Ձերբակալվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմում Արցախի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողություններում ներգրավված ահաբեկչական խմբավորման անդամ սիրիացի երկրորդ վարձկանը
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, անտեսելով ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներ և պայմանագրեր, չկատարելով հրադադարի մի քանի համաձայնություններով ստանձնած պարտավորությունները, շարունակել է Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմում օգտագործել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող վարձկանների: Վերջիններս ներգրավվել են Արցախի բնակչության դեմ ահաբեկչությական բնույթի՝ մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողություններում:
Այդ գործողություններն ուղեկցվել են Ադրբեջանի զինուժի կողմից ականանետային, հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերին թիրախավորված հարցվածներ հասցնելով:
2020թ. նոյեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված ահաբեկչական ճամբարից Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետություն տեղափոխված, վերը նկարագրված գործողություններին «Համդան» խմբավորման ջոկատի կազմում անմիջականորեն մասնակցություն ունեցած վարձկան, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, Իդլիբ նահանգի Զիադիա գյուղի բնակիչ, 1988թ. ծնված Յուսեֆ Էլ Աբեդ Էլ Հաջին:
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործով 2020թ. նոյեմբերի 2-ին վերջինս ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով, և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու կասկածանքով:

Задержан второй сирийский наемник в составе Вооруженных сил Азербайджана, член террористической группировки, вовлеченный в военные действия против Арцахской Республики
Военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, игнорируя многочисленные международные конвенции и договоры, касающиеся борьбы с терроризмом, не выполнив взятых на себя обязательств по ряду соглашений о прекращении огня, продолжало использовать наемников из различных террористических группировок в развязанной против Арцахской Республики агрессивной войне. Последние были вовлечены в действия террористического характера против населения Арцаха, направленные на уничтожение людей, разрушение зданий, сооружений, дорог, уничтожение и повреждение средств связи или другого имущества.
Эти действия сопровождалось применением Вооруженными силами Азербайджана минометов, ракетной артиллерии, самолетов и БПЛА, нанося удары по ряду населенных пунктов Арцахской Республики и Республики Армения.
1-го октября 2020г. в ходе боевых действий в Арцахской Республике военнослужащими АО Арцаха был обнаружен наемник, переведенный в Азербайджанскую Республику посредством Турции из террористического лагеря, расположенного на севере Сирии, гражданин Сирийской Арабской Республики, житель села Зиадиа штата Идлиб Йусеф Эль Абед Эль Аджи, 1988г. рождения, который принимал непосредственное участие в вышеупомянутых операциях в составе отряда группировки «Хамдан».
По уголовному делу, возбужденному по фактам развязывания военно- политическим руководством Азербайджанской Республики агрессивной войны в нарушение требований ряда международных договоров, использования в рамках этого запрещенных методов ведения войны, систематического, преднамеренного и целенаправленного причинения людских и имущественных потерь, 2-го ноября 2020г. последний был задержан по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных статьей 389, пунктом 1 части 1, пунктом 1 части 3 статьи 390 и частью 3 статьи 395 Уголовного кодекса РА.