Վերջին շրջանում տարբեր քրեական գործերով քրեական հետապնդման ենթարկվող, արդարադատությունից խուսափող, քրեական պատասխանատվության հեռանկար ունեցող առանձին անձինք և նրանց համախոհները, առաջնորդվելով «պղտոր ջրում ձուկ որսալու» սկզբունքով, տարատեսակ մանիպուլյատիվ, զգայական հայտարարություններով փորձում են ազդել իրավապահ մարմինների աշխատակիցների, այդ թվում դատախազների գործունեության վրա և քաղաքական մոտիվներով ուղղորդել նրանց մասնագիտական պարտքի կատարման գործընթացում։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Դատախազությունը, ինչպես նաև իրավապահ մյուս մարմինները ապաքաղաքական համակարգեր են, որոնք գործում են՝  բացառապես հիմնվելով ՀՀ Սահմանադրությանը և օրենքներին,  և այս իմաստով չունեն ոմանց՝ կրակից շագանակներ հանելու թաքնված ամբիցիաներին հագուրդ տալու, դրանից բխող խրատներով առաջնորդվելու կարիք։
Հատկապես հայ ժողովրդի համար ներկայիս օրհասական օրերին Դատախազությունը, առավել քան երբևէ, գործում է իր ժողովրդի և պետության առջև ունեցած պատասխանատվության խորը գիտակցությամբ, և իր իրավասությունների շրջանակներում գործադրելու է բոլոր ջանքերը մեր երկրի համար կենսական նշանակություն ունեցող ներքին կայունության, անվտանգության, իրավակարգի ապահովման դեմ ուղղված հանցավոր ցանկացած ոտնձգության հակազդելու համար՝ անկախ նրանց, թե նման սպառնալիքները որ կողմից, ինչ շրջանակներից կդրսևորվեն և ի հայտ կբերվեն։
Ուստի կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ հասարակական գերզգայուն հոգեվիճակի և տրամադրությունների վրա սպեկուլյացիաներ անելու, իրավապահ համակարգը, մասնավորապես Դատախազությունը և դատախազներին քաղաքական գործընթացների մեջ ներքաշելու, քաղաքական նպատակներից ածանցվող գործողությունների հակելու խիստ վտանգավոր, դատապարտելի և անհեռանկար գործելակերպից։

Лица, недавно привлеченные к уголовной ответственности по различным уголовным делам, уклоняющиеся от правосудия и имеющие перспективу уголовной ответственности, а также их сторонники, руководствуясь принципом "ловли рыбы в мутной воде", различными манипуляционными, эмоциональными заявлениями пытаются повлиять на деятельность сотрудников правоохранительных органов, в том числе и прокуроров.
Считаем необходимым подчеркнуть, что Прокуратура, как и другие правоохранительные органы, является аполитичной системой, которая действуют исключительно на основе Конституции РА, законов.
Особенно в эти критические для армянского народа дни, прокуратура, как никогда ранее, действует с глубоким пониманием ответственности перед своим народом и государством, и в пределах своей компетенции приложит все усилия для противодействия любому преступному посягательству.
Следовательно мы призываем воздержаться от очень опасной и бесперспективной деятельности по вовлечению правоохранительной системы, в частности прокуратуры и прокуроров в политические процессы, склонению к действиям, исходящим из политических целей.