Արթուր Դավթյանը Շանհայի համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային ահաբեկչությունը խաղաղ բնակչության դեմ և ռազմական գործողություններում օգտագործելու անթույլատրելիության խնդիրը
Այսօր կայացել է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների հերթական տարեկան առցանց նիստը, որին մասնակցել է նաև ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
Նիստի օրակարգում քննարկված հարցերի շրջանակում Արթուր Դավթյանը մասնակից երկրների դատախազներին ներկայացնել է նաև Ադրբեջանի Հանարպետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունները:
Մասնավորապես, նա նշել է, որ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից ավելի քան երեք շաբաթ շարունակվող պատերազմական գործողությունների ընթացքում հրթիռահրետանային միջոցներից, այդ թվում նաև միջազգայնորեն արգելված զինատեսակներից, դիտավորյալ և նպատակաուղղված հարվածների թիրախներ է դարձվել նաև բնակավայրերն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ինչի հետևանքով մահացել կամ վիրավորում են ստացել ռազմական գործողությունների հետ որևէ առնչություն չունեցող բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում նաև մանկահասակ երեխաներ, ինչպես նաև միջազգային պաշտպանության ներքո գտնվող անձինք՝ լրագրողները:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է նաև արդեն իսկ միջազգային հանրության կողմից փաստված՝ հակամարտության գոտի միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների անդամների, վարձկանների տեղափոխման և Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողություններին և կատարված հանցագործություններին նրանց ներգրավելու իրողությունը: Նա շեշտել է, որ նման հանցավոր վարքագիծը լրջագույն սպառնալիք է ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ միջազգային անվտանգության համար, քանի որ ահաբեկիչների կործանարար գործունեությունն արդեն իսկ դուրս է եկել հակամատրության գոտուց և ներթափանցում է տարածաշրջանի առանձին երկրներ՝ վերածվելով անկախ սահմաններից խաղաղ բնակչության անվտանգության համար իրական «դամոկլյան սրի»:
Հղում կատարելով այն հանգամանքին, որ Շանհայան համագործակցության կազմակերպության հիմնական նպատակներից մեկը այդ մեծ տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության և կայունության ապահովումն է, միջազգային ահաբեկչության համատեղ հակազդումը՝ Արթուր Դավթյանն անթույլատրելի է համարել ռազմական գործողություններին ահաբեկչական տարրի ներգրավումը, խաղաղ բնակիչների, զինծառայողների նկատմամբ ահաբեկիչ ծայրահեղականներին բնորոշ վայրագությունների իրականացումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտնել է ՀՀ դատախազության պատրաստակամությունը համագործակցելու կազմակերպության անդամ երկրների համապատասխան իրավապահ կառույցների հետ ոչ միայն տերածաշրջանային, այլ արդեն իսկ միջազգային հանրությանն սպառնացող ահաբեկչության դեմ ընդհանուր պայքար մղելու գործում:

Артур Давтян поднял вопрос о недопустимости использования Азербайджаном международного терроризма против мирного населения и в ходе военных действий в рамках Шанхайской организации сотрудничества
Сегодня состоялось очередное ежегодное онлайн-заседание генеральных прокуроров государств-участников ШОС, в котором также принял участие генеральный прокурор РА Артур Давтян.
В рамках вопросов, обсужденных в повестке дня заседания, Артур Давтян также представил прокурорам государств- участников преступления, совершенные Вооруженными силами Азербайджана против мира и безопасности человечества во время агрессивной войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики Армения и Арцахской Республики.
В частности, он отметил, что в ходе более чем трехнедельных боевых действий, продолжающихся Азербайджаном против армянского народа, с помощью ракетно- артиллерийских средств, в том числе и запрещенных на международном уровне оружий преднамеренно были нацелены на населенные пункты и гражданские инфраструктуры, вследствие чего умерли или получили ранения многочисленные мирные жители, не имеющие никакой причастности к военным действиям, в том числе малолетние дети, а также лица, находящиеся под международной защитой,- журналисты.
Генеральный прокурор РА также подчеркнул, что международное сообщество уже задокументировало факт переброски членов международных террористических групп, наемников в зону конфликта и их вовлеченность в военные действия и преступления, совершенные Азербайджаном. Он подчеркнул, что такое преступное поведение представляет собой серьезную угрозу как для региона, так и для международной безопасности, поскольку разрушительная деятельность террористов уже вышла за рамки зоны конфликта, проникнув в отдельные страны региона, превратившись в настоящий «дамоклов меч» для безопасности мирного населения вне зависимости от границ.
Ссылаясь на обстоятельство, что одной из основных целей Шанхайской организации сотрудничества является обеспечение мира, безопасности и стабильности в регионе, совместное противодействие международному терроризму, Артур Давтян счел недопустимым вовлечение террористического элемента в военные действия, осуществление зверств, типичных для террористических экстремистов, в отношении мирных жителей и военнослужащих.
Генеральный прокурор РА выразил готовность прокуратуры РА сотрудничать с соответствующими правоохранительными органами государств- участников организации во всеобщей борьбе с терроризмом не только на региональном уровне, но и уже угрожающим международному сообществу.