ԱՊՀ անդամ երկրների դատախազների համակարգող խորհրդի նիստին Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է ԼՂ հակամարտության գոտում միջազգային ահաբեկչության հաստատման և դրա դեմ ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտության հարցը
Այսօր կայացել է ԱՊՀ անդամ երկրների դատախազների համակարգող խորհրդի հերթական, առցանց նիստը: Օրակարգում քննարկված 15 հարցերի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին, դրա ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվող ծանրագույն հանցագործություններին, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող և կոպտագույն խախտումներին, արձանագրված դեպքերին, դրանց առթիվ հարուցված քրեական գործերով իրականացվող նախաքննությանը:
Գլխավոր դատախազն ուշադրություն է հրավիրել հանգամանքի վրա, որ այդ հանցավոր գործողությունները, լայնածավալ ռազմական գործողություններն իրականացվում են պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների, մասնավորապես՝ միջազգային կոնվենցիաներով խստորեն արգելված զինատեսակներով, ազգային ատելության շարժառիթով, քաղաքացիական բնակչության կյանքի համար վտանգավոր եղանակներով և դրանց հետևանքով սպանվել են բազմաթիվ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք, շատերն ստացել են մարմնական վնասվածներ, անձանց գույքին պատճառվել է մեծ չափերով վնասներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ քրեական գործերի քննության շրջանակներում ձեռք բերված փաստական տվյալները վկայում են իրականացվող ռազմական գործողություններին Ադրբեջանի կողմից Սիրիայից և Լիբիայից տեղափոխված անօրինական զինված ահաբեկչական, ծայրահեղական խմբավորումների վարձկան գրոհայինների ներգրավվածության մասին:
Համակարգող խորհրդի նիստին մասնակցող ԱՊՀ երկրների գլխավոր դատախազների ուշադրությունը հրավիրելով այդ խմբավորումների՝ հակամարտության գոտում տեղակայելու միջոցով Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանի բոլոր երկրների ներքին ու արտաքին անվտանգության համար ստեղծվող լրջագույն սպառնալիքի վրա՝ Արթուր Դավթյանը շեշտել է միջազգային ահաբեկչության և դրա տարածման անընդունելի դրսևորումների կանխման, բացահայտման, նման որջերի ոչնչացման, դրանցում ընդգրկվող անձանց պարտադիր պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով անդամ երկրների ջանքերը համատեղելու և լայն համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունը: Նա հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է լիարժեքորեն ներգրավվել այդ աշխատանքներում:
ԱՊՀ անդամ երկրների դատախազների համակարգող խորհրդի նախագահ, ՌԴ գլխավոր դատախազ Ի. Կրասնովն իր խոսքում, որպես առաջնահերթ խնդիր, ընդգծել է քաղաքացիների պաշտպանության և անվտանգության ապահովումը՝ հատկապես կոնֆլիկտի տարածքում վարձկանների և ահաբեկիչների ներգրավման ցանկացած փորձ կասեցնելու եղանակով:

At the session of the Coordinating Council of Prosecutors of the CIS Member States, Artur Davtyan raised the issue of the necessity for establishment of international terrorism in the Nagorno-Karabakh conflict zone and combining the efforts agains...
The regular online session of the Coordinating Council of Prosecutors of the CIS Member States was held today. Within the framework of 15 issues discussed in the agenda, the RA Prosecutor General Artur Davtyan touched the issue of  the aggressive war unleashed by Azerbaijan, the grave crimes committed by the Armed Forces of Azerbaijan, gross violations of human rights and international humanitarian law, the registered cases and the preliminary investigation of criminal cases initiated on the mentioned facts.
The Prosecutor General drew attention to the fact that these criminal acts, large-scale military hostilities are being carried out by prohibited means and methods of warfare, in particular, by weapons strictly prohibited by international conventions, on the grounds of the national hatred and in ways, which put the lives of civilians in danger, and as a result of these actions many servicemen and civilians were killed, many received bodily injuries, large-scale damage was caused to property.
The Prosecutor General of the RA has informed that the factual evidence obtained in the scope of the investigation of the above-mentioned criminal cases prove the involvement of hired fighters of illegally armed terrorist, extremist groups brought from Syria and Libya by Azerbaijan in the military operations.
Drawing attention of the Prosecutors General of CIS taking part in the meeting of the Coordinating Council, Artur Davtyan has emphasized the necessity of preventing, detecting international terrorism and its expansion abolishing such dens, uniting efforts of the member states to bring the people involved in them to mandatory liability and improve the cooperation against the serious threat to the internal and external security for all the countries of the region by Azerbaijan and Turkey by means of locating those groups in the conflict zone. He also added that Armenia is ready to be fully involved in those operations.
Chairman of the Coordinating Council of Prosecutors of the CIS Member States, Prosecutor General of the Russian Federation I. Krasnov in his speech stressed the priority of ensuring the protection and security of citizens, especially by preventing any attempt to involve mercenaries or terrorists in the conflict zone.