Նոր փաստական տվյալներ՝ Ադրբեջանական բանակում սիրիացի վարձկանների առկայության և Արցախի հայության դեմ ահաբեկչական գործողություններում նրանց ներգրավման վերաբերյալ
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, 2020թ. նոյեմբերի 1-ին ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված  ռազմական գործողություններին մասնակցող Սիրիայի Արաբական Հանրապետության երկրորդ քաղաքացին՝ Իդլիբ նահանգի Զիադիա գյուղի բնակիչ, 1988թ. ծնված Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջին: Վերջինս 2020թ. նոյեմբերի 2-ին ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով, և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու կասկածանքով:
Քրեական համապատասխան գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել Ադրբեջանի զինված ուժերում ահաբեկչական խմբավորումների կազմում այլ երկրներից, մասնավորապես Սիրիայից հավաքագրված վարձկանների առկայության և ռազմական գործողություններին նրանց ուղակի երգրավման վերաբերյալ նոր փաստական տվյալներ:
Մասնավորապես, ըստ Յուսեֆ  Ալաբեթ Ալ Հաջիի տված ցուցմունքների՝ Աբու Ահմադ անունով անձի կողմից իր տանն իրեն առաջարկվել է գումարի դիմաց գնալ Ադրբեջան՝ 3-ամսյա զորավարժությունների մասնակցելու նպատկով՝ յուրաքանչյուր ամիս 2000ԱՄՆ դոլար վարձատրվելու պայմանով: Հավաքագրումը կատարվել է Սիրիայի Սարարֆին, Սահամն, Ալ Զիեդիե և այլ բնակավայրերից, հավաքագրվողներին հատուկ զգուշացվել է անձը հաստատող փաստաթուղթ, բջջային հեռախոս չվերցնելու մասին:
Նրանց  տեղափոխել են Սիրիայի Բաբ Ալ Սալամ անցակետ, որը, ըստ սիրիացի վարձկանի ցուցմունքների, գտնվում է Աբու Համշայի և նրա զինյալների հսկողության ներքո: Աբու Համշայի եղբոր՝ Սեյֆի կողմից Սիրիայի տարբեր հատվածներից այնտեղ հավաքված հարյուրավոր անձանցից հավաքագրվել է 20-ից 40 տարեկան 500 հոգի, որոնց նախապես զգուշացվել է, որ Ադրբեջան մեկնելուց հետո մինչև ժամկետի ավարտը ոչ մեկին այլևս թույլ չի տրվելու վերադառնալ:
Ապա արդեն վերջնական հավաքագրված վերոնշյալ 500 հոգուն անարգել, առանց Թուրքիայի սահմանապահների կողմից անձը հաստատող փաստաթղթերն ստուգելու, անցկացրել են Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանին գտնվող վերոնշյալ անցակետով, նստեցրել ավտոբուսներ և թուրք զինվորականների ուղեկցությամբ տեղափոխել Թուրքիայի քաղաքացիական օդանավակայաններից մեկը, այնտեղից՝ թուրքական դրոշով օդանավով՝ մյուս քաղաքացիական օդանավակայան, որից հետո,  կրկին առանց անձը հաստատող փաստաթղթերի ստուգման, նստեցրել են Ադրբեջանի դրոշով քաղաքացիական ինքնաթիռ և փոխադրել Ադրբեջան՝ քաղաքացիական օդանավակայան: Այստեղ, նրանց դիմավորել են թուրքական բանակի համազգեստով, ինչպես նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի զինվորականներ և կրկին առանց ժամանողների ինքնությունն ստուգելու, նրանց ավտոբուսներով տեղափոխել են զորամաս, որտեղ ևս առկա են եղել ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի զինված ուժերի զինծառայողներ: Նշված զորամասում նրանց տվել են համարներով վզնողներ, տրամադրել բաց և մուգ կապույտ երանգներով համազգեստներ և զենք, այդ թվում՝ դանակներ: 3 օր անց վարձկաններին տեղափոխել են այլ վայր:
Ըստ ստացված տվյալների՝ վարձկանների տվյալ խմբի ղեկավարը եղել է Շեյխ Իբրահիմ անունով անձը, վերջինիս ղեկավարման ներքո նրանք տեղափոխվել են մեկ այլ զորամաս, որտեղ գտնվել են գումարի դիմաց կռվելու եկած ևս 500 սիրիացի արաբներ, ինչպես նաև թուրք և ադրբեջանցի զինվորականներ: Զորամասում նրանց բաժանել են 10 խմբերի, որոնց կազմը և թվաքանակը որոշել է Աբու Համշան, ով հանդիսանում է նշված զորամասի և սիրիայից Ադրբեջան տեղափոխված վարձկանների հիմնական ղեկավարը:
Վերջինս, տեղեկացնելով, որ մարտեր են վարելու հայերի դեմ, հրահանգել է հարձակում գործելու դեպքում հայերից ոչ մեկին չխնայել, բոլորին «մորթել», սպանել: Նման հրահանգներ նրանք ստացել են նաև զորամասում գտնվող թուրք և ադրբեջանցի զինվորականներից: Ըստ Յուսեֆ  Ալաբեթ Ալ Հաջիի՝ յուրաքանչյուր կտրված հայի գլխի համար իրենց խոստացել են վճարել 100 ԱՄՆ դոլար:
Տվյալ զորամասում մնալու յոթերորդ օրը վաղ առավոտյան, ժամը 4-ին, նրանք տեղափոխվել են արցախա-ադրբեջանական շփման գծի հատված, որտեղ Շեյխ Իբրահիմի կողմից հրաման են ստացել հարձակվել հարակից հայկական գյուղի վրա, գրավել այն և գլխատել այնտեղ գտնվող բոլոր քաղաքացիական անձանց և զիավորականներին: Հարձակման ժամանակ, սակայն, նրանք հայտնվել են հայկական զինված ուժերի կրկաի տակ և թողնելով 15 սպանված՝ դիմել փախուստի: Գործողությունների ընթացքում նշված անձը ստացել է վիրավորում, երեք օր դաշտում մնացել այդ վիճակում, մինչև գերեվարվել է հայկական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից:
Վերոնշյալ փաստական տվյալները, համադրված այլ ապացույցների հետ, վերահաստատում են նյութական հատուցում ստանալու դիմաց Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմում Արցախի Հանրապետության դեմ վարվող ռազմական գործողություններին, ինչպես նաև ազգային ատելության հողի վրա հանցագործությունների կատարմանը ներգրավվելու նպատակով Սիրիայի տարբեր բնակավայրերում վարձկանների մասսայական հավաքագրման, Թուրքիայի միջոցով և վերջինիս զինված ուժերի մասնակցությամբ նրանց Ադրբեջան փոխադրման, Ադրբեջանի զինված ուժերում ապօրինի ներգրավման և հիմնականում ահաբեկչական բնույթի գործողություններ կատարելու նպատակով ռազմական գործողություններին նրանց մասնակցության ապահովման հստակ գործող հանցավոր սխեմաների առկայությունը:

New factual data on the presence of Syrian mercenaries in the Azerbaijani army and their involvement in terrorist acts against the Armenians of Artsakh
Earlier it was reported that by the soldiers of the Defense Army of the Republic of Artsakh on 01.11.2020 was found out Youssef El Abed Al Haji / born in 1988, a resident of the village Ziyadia/ the 2 citizen of the Syrian Arab Republic, participating in the hostilities unleashed against the  Republic of  Artsakh. The latter was detained on suspicion of committing crimes under Art. 389,  Point 1 of Part 1 of Art. 390, Point 1 and Point 1 of Part 3 of Art. 390 and Part 3 of Art. 395 of the RA Criminal Code.
In the course of the preliminary investigation of the relevant criminal case, new factual data were obtained on the presence of mercenaries recruited from other countries, particularly from Syria, as members in the Azerbaijani Armed Forces, and their direct involvement in the hostilities.
In particular, according to the testimony of Youssef El Abed Al Haji, a man named Abu Ahmad offered him in his house to go to Azerbaijan in exchange for money to participate in a three-month military exercises, on the condition of being paid $ 2.000 each month. The recruitment was carried out from Sararfin, Sahamn, Al Ziyadia, other settlements of Syria, the recruiters were specially warned not to take an ID, mobile phone.
They were taken to the Bab al-Salam border checkpoint of Syria, which, according to the testimony of Syrian mercenary, is under the control of Abu Hamsha and their militants. From hundreds of people recruited from different parts of Syria by Abu Hamsha's brother, Saif, 500 people between the ages of 20 and 40 were recruited, who were warned in advance that after leaving for Azernaijan no one else would be allowed to return until the end of the term.
Then these 500 people without any obstacles, passed the mentioned border checkpoint located in Syria–Turkey border  without any verification of identification documents by the Turkish border guards,  got on the buses and escorted by Turkish soldiers headed to one of the Turkish civil airports, and from there by plane with Turkish banner transferred to another civil airports, after which again without any verification of identification documents, got on the civil plane with Azerbaijani  banner and transferred to Azerbaijan by civil airport. There, they were met by servicemen in the uniform of the Turkish army, as well as the soldiers of the Azerbaijani Armed Forces, and again without verifying the identities of the arrivals, they were transported by buses to a military unit, where there were servicemen of both the Azerbaijani and Turkish Armed Forces. There, they were met by soldiers in the uniforms of the Turkish army, as well as of the Azerbaijani Armed Forces, and again without verifying the identities of the arrived people, they were transported by their buses to a military unit, where there were again servicemen of both the Azerbaijani and Turkish Armed Forces. In the mentioned military unit, they were given necklaces with numbers, provided with light and dark blue uniforms and weapons, including knives. Three days later, the mercenaries were transferred to another location.
According to the data received, the leader of this group of mercenaries was a person named Sheikh Ibrahim, under the leadership of the latter they were transferred to another military unit, where located another 500 Syrian Arabs who came to fight in exchange for money, as well as Turkish and Azerbaijani soldiers. In the military unit, they were divided into 10 groups, the composition and number of which was determined by Abu Hamshan, who is the main leader of the mentioned military unit and mercenaries transferred from Syria to Azerbaijan.
The latter, informing that they would fight against the Armenians, instructed not to spare life of Armenians in case of an attack, to "slaughter" and kill all of them. They received such instructions from the Turkish and Azerbaijani servicemen located in the military unit. According to Youssef El Abed Al Haji, they were promised $ 100 for each beheaded Armenian.
Early in the morning on the seventh day of their stay in the military unit, at 4 o'clock, they moved to the Artsakh-Azerbaijani line of contact, where they were ordered by Sheikh Ibrahim to attack a nearby Armenian village, capture it and behead all civilians and soldiers. During the attack, however, they came under fire of the Armenian Armed Forces, leaving 15 dead they fled. During the hostilities, the mentioned person was wounded, remained in that state for three days, until he was captured by the servicemen of the Armenian Armed Forces.
The above-mentioned facts, combined with other evidence, reaffirm the existence of clearly functioning criminal schemes for participation of mercenaries in the hostilities of the Azerbaijani Armed Forces unleashed against the Republic of Artsakh in exchange for financial compensation, as well as their involvement in the commitment of crimes on the grounds of national hatred and the mass recruitment of mercenaries from different settlements of Syria by Turkey and transferring them with the help  of the latter to Azerbaijan with a view to commit terrorist acts.