Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի շրջանակներում միջազգային ահաբեկչության փաստերով հարուցվել է քրեական գործ
Նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ագրեսիվ պատերազմ վարելու ընթացքում դրա առաջին իսկ օրվանից այլ երկրներից վարձկաններ հավաքագրելու և օգտագործելու վերաբերյալ:
Ռազմական գործողությունները դադարեցնելու միջազգային հանրության ջանքերի շրջանակներում՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքական ղեկավարության միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ կազմակերպվել և անցկացվել է եռակողմ հանդիպում, որի ընթացքում ձեռք է բերվել 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հրադադար հաստատելու համաձայնություն:
Սակայն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, հաշվի չառնելով ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաների և պայմանագրերի, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի 1997թ. դեկտեմբերի 16-ի 52/164 բանաձևով ընդունված կոնվենցիայի, «Ահաբեկչության արգելման մասին» Եվրոպական կոնվենցիայի, «Ահաբեկչության կանխարգելման մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի, «Ահաբեկչության դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» պայմանագրի նորմերը, 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից, չկատարելով հրադադարի համաձայնությամբ ստանձնած պարտավորությունները, շարունակել է օգտագործել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող՝ նյութական հատուցում ստանալու նպատակով հատուկ հավաքագրված անձանց՝ վարձկանների, որոնք իրականացրել են միջազգային ահաբեկչություն:
Մասնավորապես, օտար պետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով պայթյունի, հրկիզման և այլ նմանօրինակ գործողությունների կազմակերպմամբ ու իրականացմամբ վերջիններս շարունակել են մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողությունները, որոնք ուղեկցվել են ականանետային-հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ՝ հարվածներ հասցնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերի:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հարկադրել են վարձկաններին հրադադարի պայմաններում շարունակել Արցախի Հանրապետության դեմ իրականացվող ռազմական գործողությունները Հորադիզի շրջանում՝ կրելով Ադրբեջանի զինված ուժերի համազգեստ:
Մասնավորապես՝ վարձկանները 10.10.2020թ.-ի ժամը 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախամբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ, որից հետո դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցման փորձ են ձեռնարկել Հադրութի ուղղությամբ: 11.10.2020թ.-ին պարբերաբար ականանետային-հրթիռահրետանային հարվածներ են հասցվել ԱՀ Ստեփանակերտ, Մարտունի և Շուշի քաղաքներին, ինչպես նաև տարբեր խոշոր գյուղական համայնքներին: Նույն օրը Հադրութ քաղաք ներթափանցած դիվերսիոն-հետախուզական վարձակնների կողմից հրկիզվել են տներ, դաժանաբար սպանվել են խաղաղ բնակիչներ, որոնց թվում՝ նաև մայրն ու վերջինիս հաշմանդամություն ունեցող որդին, ինչպես նաև սպանվել են ԱՀ ՊԲ զինծառայողներ:
Նկատի ունենալով, որ առկա են միջազգային ահաբեկչության հանցակազմի հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությանը:
Ներկայումս գործադրվում է միջազգային իրավական ակտերով սահմանված՝ համապատասխան պետությունների հետ համագործակցության և փոխադարձ իրավական օգնության ողջ գործիքակազմը՝ նշված հանցագործությունը լիարժեք բացահայտելու, մեղավոր անձանց պատասխանատվության հարցը լուծելու ուղղությամբ:

В рамках развязывания агрессивной войны Азербайджаном по фактам международного терроризма было возбуждено уголовное дело
Как было сообщено ранее, компетентными органами РА и Республики Арцах возбуждены многочисленные уголовные дела по фактам развязывания агрессивной войны против РА и Республики Арцах с 27.09.2020г. (в нарушении требований международных договоров), применения запрещенных методов ведения войны и преднамеренного и целенаправленного причинения человеческих потерь и имущественных убытков военно-политическим руководством Республики Азербайджан.
В ходе предварительного расследования были получены фактические данные относительно вербовки и использования наемников из других стран с первого дня ведения агрессивной войны Азербайджанской Республикой.
В рамках усилий международного сообщества по прекращению боевых действий была организована и проведена трехсторонняя встреча при посредничестве политического руководства Российской Федерации с участием министров иностранных дел Республики Армения и Республики Азербайджан, в ходе которой была достигнута договоренность о прекращении огня с 12:00 10-го октября 2020 в гуманитарных целях.
Однако военно-политическое руководство Азербайджана не принимая во внимание многочисленные международные конвенции и договоры, касающиеся борьбы с терроризмом, в частности нормы, принятой 16.12.1997г. Резолюцией  52/164 Конвенции ООН, Европейской конвенции о пресечении терроризма, Конвенции Совета Европы о предупреждении терроризма, Договора о сотрудничестве государств-участников СНГ в борьбе с терроризмом, с 12:00 10.10.2020 не выполняя свои обязательства по прекращению огня, продолжало использование специально завербованных с целью получения материальной компенсации наемников, которые являются членами различных террористических групп и совершили международный терроризм.
В частности, с целью дестабилизации внутреннего состояния иностранного государства путем организации взрывов, поджогов и других подобных действий последние продолжали убивать людей, разрушать здания, сооружения, дороги, средства связи или другое имущество, и эти действия сопровождались применением минометных, ракетно-артиллерийских, авиационных и беспилотных летательных аппаратов и тем самым нанеся удары по ряду населенных пунктов Республики Арцах и Республики Армения.
В ходе предварительного расследования уголовного дела были получены данные о том, что ВС Азербайджана принудили наемников продолжить боевые действия против Республики Арцах в Горадизе в форме ВС Азербайджана.
В частности, 10-го октября 2020 года в 12:05 наемники предприняли атаку на местность под названием «Карахамбейли», после чего предприняли попытку диверсионно-разведывательного проникновения в направлении Гадрута. 11.10.2020 г. регулярными минометным, ракетно-артиллерийским обстрелам подверглись города Республики Арцах - Степанакерт, Мартуни, Шуши, а также различные крупные сельские общины. В указанный день наемники из состава диверсионно-разведывательных групп, проникшие в город Гадрут, подожгли дома, зверски убили мирных жителей, в том числе женщину и ее сына-инвалида, а также солдат Армии обороны Республики Арцах.
Учитывая то, что есть данные, содержащие признаки состава акта международного терроризма, в Центральной военной прокуратуре РА возбуждено уголовное дело по ст. 389 Уголовного кодекса РА. Предварительное расследование уголовного дела поручено Следственному управлению по расследованию особо важных дел ГВСУ СК РА.
В настоящее время используется весь инструментарий сотрудничества и взаимной правовой помощи с соответствующими государствами для полного раскрытия указанных преступлений и разрешения вопроса по привлечению виновных к ответственности.