Ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների հավաքագրման, Ադրբեջան տեղափոխման և Արցախի հանրապետության դեմ պատերազմում օգտագործելու մեխանիզմները
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է ՀՀ ՔԿ-ի կողմից, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով մեղադրանք է առաջադրվել Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից հայտնաբերված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, 1975թ. ծնված Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին:
Մեղադրանքն առաջադրվել է այն հանցավոր արարքը կատարելու համար, որ վերջինս, չհասնդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, ընդգրկված չլինելով այդ երկրի զինված ուժերի անձնակազմում, ինչպես նաև որևէ այլ պետության կողմից ուղարկված չլինելով զինված ուժերի կազմում պաշտոնեական պարտականություններ կատարելու համար, նյութական հատուցում ստանալու դիմաց, հավաքագրվելով Սիրիայում և Թուրքիայի միջոցով և վերջինիս տարածքով տեղափոխվելով Ադրբեջան, վերջինիս զինված ուժերի կազմում մասնակցել է ռազմական գործողությունների, այդ թվում Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության դեմ նախապատրաստված հանցագործության կատարմանն ուղղված հրամանների իրագործման գործողություններին:
Ըստ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիին առաջադրված մեղադրանքի հիմքում ընկած, ինչպես նաև իրավապահ մարմինների տրամադրության տակ գտնվող այլ փաստական տվյալների համադրությունից ակնառու է դառնում Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմում Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների անդամներին, ջիհադիստ վարձկաններին ներգրավվելու մի քանի սխեմատիկ էական հանգամանք, որոնք չափազանց կարևոր են կատարվողին իրավական գնահատականներ տալու այս գործըթնացում ներգրավված սուբյեկիտների պատասխանատվության ենթարկման հարցն առաջ մղելու համար:
Սիրիայի բնակավայրերում առանձին անհատների (կոնկրետ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի պարագայում Աբու Հուսեյն 23 անունով անձի) միջոցով իրականացվել (իրականացվում) է ռազմական գործողությունների մասնակցելու համար վարձկան գրոհայինների հավաքագրում՝ նյութական հատուցում ստանալու, մասնավորապես տվյալ դեպքում 2000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք թուրքական լիրա գումարի դիմաց: Վերջիններս կենտրոնացվում են կոնկրետ ճամբարներում, տվյալ դեպքում՝ Քիլիս քաղաքի հարակից տարածք, որտեղ հավաքագրվածներից կատարվում է ռազմական գործողությունների կատարմանն ունակ անձանց ընտրությունը:
Խմբավորումների ղեկավարների (տվյալ դեպքում ըստ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի  ցուցմունքի, «Ալ Ամշաթ» խմբավորման ղեկավար Աբու Համշայի) համակարգմամբ վերջնական ընտրված անձինք խմբերով, առանց անձը հաստատող փաստաթղթերի, անարգել, Թուրքական սահմանապահ ուժերի գիտությամբ և թույլտվությամբ, անցկացվում են Թուրքիայի տարածք, ավտոբուսներով տեղափոխվում Թուրքիայի քաղաքացիական օդանավակայաններ, որտեղ ԹՀ ոստիկանների կողմից թույլտվությամբ առանց որևէ խոչընդոտի հատում են հսկվող անցակետերը, անարգել նստեցվում են քաղաքացիական ինքնաթիռներ, Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների ուղեկցությամբ տեղափոխվում այլ քաղաքացիական օդանավակայաններ, որտեղ կրկին ԹՀ զինված ուժերի զինվորականների ուղեկցությամբ քաղաքացիական ինքնաթիռներով տեղափոխվում Ադրբեջան:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ուղեկցությամբ, առանց վերջիններիս անձնագրերը ստուգելու, անմիջապես օդանավակայանից, կազմակերպված ձևով, նրանց տեղափոխում են Ադրբեջանի՝ հատում նման խմբավորումների տեղակայման համար նախատեսված ռազմական օբյեկտներ, որտեղ նրանց տալիս են Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբերանշանով համազգերստ և տարբեր զենքեր, այսինքն փաստացի ահաբեկչական խմբավորումների անդամներին, վարձկաններին դարձնում են Ադրբեջանի զինված ուժերի բաղկացուցիչներ՝ նրանցից ձևավորելով համապատասխան ստորաբաժանումներ: Ընդ որում՝ ըստ առկա փաստական տվյալների, Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի դեպքում այդ ստորաբաժանումը, կազմված 250 հոգուց, ղեկավարել է «Սուլթան Մուրադ» խմբավորման ղեկավար կամ անդամ Աբու Համշան:  ղեկավարությամբ, տեղակայվել են նրանց հատկացված առանձին ռազմական օբյեկտում, որտեղ արդեն իսկ տեղակայված են եղել նույն խմբավորման շուրջ 18 անդամներ:
Ահաբեկչական խմբավորման անդամներից, վարձկաններից ձևավորված և Ադրբեջանական բանակի մաս դարձված այդ ստորաբաժանումները ըստ ստացած հանձնարարության ուղղակիորեն ներգրավվում են Արցախի հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունների մեջ: կոնկրետ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիի պարագայում 2020թ. հոկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան «Սուլթան Մուրադ» խմբավորման ղեկավար Աբու Համշայի ղեկավարությամբ մոտ 250 անդամներից կազմված խմբավորումը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի  զինծառայողների ուղեկցությամբ հարձակում եմ իրականացրել Արցախի Հանրապետության տարածքում գտնվող գյուղերից մեկի ուղղությամբ:
Էական բնութագրիչ հանգամանք է, որ այս խմբավորումներին տրվում է հրաման ոչ միայն մասնակցել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դեմ ռազմական գործողություններին, այլ նաև իրականացնել հենց ահաբեկչական բնույթի, մարդկության դեմ ուղղված ռազմական հանցագործություններ: Ըստ   Մուհհռաբ մուհամմադ Ալ Շխերիի տված ցուցմունքների, մասնավորապես, իրենց տրված է եղել հրաման հարձակվել Արցախի կոնկրետ հայկական գյուղի վրա, գրավել այն, սպանել գուղում գտնվող բոլոր բնակիչներին, քաղաքացիական և զինվորական անձանց, իրականացնել հրկիզումներ, պայթեցումներ և ապակայունացնել տարածաշրջանը: Այս հրամանն իրականացնել տվյալ դեպքում չի հաջողվել միայն այն պատճառով, որ խմբավորումը հանդիպել է Արցախի պաշտպանության բանակի դիմադրությանը և ստիպված եղել նահանջել:

Mechanisms for recruiting mercenaries of terrorist groups, transferring them to Azerbaijan, using them in the war against the Artsakh Republic
Earlier it was reported that under Art. 389, Point 1 of Part 1 of Art. 34-390, Point 1 of Part 3 of Art. 34-390 and Part 3 of Art. 395 of the RA Criminal Code a charge was brought against Mehrab Muhammad Al-Shkheir /born in 1975/, a citizen of the Syrian Arab Republic, found out by Artsakh Defense Army.
The charge was brought against for committing the criminal act that the latter, not being a citizen of the Republic of Azerbaijan, not being included in the personnel of the Armed Forces of that country, as well as not being sent by another state to perform official duties in the Armed Forces, in exchange for financial compensation, was recruited by Turkey in Syria and after moving to Azerbaijan through the territory of Turkey, he took part in hostilities, including in the implementation of orders aimed at committing crimes against the civilian population of the Artsakh Republic.
From the combination of factual data that are on the basis of the charge brought against Mehrab Muhammad Al-Shkheir, as well as that are at the disposal of   law enforcement agencies are obvious some schematic essential factors of the involvement of members of terrorist groups, jihadists-mercenaries by Azerbaijan in the aggressive war unleashed against the Republic of Artsakh, which are extremely important for giving legal assessments of what is happening with a view to raise the issue of bringing to justice the entities involved in this process.
In the Syrian settlements, by individuals (in the case of Mehrab Muhammad Al-Shkheir, by a person named Abu Hussein 23) were recruited (are being recruited) mercenaries to take part in hostilities in exchange of receiving financial compensation, in particular, in exchange of $ 2.000 (equal to Turkish lira). The latter are concentrated in the specific camps, in this case near the city of Kilis.
By the coordination of the heads of groups (in this case according to the testimonies of Mehrab Muhammad Al-Shkheir - Abu Hamsha, head of “Al Amshat” group) the chosen people by groups, without any identity documents, without any obstacles, with the knowledge and permission of Turkish border forces are heading  to Turkey, then heading by buses to the Turkish civil airports, where with the permission of police officers of Turkey they are crossing the checkpoints, then getting on civil planes, and accompanied by servicemen of the Armed Forces of the Republic of Turkey heading to other civil airports, where again accompanied by Turkish Armed Forces servicemen, they are heading to Azerbaijan by civil planes.
Accompanied by the Armed Forces of Azerbaijan, without checking their passports, they are transported directly from the airport in an organized way to military facilities in Azerbaijan, where they are given uniforms with the emblem of the Armed Forces of Azerbaijan, and different types of weapons, thus members of actual terrorist groups, mercenaries become members of the Armed Forces of Azerbaijan. Moreover, according to the available factual data, in the case of Mehrab Muhammad Al-Shkheir, the unit, consisting of 250 people, was headed by the leader of "Sultan Murad" group or member of the group Abu Hamsha, and it was located in a separate military facility, where about 18 members of the same group were located.
That subdivisions, consisting of terrorist members and mercenaries, are directly involved by the given instruction in the hostilities against the Republic of Artsakh. Specifically in the case of Mehrab Muhammad Al-Shkheir in the early morning of October 29, 2020, a group of about 250 members led by the head of the "Sultan Murad" group - Abu Hamsha, accompanied by servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, attacked one of the villages in the territory of the Republic of Artsakh.
It is an essential characteristic that these groups are given the order not only to take part in hostilities against the Defense Army of the Republic of Artsakh, but also to commit war crimes of a terrorist nature against humanity. According to the testimony of Mehrab Muhammad Al-Shkheir, in particular, they were given the order to attack a specific Armenian village in Artsakh, capture it, kill all the residents of the village, civilians and military personnel, carry out arson attacks, explosions and destabilize the region. This order could not be carried out in this case only because the group met resistance from Artsakh Defense Army and had to retreat.