Իրականացվում է ապացույցների հավաքագրման ծավալուն գործընթաց՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կատարվող խաղաղության և մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործություններին քրեաիրավական լիարժեք գնահատական տալու նպատակով
2020թ. հուլիսից-հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, խախտելով 1994թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած ԼՂՀ-ի, ԱՀ-ի և ՀՀ-ի պաշտպանության նախարարների կողմից ստորագրված եռակողմ համաձայնագրի, 1945 թվականի հունիսի 26-ին ստորագրված ՄԱԿ-ի կանոնադրության, 1974 թվականի դեկտեմբերի 14-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի XXIX նստաշրջանի թիվ 3314 բանաձևի, 1998 թվականի հունիսի 17-ին ընդունված Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտի 8-bis հոդվածի, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիան, «Միջազգային զինված կոնֆլիկտների զոհերի պաշտպանության վերաբերյալ» Ժնևյան կոնվենցիային կից 1-ին Լրացուցիչ արձանագրության, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերի պահանջները, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, վարել է ագրեսիվ պատերազմ:
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը, անտեսելով, միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու և այդ նպատակով խաղաղության սպառնալիքները կանխելու և վերացնելու արդյունավետ համախմբված միջոցներ ձեռնարկելու, ինչպես նաև ագրեսիան կամ խաղաղությունը խախտող այլ գործողությունները ճնշելու, և խաղաղ միջոցներով, արդարության և միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա միջազգային վեճերի կամ խաղաղության համար վտանգավոր իրավիճակների, վեճերի կարգավորմանը հասնելու, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա ազգերի բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու միջազգային-իրավական պարտավորությունը, ոտնահարելով ագրեսիայի դրսևորման, անպաշտպան բնակավայրերի վրա հարձակվելու և ռմբակոծելու արգելքն ու ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող անձանց նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի պահանջը և հաշվի չառնելով Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման կիրառվող բանակցային ձևաչափը, կիրառելով ականանետային-հրթիռահրետանային համակարգեր և անօդաչու թռչող սարքեր, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ են դարձրել խորը թիկունքում և մարտական գործողություններին չմասնակցող շուրջ մեկ տասնյակ խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ ՀՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի և շփման սահմանագծին հարող խիտ բնակեցված շրջաններում ապրող մանկահասակ երեխաներին, կանանց և տարեցներին, կարևորագույն քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ շինությունները, ճանապարհները, տները և այլ ենթակառուցվածքները: Այդ հանցավոր գործողությունների արդյունքում սպանվել են բազմաթիվ զինծառայողներ և խաղաղ բնակիչներ, ռազմական գործողություններին չմասնակցող անձինք, վիրավորվել են զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ, մեծ վնասներ են հասցվել ռազմական և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներին, այդ թվում՝ բնակչության քաղաքացիական պաշտպանությունն ապահովող կառույցին, ֆիզիկական և իրավաբականական անձանց անշարժ և շարժական գույքին:
Նշված դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 391-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 387-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել տվյալներ նաև Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս ընկած ժամանակահատվածում կատարված ագրեսիվ պատերազմին բնորոշ  հետևյալ նոր հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից խոցվել է Գեղարքունքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում ՀՀ զինված ուժերի ռազմաօդային ուժերի ՍՈՒ-25 գրոհիչը, որի հետևանքով սպանվել է ՀՀ ԶՈՒ օդաչու, մայոր Վալերի Դանելինը:
Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի գործողությունների արդյունքում այրվել է Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար Համայնքի Սոթք բնակավայրում գտնվող մարդատար ավտոբուսը, վնասվել են նույն բնակավայրի մի շարք բնակելի տները: Հարվածային անօդաչու թռչող սարքերով հրթիռակոծվել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում տեղակայված զորամասի շինությունները, ռմբակոծվել են նույն տարածաշրջանի խաղաղ բնակչությամբ բնակեցված մի շարք բնակավայրեր, ինչի հետևանքով սպանվել է խաղաղ բնակիչ:
Հակառակորդը հրետանի է կիրառել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է մեկ քաղաքացի, երկու քաղաքացիական անձինք ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վիրավորում: Հակառակորդի կողմից հրետակոծվել է Վարդենիս-Սոթք ավտոճանապարհը, Վարդենիսի Կութ գյուղը:
Հակառակորդի չորս անօդաչու թռչող սարքեր, ապօրինի հատելով ՀՀ սահմանը, հայտնվել են Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի օդային տարածքում, որոնք չեզոքացվել են ՀՀ զինված ուժերի կողմից: Ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորել և արկակոծել են Արցախը ՀՀ-ին կապող ավտոճանապարհի վրա գտնվող՝ Հակարի գետի վրայով անցնող կամուրջը:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ագրեսիվ պատերազմ վարելու մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ սկսած 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից ադրբեջանական զինված ուժերը, ձգտելով հասնել ռազմական գերազանցության, ամբողջ ծավալով օգտագործելով բոլոր տեսակի զորամիավորումները, իրենց շարքերում ունենալով միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների վարձկան զինյալների, ծայրահեղականների և ահաբեկիչների, կիրառելով ծանր հրթիռահրետանային և համազարկային կրակի ռեակտիվ ժամանակաից համակարգեր, Արցախի Հանրապետության սահմանի ողջ երկայնքով, շարունակաբար, գործնականում անդադար, ռազմական լայնածավալ հարձակողական գործողություններ են իրականացնում շփման գծում տեղակայված ԱՀ ԶՈՒ հենակետերի, ռազմական նշանակություն ունեցող օբյեկտների, ինչպես նաև սահմանագծից զգալիորեն հեռու, թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերի, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտի նկատմամբ՝ կիրառելով միջազգային հիշատակված կոնվենցիաներով խստորեն արգելված հրթիռահրետանային արկեր և այլ զինտեխնիկա:
Բացի այդ, դիտավորությամբ թիրախավորվել են առաջնագծից զգալիորեն հեռու, բնակավայրերում կամ դրանց հարակից տարածքներում իրենց մասնագիտական պարտքը կատարող, մամուլի ներկայացուցիչ լինելու տարբերանշան և համապատասխան արտահագուստ կրող լրագրողները, նրանց տեղաշարժն ապահովող տրանսպորտային միջոցները:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ իարկանացվող հանցավոր գործողություններում Ադրբեջանի կողմից անմիջականորեն ներգրավված են Սիրիայից և Լիբիայից տեղափոխված անօրինական զինված ահաբեկչական, ծայրահեղական խմբավորումների զինյալներ, որոնք մասնակցում են ռազմական գործողություններին:
Մարդկության և խաղաղության դեմ ուղղված այս հանցավոր գործողությունները քննության առարկա են  Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում:
Նշված բոլոր դեպքերի կապակցությամբ իրականացվում են ակտիվ դատավարական գործողություններ՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած հանցագործությունների մանրամասն փաստագրման և ապացույցների ձեռքբերման միջոցով տեղի ունեցողին լիարժեք քրեաիրավական գնահատականներ տալու և հանցագործություն կատարած անձանց քրեական պատասխանատության ենթարկմանը հետամուտ լինելու նպատակով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ակտիվորեն համագործակցում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի հետ՝ քննության ընթացքում ձեռք բերված՝ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մարդու հիմնարար իրավունքների տոտալ խախտումների վերաբերյալ փաստական տվյալները տրամադրելու գործընթացի շրջանակներում:

Extensive process for evidence collection is underway with a view to give a full criminal-legal assessment for crimes against the peace and security of mankind committed by the military-political leadership of Azerbaijan
From July to October 2020, the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan, in violation of requirements of trilateral agreement signed by the Ministers of Defense of the NKR, the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, which entered into force on May 12, 1994, the UN Charter signed on June 26, 1945, the UN General Assembly Resolution 3314 (XXIX), Article 8-bis of the Rome Statute of the International Criminal Court, adopted on June 17, 1998, the Geneva Convention on the Protection of Civilian Persons in Time of War, the Protocol I Additional to the Geneva Convention on the Protection of Victims of International Armed Conflict, as well as the requirements of the relevant norms of customary international humanitarian law, waged an aggressive war on the grounds of national hatred by using prohibited means and methods of warfare, endangering the lives of many, deliberately killing two or more people, and deliberately destroying property by means of an explosion.
In particular, the Azerbaijani Armed Forces, in defiance of the obligation of maintaining international peace and security and with a view to that to take effective measures to prevent and eliminate threats to peace as well as to suppress aggression or other actions that disrupt peace, and based on the principles of justice and international law to achieve a peaceful settlement of international disputes or situations and disputes dangerous for the peace through peaceful means, as well as in defiance of the international legal obligation to develop friendly relations of nations based on the principle of equal rights and self-determination of peoples, in violation of the ban on aggression, attacking and bombing unprotected settlements and demand for humanitarian attitude toward those not directly involved in military actions and not taking into account the negotiation format used for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, by using missile and artillery complex and unmanned aerial vehicles systematically and deliberately targeted dozen civilians of peaceful settlements not participating in military actions, including infants and women living in densely populated areas near the contact line of the RA and Azerbaijani Armed Forces, also the important civil infrastructures - buildings, roads, houses and other infrastructures.
As a result of these criminal acts many servicemen, peaceful residents and people not participating in the military actions were killed, representatives of mass media were wounded, military and civilian facilities suffered great damage, including the structure providing civil protection of the population, movable and immovable property of pysical and legal enteties.
In connection with the mentioned cases under Part 2 of Art. 384, Point 1 and Point 2 of Part 3 of Art. 390, Part 3 of Art. 391,  Part 1 of Art. 387, Points 1, 6, 7 and 13 of Part 2 of Art. 104, Points 1, 6, 7 and 13 of Part 2 of Art. 34-104 of the RA Criminal Code and Point 1 and Point 2 of Part 3 of Art. 185 of the RA Criminal Code have been initaited criminal cases.
In the course of the preliminary investigation were also obtained data regarding the following new criminal actions typical to the aggressive war unleashed by the Azerbaijani Armed Forces from September 27, 2020 up until now.
In particular, in Vardenis (Gegharkunik region) by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan was downed  Su-25 fighter jet of the RA Air Force, as a result of which the pilot of the RA Armed Forces, Major Valeri Danelin was killed.
As a result of the actions of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, a civilian bus located in Sotk settlement of Geghamasar community of Gegharkunik region was burned down, a number of residential houses of the same settlement were damaged. The buildings of the military unit located in Vardenis (Gegharkunik region, Republic of Armenia) were bombarded with unmanned aerial vehicles, a number of settlements inhabited by civilians in the same region were bombed, as a result of which a civilian was killed.
The enemy used artillery in the direction of Shatvan village of Gegharkunik region of Armenia, as well as launched missile strikes from UVS at Mets Masrik settlement, as a result of which a civilian was killed and two civilians were injured. The enemy shelled Vardenis-Sotk highway, Kut village of Vardenis.
Four unmanned aerial vehicles of the enemy crossing the RA border illegally appeared in the airspace of Kotayk and Gegharkunik regions, which were neutralized by the RA Armed Forces. The Azerbaijani Armed Forces targeted the bridge between Armenia and Artsakh on the Hakari River.
The aggressive war unleashed by the military-political leadership of Azerbaijan is also evidenced by the fact that the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan from September 27, 2020 with a view to achieve military superiority, by using all types of military units to their full potential, recruiting mercenaries, extremists and terrorists from international terrorist groups, using modern heavy missile and artillery complexes along the entire border of the Republic of Artsakh continuously, practically constantly launched large-scale aggressive offensive actions against the front lines of the Armed Forces of the Republic of Artsakh, military facilities, as well as peaceful settlements located significantly far from the border, including the capital Stepanakert (by using missile and artillery complexes and other military equipment strictly prohibited by the mentioned international conventions).
Moreover, journalists with badges and wearing corresponging uniforms for the represnetatives of mass media far from the front line, in the settlements or adjacent areas were also deliberately targeted.
Factual data were obtained that in the criminal actions militants from illegal armed terrorist and extremist groups transferred from Syria and Libya are directly involved in hostilities by Azerbaijan and they partcipate in the military actions.
These criminal actions against humanity and peace are the subject of investigation within the framework of criminal cases initiated by the competent authorities of the Republic of Artsakh.
In connection with all the mentioned cases, active procedural actions are being carried out in order to give a full criminal-legal assessment of the ongoing cases and hold the perpetrators accountable through the detailed documantation and evidence collection of crimes committed by the Azerbaijani Armed Forces.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia actively cooperates with the Office of the RA Representative to the European Court of Human Rights within the framework of the process of providing factual data on total violations of fundamental human rights by the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan.