Դատարան է ուղարկվել պաշտոնատար անձի և նրա հետ փոխկապակցված անձի կողմից հայտարարագրման ենթակա՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույքեր թաքցնելու վերաբերյալ առաջին քրեական գործը
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանձնարարությամբ «Hetq.am»-ում հրապարակված «Մեծահարուստ հայերի ու պաշտոնյաների տները Դուբայի շքեղ համալիրներում» վերտառությամբ հոդվածի հիման վրա ՀՀ ոստիկանության ՔՈԳՎ կոռուպցիոն և տնտեսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով 2020թ. փետրվարի 12-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել էր քրեական գործ՝ հայտարարատու պաշտոնատար անձի և նրա ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձանց կողմից օրենքով նախատեսված հայտարարագրերում հայտարարագրման ենթակա՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույքեր թաքցնելու ենթադրյալ հանցագործության դեպքի առթիվ:
Քրեական գործն ըստ ենթակայության ուղարկվել էր ՀՀ ՀՔԾ, որտեղ կատարված նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորրվել էր, որ Հ. Դ.-ն, 2018թ. հունիսի 20-ից մինչև 2019թ. հունվարի 14-ը հանդիսանալով ՀՀ ԱԺ վեցերորդ գումարման պատգամավոր և կրելով գույքի և շահերի հայտարարագրման պարտականություն՝ 2018թ. հոկտեմբերի 1-ին Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացված, պաշտոնական պարտականությունները ստանձնելու օրվա դրությամբ, ինչպես նաև  2019թ. հունիսի 11-ին պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց մասին հայտարարագրում չի հիշատակել և այդ կերպ թաքցրել է սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող մի քանի անշարժ գույքերի մասին տվյալները:
Մասնավորապես՝ հայտարարագրերում չեն արտացոլվել Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ քաղաքում գտնվող 107,134,8 քմ մակերեսով և 7.1մլն ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով համատեղ սեփականության իրավունքով բնակարանը, Արարատի մարզի Այնթափ համայնքում գտնվող՝ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանոող 600.000 ՀՀ դրամով ձեռք բերված, 190.560 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով 1,92 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողամասը, Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ քաղաքում գտնվող 741,4 քմ մակերեսով կիսակառույց տնից, 0,051 հա տնամերձ հողամասից բաղկացած, ավելի քան 38մլն ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով, 700.000 ՀՀ դրամով ձեռք բերված իրեն և կնոջը համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքը, Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ քաղաքում գտնվող 299.815 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով, 200.000 ՀՀ դրամով ձեռք բերված՝ ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով իրեն և կնոջը պատկանող 0,048 հա տնամերձ հողամասը, Արմավիրի մարզի Բաղրամյան գյուղական  համայնքում գտնվող 1.7մլն ՀՀ դրամով ձեռք բերված  և սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 0,1262 հա հողամասը, նույն համայնքում գտնվող 500.000 ՀՀ դրամով ձեռք բերված և սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 0,0676 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողամասը։
Հ. Դ.-ն չի հայտարարագրել նաև պաշտոնը դադարեցնելու օրվա դրությամբ երկու բանկում իր անվամբ բացված դրամային հաշվներին ունեցած շուրջ 1.9մլն ՀՀ դրամը։
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է նաև, որ նրա որդին՝ Ա.Դ-ն ևս, նույն ժամանակահատվածում հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձի հետ փոխկապակցված անձ և ունենալով հայտարարատու պաշտոնատար անձի` պաշտոնեական պարտականություններն ստանձնելու, դադարեցնելու, ինչպես նաև տարեկան հայտարարագրերում իր գույքի և եկամուտների վերաբերյալ տվյալներ ներկայացնելու պարտականություն, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացված, սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքի և եկամուտների մասին 2018թ. հայտարարագրում չի հիշատակել և այդ կերպ թաքցրել է տվյալ հարկային տարում՝ 2018թ. նոյեմբերի 6-ին, 4.9մլն ՀՀ դրամով Վաղարշապատ քաղաքի Մաշտոցի փողոցում գտնվող, 0․0214 հա հողամասը ձեռք բերելու և դրա նկատմամբ իր և մեկ այլ անձի համատեղ սեփականության իրավունքը գրանցելու մասին տվյալը։
Նույն հայտարարագրում Ա. Դ.-ն չի հիշատակել և այդ կերպ թաքցրել է նաև սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող BMW X6 5.0 IX մակնիշի, 2009թ թաղարկման ավտոմեքենան 2018թ. նոյեմբերի 11-ին 4մլն ՀՀ դրամով  վաճառելու մասին տվյալը, բանկում ունեցած վարկային գծով բանկի առջև հոր պաշտոնավարման դադարեցման օրվա դրությամբ ունեցած 2493 ԱՄՆ դոլարի չափով պարտավորությունը, նույն բանկում ունեցած «Ապառիկ տեղում վճարված ֆակտորինգ» տեսակով պարտավորությունները, որոնք հոր պաշտոնավարման դադարեցման օրվա դրությամբ կազմել են ընդհանուր շուրջ  1մլն ՀՀ դրամ։
Հայտարարագրման ենթակա նշված անշարժ գույքերի և դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալները թաքցնելը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով, այն է՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկը գերազանցող արժեքով գույքերի չհայտարարագրմանը։
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար Հ.Դ.-ին և Ա.Դ.-ին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
2021թ. ապրիլի 16-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել քրեական գործից նրանց վերաբերյալ գործի մասն անջատելու մասին, որով հայտարարվել է նախաքննության ավարտ:
2021թ ապրիլի 28-ին քրեական գործի մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

В суд направлено первое уголовное дело о сокрытии имущества в особо крупном размере, подлежащего декларированию, должностным лицом или аффилированным с ним лицом.
На основании статьи «Дома богатых армян и чиновников в роскошных комплексах Дубая», опубликованной на сайте «Hetq.am», по поручению Генеральной прокуратуры РА по материалам, подготовленным Управлением по борьбе с коррупцией и экономическими преступлениями Полиции РА, 12-го февраля 2020г. было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 314.3 Уголовного кодекса РА по факту возможного сокрытия особо крупного имущества, подлежащего объявлению в декларации, должностным лицом и членами его семьи.
Уголовное дело по подведомственности было передано в ССС РА по подведомственности, где оно было подтверждено достаточными доказательствами, полученными в ходе предварительного следствия, о том, что А.Д., с 20 июня 2018 по 14 января 2019г. являясь депутатом НС РА шестого созыва, и имея обязанность декларировать имущество и интересы, не указал в декларации свои имущество, доходы и имущество связанных с ним лиц, тем самым скрывая данные о нескольких принадлежащих ему объектах недвижимости.
В частности, в декларациях не была отражена квартира площадью 107 134,8 квадратных метра с кадастровой стоимостью 7,1 млн драм РА, расположенная в городе Вагаршапат Армавирской области, недвижимость с кадастровой стоимостью 600 000 драм РА, расположенная в общине Айнтап Араратской области, с жилым помещением кадастровой стоимостью 190 560 драм РА площадью 1. 92 га сельскохозяйственных земель, полуостроенный дом площадью 741,4 квадратных метра, расположенный в городе Вагаршапат Армавирской области, 0,051 га земли, прилегающей к дому, с кадастровой стоимостью более 38 миллионов драм РА, недвижимое имущество, находящееся в совместной собственности его жены, земельный участок площадью 0,048 га, принадлежащий собственности его жены в городе Вагаршапат, с кадастровой стоимостью 299,815 драм РА, приобретенный на праве совместной собственности за 200,000 драм РА, принадлежащий ему земельный участок 0,1262 га в сельской общине Баграмян Армавирской области стоимостью 1,7 млн ​​драм РА, то же 0,0676 га сельскохозяйственных назначений, приобретенных им за 500 000 драм РА.
А. Д. также не задекларировал 1,9 млн драм РА, которые были у него на драмовых счетах, открытых на его имя в двух банках на день прекращения полномочий.
Согласно доказательствам, полученным в ходе предварительного расследования, было подтверждено, что его сын, А.Д., также являясь лицом, аффилированным с декларирующим должностным лицом, в то же время, имея обязанность предоставить данные о собственности, доходов, не упомянул об этом в декларации, тем самым скрывая в данном налоговом году- 2018г, информацию о приобретении земельного участка площадью 0․0214 га по улице Маштоца в городе Вагаршапат за 4.9 млн драм  РА и регистрацию права совместной собственности на него другого лица.
В том же заявлении А.Д. не упомянул и тем самым скрывал также данные о продаже 11 ноября за 4 млн драм РА принадлежащую ему машину марки BMW X6 5.0 IX, обязательство перед банком в размере 2493 долларов США по кредиту банка на день окончания срока занятия должности отца, обязательства в форме «Факторинга, выплаченного на месте кредита» в том же банке, что на день прекращения полномочий отца составило около 1 млн драм РА.
Сокрытие данных об упомянутых фондах недвижимого имущества привело к особенно большому объему недекларирования имущества, стоимость которого превышает тысячу минимальных размеров оплаты труда, установленных на момент совершения преступления.
А.Д. и А.Д. были предъявлены обвинения за совершение указанных преступных действий по части 2 статьи 314.3 Уголовного кодекса РА, к ним в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.
16 апреля 2021г. года орган, осуществляющий производство, принял решение о выделении против них части дела, объявив о завершении предварительного следствия.
28 апреля 2021 года прокурор, осуществляющий надзор за законностью досудебного производства по уголовному делу, утвердил обвинительное заключение и направил уголовное дело в Суд общей юрисдикции города Еревана для рассмотрения по существу.