ՀՀ զինվորական դատախազը հանդիպումներ է ունեցել Արցախի Հանրապետություն կատարած այցի ընթացքում
ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Արցախի Հանրապետություն, որի շրջանակում կայացել են մի շարք հանդիպումներ և քննարկումներ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ զինվորական դատախազի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո ԱՀ-ում զինված ուժերի և կայազորների զինվորական դատախազությունների գործակցության, հաստատված նոր իրադրության պայմաններում կայազորների դատախազությունների բնականոն գործունեության ապահովման խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Վահե Հարությունյանը Ստեփանակերտում հանդիպումներ է ունեցել նաև ՌԴ ԶՈւ հարավային ռազմական օկրուգի զինվորական դատախազի առաջին տեղակալ, գնդապետ Դմիտրի Շուվարկինի և Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ:
Քննարկվել են Արցախում ներքին հանրային բնականոն կյանքի վերականգնման, հումանիտար ճգնաժամի վերացման, արցախցիների կյանքի, տեղաշարժի և մյուս կենսական իրավունքների պաշտպանության, անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող և իրականացվելիք աշխատանքները, այդ շրջանակներում իրավական ոլորտում համագործակցության կառուցակարգերն ու եղանակները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմին իրավական աջակցության ցուցաբերման, զինծառայողների իրավասությունների և պարտականությունների շրջանակներին առնչվող հարցեր:

The RA Military Prosecutor had meetings during his visit to the Republic of Artsakh
The RA Military Prosecutor, the RA Deputy Prosecutor General Vahe Harutyunyan arrived in the Artsakh Republic on a working visit and a number of meetings and discussions took place within the framework of the visit.
In particular, the President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan received the delegation led by the RA military prosecutor. During the meeting, issues related to the interaction of the Armed Forces and Military Prosecutor's Offices of Garrisons in the Republic of Artsakh were discussed after the adoption of a trilateral statement on the cessation of hostilities and ensuring the normal activity of prosecutor's offices of garrisons in the new situation.
In Stepanakert, Vahe Harutyunyan also met with the First Deputy Military Prosecutor of the Southern Military District of the RF Armed Forces, Colonel Dmitry Shuvarkin, and the Commander of the Russian Peacekeeping Troops in the Republic of Artsakh, Lieutenant General Rustam Muradov.
The parties discussed issues of restoring the internal public natural life in Artsakh, eliminating the humanitarian crisis, protection of other vital rights and methods of cooperation in the legal sphere. They also touched upon the issues of providing legal assistance to the military contingent carrying out a peacekeeping mission in Artsakh, the powers and duties of the military personnel.