Ձերբակալվել է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված ահաբեկչական խմբավորման անդամ, սիրիացի վարձկան Մու Հհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիրին
Բացի այդ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, հաշվի չառնելով նաև ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներ և պայմանագրեր, չկատարելով հրադադարի մի քանի համաձայնություններով ստանձնած պարտավորությունները, շարունակել է օգտագործել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող վարձկանների: Վերջիններս իրականացրել են միջազգային ահաբեկչություն, շարունակել մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողությունները, որոնք ուղեկցվել են ականանետային-հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ՝ հարվածներ հասցնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերի:
2020թ. հոկտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված ահաբեկչական ճամբարից 2020թ. հոկտեմբերի 19-ին Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետություն տեղափոխված և վերը նկարագրված գործողություններին անմիջականորեն մասնակցություն ունեցած՝ Աբու Համշեին խմբավորման Աբու Հուսեին 23 ջոկատի անդամ հանդիսացող վարձկան, Սիրիայի Համմա քաղաքի բնակիչ, 1975թ. ծնված Մու Հհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին:
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից նախապես հավաքագրված վարձկանների օգտագործմամբ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու, ագրեսիայի ակտ իրականացնելու, զինված ընդհարման ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ թույլ տալու, հանցավոր հրաման արձակելու, ինչպես նաև միջազգային ահաբեկչություն իրականացնելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով 2020թ. հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին, և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու կասկածանքով Մու Հհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին ձերբակալվել է:

Арестован сирийский наемник Михраб Мухаммад Аль Шхаир, член террористической группы, направленной Турцией в Азербайджан
Уже сообщалось, что по фактам агрессивной войны против РА и Арцахской Республики, развязанной военно-политическим руководством Азербайджанской Республики с 27-го сентября 2020г. в нарушение требований ряда международных договоров, использования в ее рамках запрещенных методов ведения войны, систематического, умышленного и целенаправленного причинения человеческих и имущественных потерь, компетентными органами РА и Арцахской Республики были возбуждены многочисленные уголовное дела.
Кроме того, военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, игнорируя также многочисленные международные конвенции и договоры, касающиеся борьбы с терроризмом, не выполнило свои обязательства по ряду соглашений о прекращении огня, продолжало использовать наемников, которые являются членами различных террористических групп. Последние осуществляли международный терроризм, продолжали действия, направленные на уничтожение людей, зданий, сооружений, дорог, уничтожение и повреждение средств связи или другого имущества, что сопровождалось применением минометов, ракетной артиллерии, самолетов и БПЛА, нанося удары по ряду населенных пунктов Арцахской Республики и Республики Армения.
29-го октября 2020г. в ходе боевых действий в Арцахской Республике военнослужащими АО Арцаха был обнаружен наемник, переведенный 19-го октября 2020г. из террористического лагеря, расположенного на севере Сирии, в Азербайджанскую Республику посредством Турции, житель сирийского города Хама, член 23-го отряда Абу Хусейна группировки Абу Хамшеин Михраб Мухаммад Аль Шхаир, 1975г. рождения, который принимал непосредственное участие в вышеупомянутых операциях.
По уголовному делу, расследуемому по фактам развязывания агрессивной войны против Арцахской Республики с использованием наемников, завербованных заранее военно-политическим руководством Азербайджанской Республики, совершения акта агрессии, грубых нарушений норм международного гуманитарного права во время вооруженного конфликта, дачи преступного приказа, а также осуществления международного терроризма, 31-го октября 2020г. по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных статьей 389, пунктом 1 части 1, пунктами 1, части 3 статьи 390 и частью 3 статьи 395 Уголовного кодекса РА, Михраб Мухаммад Аль Шхаир был арестован.