Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ տարածքում ՌԴ զինված ուժերին պատկանող ուղղաթիռի խոցման դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
2020թ. հուլիսից առ այսօր Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից, խախտելով 1994թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագրի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, այլ կոնվենցիաների պահանջները, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, շարունակվում են Հայաստանի Հանրապետության դեմ վարվել ագրեսիվ պատերազմ:
Դրա շրջանակում 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին՝ ժամը 18․30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը հրթիռային կայանքի կիրառմամբ խոցել են ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ գյուղում թռիչք իրականացնող ՌԴ զինված ուժերի МИ 24 տեսակի՝ ակնհայտորեն ՌԴ տարբերանշանը կրող ռազմական ուղղաթիռը։ Դրա հետևանքով սպանվել են երկու անձինք և մարմնական վնասվածք ստացել ևս մեկ անձ։
Նույն օրը Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը պաշոնապես հայտարարությամբ հաստատել է իրենց զինված ուժերի կողմից ՌԴ զինված ուժերի հաշվեկշռում գտնվող վերոնշյալ ուղղաթիռի խոցման փաստը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերի քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 13-րդ կետերով, 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին։
Դեպքի վայրում են գտնվում նաև ՌԴ Հարավային Օկրուգի դատախազության և քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչները և նրանց հետ համագործակցված ՀՀ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ դեպքի հանգամանքների լիարժեք բացահայտման և պատասխանատվության հարցը լուծելու ուղղությամբ։

По факту уничтожения вертолета ВС РФ Вооруженными силами Азербайджана на территории РА Армении возбуждено уголовное дело
С июля 2020г. по настоящее время военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, нарушая требования трехстороннего Соглашения, вступившего в силу 12-го мая 1994г., Устава ООН, Женевской конвенции «О защите гражданского населения во время войны», других конвенций, а также требования соответствующих норм обычного международного гуманитарного права, с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по мотиву национальной ненависти, опасным для жизни многих способом, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц и уничтожения имущества путем взрыва, продолжает агрессивную войну.
В рамках этого 9-го ноября 2020г. в районе 18:30 часов Вооруженные силы Азербайджанской Республики применением ракетной установки ударили по военному вертолету МИ 24 ВС России с российской эмблемой, летевший в селе Ерасх Араратской области. В результате этого два человека погибли и один получил ранения.
В тот же день Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики официально подтвердило факт уничтожения их вооруженными силами вышеупомянутого вертолета, находившегося на балансе Вооруженных сил РФ.
По факту в Отделе по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 1, 6, 13 части 2 статьи 104, части 2 статьи 384 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному делу было поручено Следственному комитету РА.
На месте происшествия находятся представители Следственного комитета при прокуратуре Российской Федерации Южного округа, и в сотрудничестве с ними представителями правоохранительных органов РА осуществляются все необходимые действии для полного раскрытия обстоятельств происшествия и решения вопроса об ответственности.