ՀՀ գլխավոր դատախազն իր միջազգային գործընկերներին ներկայացրել է Արցախում ռազմական գործողություններին ահաբեկիչ զինյալների ներգրավման վերաբերյալ առկա տվյալները և համագործակցության կոչ արել
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ի լրումն դեռևս 07.10.2020թ. գրությունների, դիմել է ԱՊՀ անդամ պետությունների գլխավոր դատախազներին, ԻԻՀ գլխավոր դատախազին, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախագահին և ԵԽ անդամ պետությունների դատախազությունների գործընկերներին՝ տեղեկացնելով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Արցախի և Հայաստանի դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կատարված մարդու հիմնարար, մարդասիրական իրավուքնների տոտալ և կոպտագույն խախտումների, խաղաղ բնակչությանն ու բնակավայրերն ընդհուպ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակներով թիրախավորելու, բազմաթիվ մարդկանց տեղահանվելու, գերիներին, ռազմագերիներին, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների մարմինները խոշտանգումների ենթարկելու փաստերի մասին:
ՀՀ գլխավոր դատախազն իր խորը մտահոգությունն է արտահայտել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածության, ինչպես նաև վերջինիս կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչների հավաքագրման և ռազմական գործողություններին ադրբեջանական զինուժի կողմից նրանց ներգրավվածության կապակցությամբ, ինչը բացի հակամարտության խորացումից, նաև լրջագույն սպառնալիք է ստեղծում տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության համար:
Նշելով, որ ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից միջազգային ահաբեկչության փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ Արթուր Դավթյանը տեղեկացրել է, որ Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների՝ ռազմական գործողություններում ներգրավվածությունը հաստատվել է նշված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով ու փաստական տվյալներով՝ հավելելով, որ ըստ բաց աղբյուրներով ստացվող տեղեկատվության, հակամարտության գոտի ահաբեկչական նոր խմբավորումների տեղափոխման գործընթացը շարունակվում է:
Արթուր Դավթյանն իր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ միջազգային հանրության, համապատասխան երկրների իրավասու մարմինների կողմից այս փաստերի նկատմամբ պահպանվող լռությունն ու անտարբերությունն Ադրբեոջանի և Թուրքիայի կողմից դիտվում են որպես միջազգային իրավունքի խախտմամբ սկսած ագրեսիան շարունակելու թույլտվություն: Վերջինս ոչ միայն հղի է սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի շարունակականությամբ, այլ նաև սպառնում է տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչության հիմնական օջախներից մեկի վերածվելու իրատեսական սպառնալիքով:
Գրություններին կից ներկայացվել են ռազմական գործողություններում ահաբեկիչների ներգրավվածության մասին վկայող՝ ՀՀ իրավասու մարմինների տրամադրության տակ գտնվող տվյալները:
Ելնելով վերոնշյալից` ՀՀ գլխավոր դատախազն առաջարկել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով խորացնել համագործակցությունը տարածաշրջանում միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում՝ փոխանցելով դրան բոլոր հնարավոր միջոցներով օժանդակելու Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը:

Генеральный прокурор РА представил международным партнерам имеющиеся данные о вовлеченности боевиков-террористов ввоенные действия в Арцахе и призвал к сотрудничеству
Генеральный прокурор РА Артур Давтян, в дополнениек письмам от 07.10.2020г. обратился к генеральным прокурорам государств-участников СНГ, генеральному прокурору ИРИ, председателю Консультативного совета европейских прокуроров и партнерам прокуратургосударств-членов Совета Европы, сообщив о фактах тотальных и грубейших нарушений основных, гуманитарных прав человека, совершенныхВооруженными силами Азербайджана во время военных действий против Армении с 27-го сентября 2020г., нанесения удара по мирному населению и населенным пунктам, в том числе и оружием, запрещенным международными конвенциями, вытеснения многочисленных лиц, пыток пленных, военнопленных, а также тел погибших солдат.
Генеральный прокурор РА выразил глубокую обеспокоенность прямым участием Турции в агрессии, осуществляемой Азербайджаном, а также вербовкой последней иностранных террористов и их вовлеченностью в военные действия Вооруженными силами Азербайджана, что, помимо обострения конфликта, создает серьезную угрозу региональной и международной безопасности.
Отметив, что компетентными органами РА по факту международного терроризма возбуждено уголовное дело, Артур Давтян сообщил, что вовлеченность наемников террористических группировок со стороны Турции в военные действия подтверждена доказательствами и фактическими данными, полученными в ходе предварительного следствия по уголовному делу, добавив, что согласно открытым источникам информации, процесс переброски новых террористических группировок в зону конфликта продолжается.
Артур Давтян обратил внимание своих коллег на обстоятельство, что молчание и безразличие, сохраняемое международным сообществом и компетентными органами соответствующих стран к этим фактам, рассматривается Азербайджаном и Турцией как разрешение на продолжение агрессии, начатой в нарушение международного права. Последнее не только чревато продолжением развязанной агрессивной войны, но и грозит региону реальной угрозой стать одним из основных источников международного терроризма.
К письмам были приложены данные о вовлеченности террористов в военные действия, находящиеся под распоряжением компетентных органов РА.
Исходя из вышеизложенного,генеральный прокурор РА предложил углубить сотрудничество в борьбе с международным терроризмом в регионе как на двусторонней, так и на многосторонней основе, выразив готовность Республики Армения поддержать это всеми возможными средствами.