ՀՀ գլխավոր դատախազն իր միջազգային գործընկերներին ներկայացրել է Արցախում ռազմական գործողություններին ահաբեկիչ զինյալների ներգրավման վերաբերյալ առկա տվյալները և համագործակցության կոչ արել
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, ի լրումն դեռևս 07.10.2020թ. գրությունների, դիմել է ԱՊՀ անդամ պետությունների գլխավոր դատախազներին, ԻԻՀ գլխավոր դատախազին, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախագահին և ԵԽ անդամ պետությունների դատախազությունների գործընկերներին՝ տեղեկացնելով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Արցախի և Հայաստանի դեմ սանձազերծված ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կատարված մարդու հիմնարար, մարդասիրական իրավուքնների տոտալ և կոպտագույն խախտումների, խաղաղ բնակչությանն ու բնակավայրերն ընդհուպ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակներով թիրախավորելու, բազմաթիվ մարդկանց տեղահանվելու, գերիներին, ռազմագերիներին, ինչպես նաև զոհված զինծառայողների մարմինները խոշտանգումների ենթարկելու փաստերի մասին:
ՀՀ գլխավոր դատախազն իր խորը մտահոգությունն է արտահայտել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային Թուրքիայի ուղղակի ներգրավվածության, ինչպես նաև վերջինիս կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչների հավաքագրման և ռազմական գործողություններին ադրբեջանական զինուժի կողմից նրանց ներգրավվածության կապակցությամբ, ինչը բացի հակամարտության խորացումից, նաև լրջագույն սպառնալիք է ստեղծում տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության համար:
Նշելով, որ ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից միջազգային ահաբեկչության փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ Արթուր Դավթյանը տեղեկացրել է, որ Թուրքիայի կողմից ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների՝ ռազմական գործողություններում ներգրավվածությունը հաստատվել է նշված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով ու փաստական տվյալներով՝ հավելելով, որ ըստ բաց աղբյուրներով ստացվող տեղեկատվության, հակամարտության գոտի ահաբեկչական նոր խմբավորումների տեղափոխման գործընթացը շարունակվում է:
Արթուր Դավթյանն իր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ միջազգային հանրության, համապատասխան երկրների իրավասու մարմինների կողմից այս փաստերի նկատմամբ պահպանվող լռությունն ու անտարբերությունն Ադրբեոջանի և Թուրքիայի կողմից դիտվում են որպես միջազգային իրավունքի խախտմամբ սկսած ագրեսիան շարունակելու թույլտվություն: Վերջինս ոչ միայն հղի է սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի շարունակականությամբ, այլ նաև սպառնում է տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչության հիմնական օջախներից մեկի վերածվելու իրատեսական սպառնալիքով:
Գրություններին կից ներկայացվել են ռազմական գործողություններում ահաբեկիչների ներգրավվածության մասին վկայող՝ ՀՀ իրավասու մարմինների տրամադրության տակ գտնվող տվյալները:
Ելնելով վերոնշյալից` ՀՀ գլխավոր դատախազն առաջարկել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով խորացնել համագործակցությունը տարածաշրջանում միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում՝ փոխանցելով դրան բոլոր հնարավոր միջոցներով օժանդակելու Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը:

The RA Prosecutor General presented to the international partners the available data on the involvement of terrorist militants in hostilities in Artsakh and called for cooperation
The RA Prosecutor General Artur Davtyan, in addition to letters of 07.10.2020 turned to the Prosecutors General of the CIS member states, the Prosecutor General of the Islamic Republic of Iran, the Chairman of the Consultative Council of European Prosecutors and the partners of the Prosecutor's Offices of the CoE member states informing about the facts of gross violations of fundamental human and humanitarian rights, targeting peaceful civilians and settlements with the use of weapons prohibited by international conventions, displacement of many people, torture of many captives, prisoners of war as well as the bodies of dead soldiers committed by the Azerbaijani armed forces during the hostilities unleashed against Artsakh and Armenia from September 27, 2020.
The RA Prosecutor General expressed his deep concern over Turkey's direct involvement in the aggression carried out by Azerbaijan, as well as over the recruitment of foreign terrorists by the latter and involvement of them in the hostilities by the Azerbaijani armed forces, which apart from deepening the conflict pose a serious threat for regional and international security.
Noting that a criminal case on the fact of international terrorism has been initiated by the RA competent authorities, Artur Davtyan informed that the involvement of mercenaries of terrorist groups by Turkey in the hostilities was confirmed by evidence and factual data obtained in the course of the preliminary investigation of the criminal case, adding that according to the information received from open sources the process of transferring new terrorist groups to the conflict zone continues.
Artur Davtyan drew the attention of his partners to the fact that the silence and indifference maintained by the international community and the competent bodies of the respective countries towards these facts are considered by Azerbaijan and Turkey as a permit to continue the aggression started in violation of international law. The latter not only leads to the continuation of the unleashed aggressive war, but also threatens to turn the region into one of the main hotbeds of international terrorism.
Attached to the letters were presented data available to the RA competent authorities on the involvement of terrorists in hostilities.
With reference to the subject mentioned above, the RA Prosecutor General proposed to deepen the cooperation in the fight against international terrorism in the region, both in bilateral and multilateral formats, conveying the readiness of the Republic of Armenia to support it by all possible means.