Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ տարածքում ՌԴ զինված ուժերին պատկանող ուղղաթիռի խոցման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
2020թ. հուլիսից առ այսօր Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից, խախտելով 1994թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագրի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, այլ կոնվենցիաների պահանջները, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, շարունակվում են Հայաստանի Հանրապետության դեմ վարվել ագրեսիվ պատերազմ:
Դրա շրջանակում 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին՝ ժամը 18․30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը հրթիռային կայանքի կիրառմամբ խոցել են ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ գյուղում թռիչք իրականացնող ՌԴ զինված ուժերի МИ 24 տեսակի՝ ակնհայտորեն ՌԴ տարբերանշանը կրող ռազմական ուղղաթիռը։ Դրա հետևանքով սպանվել են երկու անձինք և մարմնական վնասվածք ստացել ևս մեկ անձ։
Նույն օրը Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը պաշոնապես հայտարարությամբ հաստատել է իրենց զինված ուժերի կողմից ՌԴ զինված ուժերի հաշվեկշռում գտնվող վերոնշյալ ուղղաթիռի խոցման փաստը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերի քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 13-րդ կետերով, 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին։
Դեպքի վայրում են գտնվում նաև ՌԴ Հարավային Օկրուգի դատախազության և քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները և նրանց հետ համագործակցված ՀՀ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ դեպքի հանգամանքների լիարժեք բացահայտման և պատասխանատվության հարցը լուծելու ուղղությամբ։

Criminal case was initiated in connection with the helicopter crush by the Azerbaijani Armed Forces in the territory of Armenia, which belonged to the RF Armed Forces
From July up to now, 2020, the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan, in violation of trilateral agreement entered into force on May 12, 1994, the UN charter, Geneva Convention on the Protection of Civilian Persons in Time of War, as well as requirements of other conventions and relevant norms of customary international humanitarian law, on the grounds of national hatred by using prohibited means and methods of warfare, endangering the lives of many, deliberately killing two or more people, and deliberately destroying property by means of an explosion continue to unleash an aggressive war against Republic of Armenia.
Within that framework, on 09.11.2020 at around 18:30 the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan crushed a military helicopter МИ 24 of the RF Armed Forces flying over the village of Yeraskh, Ararat region of the Republic of Armenia. As a result, two people were killed and one was injured.
On the same day, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan officially confirmed the fact that the above-mentioned helicopter, which was on the balance of the RF Armed Forces, was damaged by the Azerbaijani Armed Forces.
Concerning the fact by the Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service of the RA Central Military Prosecutor’s Office was initiated a criminal case under Points 1, 6, 13 of Part 2 of Art. 104, Part 2 of Art. 384 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the criminal case was entrusted to the RA IC.
Representatives of the Prosecutor’s Office of the Southern District and Investigative Committee of the RF and representatives of the RA law enforcement bodies cooperating with them are taking all the necessary actions with a view to fully detect the circumstances of the case and resolve the issue of responsibility.