Հարուցվել է քրեական գործ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի զինուժի կողմից անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործելու դեպքի առթիվ
2020 թվականի նոյեմբերի 4-ին՝ ժամը 19:30-ից 21:30-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, խախտելով 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագիրը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի XXIX նստաշրջանի բանաձևով հաստատված ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արգելքը, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ է դարձրել Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը՝ ոչ ընտրովի հարձակման օբյետներ դարձնելով խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները:
Մասնավորապես՝ ոտնձգելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ, սանձազերծելով ագրեսիվ պատերազմ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքեր են կիրառել Գեղարքունիքի մարզի Խաչաղբյուր, Շատջրեք, Մեծ Մասրիկ և Ակունք բնակավայրերում: Դրանք հայտնաբերվել և ոչնչացվել են ՀՀ զինված ուժերի կողմից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերի քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ հատուկ հանձնարարությունների, կազմակերպական-վերլուծական և քրեագիտական գլխավոր վարչության քրեագիտական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու համար:

Criminal case was initiated in connection with the use of unmanned aerial vehicles by the Armed Forces of Azerbaijan in the territory of the Republic of Armenia
On 04.11.2020 at around 21:30, the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan, in violation of trilateral agreement entered into force on May 12, 1994, ban on the aggressive hostilities established by the UN General Assembly Resolution (XXIX), Geneva Convention on the Protection of Civilian Persons in Time of War, as well as relevant norms of customary international humanitarian law, on the grounds of national hatred by using prohibited means and methods of warfare, endangering the lives of many, deliberately killing two or more people, and deliberately destroying property by means of an explosion, purposefully targeted civilians of peaceful settlements of the Republic of Armenia.
In particular, encroaching on the territorial integrity of the Republic of Armenia, unleashing an aggressive war, the Armed Forces of Azerbaijan used unmanned aerial vehicles in Khachaghbyur, Shatjrek, Mets Masrik and Akunk settlements of Gegharkunik region. They were detected and destroyed by the RA Armed Forces.
Regarding the case in the Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service of the RA Central Military Prosecutor's Office of the Republic of Armenia a criminal case was initiated under Part 2 of Art. 384, Point 1 of Part 1 of Art. 390, Point 1 and Point of Part 3 of Art. 390 of the RA Criminal Code.
With a view to conduct the preliminary investigation the criminal case was sent to the Division of Criminalistics of the General Department on Special Assignments,