцах Араик Арутюнян. В ходе встречи были обсуждены вопросы, относительно взаимодействия вооруженных сил и военных прокуратур гарнизонов в Республике Арцах после принятия трехстороннего заявления о прекращении военных действий и обеспечения нормальной деятельности прокуратур гарнизонов в условиях новой ситуации.
В Степанакерте Ваге Арутюнян встретился также с первым заместителем военного прокурора Южного военного округа ВС РФ полковником Дмитрием Шуваркиным и с командующим Российскими миротворческими войсками в Республике Арцах генерал-лейтенантом Рустамом Мурадовым.
Стороны обсудили вопросы восстановления внутренней общественной естественной жизни в Арцахе, устранения гуманитарного кризиса, передвижения, защиты других жизненно важных прав, безопасности, структуры и методы сотрудничества в правовой сфере. Были затронуты также вопросы, по оказанию правовой помощи воинскому контингенту, осуществляющему миротворческую миссию в Арцахе, полномочий и обязанностей военнослужащих.