Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Դավիթ Բեկ համայքնի հրթիռակոծմամբ ՀՀ նկատմամբ իրականցված ագրեսիայի հետևանքով մեկ քաղաքացիական անձ մահացել է, երկուսը վիրավորվել
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից, խախտելով 1994թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագրի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, այլ կոնվենցիաների պահանջները, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, Հայաստանի Հանրապետության դեմ շարունակում է վարվել ագրեսիվ պատերազմը:
Այդ շրջանակներում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից շարունակում են դիտավորությամբ թիրախավորվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բնակավայրերն ու քաղաքացիական անձինք։
2020 թվականի նոյեմբերի 2-ին ժամը 18։10-ի սահմաններում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից հերթական անգամ մեծ տրամաչափի հրթիռահրետանային միջոցներով, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերով, միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակներով ինտենսիվ հարվածներ են հասցվել Հայաստանի Հանրապետության Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ բնակավայրին, վերջինիս բնակիչներին, քաղաքացիական ենթակառուցվածներին, ինչի հետևանքով հասցվել են մեծ վնասներ, ավերվել են բազմաթիվ բնակելի տներ։ Հարկ է ընդգծել, որ նշված բնակավայրում որևէ ռազմական օբյեկտ տեղակայված չէ։
Հրթիռակոծության հետևանքով բեկորային վնասվածքներ են ստացել Դավիթ Բեկ բնակավայրի բնակիչ երկու կանայք, իսկ Կապան համայնքի բնակիչ Դավիթ Յուրիկի Հովհաննիսյանը (ծնված 1976թ.)մահացել է։
Վերջինս զբաղված է եղել իր առօրյա գործերով, եղել է քաղաքացիական հագուստով և գտնվել է իր մեքենայի ղեկին։
Դեպքի առթիվ ՀՀ զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ։

В результате агрессии в отношении РА, ракетного обстрела Вооруженными силами Азербайджана один мирный житель общины Давид- Бек убит, двое ранены
Военно- политическое руководство Азербайджанской Республики, нарушая требования трехстороннего соглашения, вступившего в силу 12-го мая 1994г., Устава ООН, Женевской конвенции «О защите гражданского населения во время войны», других конвенций, а также требования соответствующих норм обычного международного гуманитарного права, с применением запрещенных средств и методов ведения войны, по мотиву национальной ненависти, опасным для жизни многих способом, с умыслом незаконного лишения жизни двух и более лиц и уничтожения имущества путем взрыва, продолжает вести агрессивную войну против Республики Армения.
В рамках этого Вооруженные силы Азербайджана продолжают преднамеренное нанесение удара по населенным пунктам и мирным жителям, находящимся на территории Республики Армения.
2-го ноября 2020 года в районе 18:10 часов Вооруженные силы Азербайджанской Республики в очередной раз нанесли интенсивные удары по населенному пункту Давид-Бек Капанской общины Республики Армения, его жителям, гражданским инфраструктурам с применением крупнокалиберных ракет, систем залпового огня и оружия, запрещенного международными конвенциями, вследствие чего был причинен большой ущерб, разрушены многие жилые дома. Следует отметить, что в указанном населенном пункте нет никаких военных объектов.
В результате ракетного обстрела две женщины из поселка Давид-Бек получили осколочные ранения, а житель Капанской общины Оганесян Давид Юрикович (1976 г. р.) скончался.
Последний был занят своими повседневными делами, был в гражданской одежде и находился за рулем своей машины.
По факту в Военной прокуратуре РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 384, по пункту 1 части 1, по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 390 Уголовного кодекса РА.