Ադրբեջանի զինված ուժերը ագրեսիվ պատերազմ են սանձազերծել և վարում նաև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ. հարուցվել է քրեական գործ
Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը, ի խախտումն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի, կիրառելով ականանետային-հրթիռահրետանային համակարգեր և անօդաչու թռչող սարքեր, 2020թ. հուլիսի 12-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում, ռազմական հարձակումների թիրախ են դարձրել ինչպես ՀՀ զինված ուժերի մարտական հենակետերը, զորամասերը, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանի Տավուշի մարզին հարող՝ խորը թիկունքում գտնվող օբյեկտները և խաղաղ բնակավայրերը, որի հետևանքով սպանվել են զինծառայողներ, նյութական, գույքային վնասներ է կրել խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությունը:
Շարունակելով ագրեսիվ պատերազմ վարելու իր հանցավոր մտադրությունները՝ 2020թ սեպտեմբերի 29-ին, սկսած ժամը 10:30-ից, ադրբեջանական զինուժը ազգային ատելության շարժառիթով, հարվածային անօդաչու թռչող սարքերով, հրետանային միջոցներով սկսել է ինտենսիվ հրթիռակոծել և արկակոծել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանում տեղակայված զորամասի շինությունները, նույն տարածաշրջանի խաղաղ բնակչությամբ բնակեցված մի շարք բնակավայրեր: Դրանց հետևանքով սպանվել է խաղաղ բնակիչ, վնասվել են քաղաքացիական անձանց անշարժ և շարժական գույք, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կանխամտածված ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ ռազմական գերազանցության հասնելու նպատակով իրացնելով իր հանցավոր մտադրությունները՝ մինչ այդ, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան, խախտելով արցախա-ադրբեջանական զինված ընդհարման շրջանակներում 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների կողմից ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնագրի պայմանները, ինչպես նաև ընդհանուր միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ նորմերը, ամբողջ ծավալով օգտագործելով օդային և ցամաքային ռազմական տեխնիկա, մոտոհրաձգային ուժեր, Արցախի Հանրապետության սահմանի ողջ երկայնքով, ռազմական ագրեսիվ լայնածավալ հարձակողական գործողություններ են իրականացվել շփման գծում տեղակայված ԱՀ ԶՈՒ հենակետերի, ռազմական նշանակություն ունեցող օբյեկտների, ինչպես նաև սահմանագծից զգալիորեն հեռու, թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերի, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի նկատմամբ: Մասնավորապես, վերջիններս ենթարկվել են ինտենսիվ հրետակոծության և հրթիռակոծության:
Այս գործողությունների արդյունքում սպանվել են բազմաթիվ զինծառայողներ և խաղաղ բնակիչներ, մեծ վնասներ են հասցվել ռազմական և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներին, բնակչության անշարժ և շարժական գույքին:
Արցախի նկատմամբ իրականացված այս գործողությունների փաստերի առթիվ 2020թ սեպտեմբերի 27-ին Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցվել է քրեական գործ, սկսվել է իրականացվել նախաքննություն:
Ձեռք բերված փաստական տվյալները վկայում են ադրբեջանական զինուժի կողմից ռազմական գործողությունների շարունակական բնույթի, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված լինելու մասին, որոնք իրականացվում են ազգային ատելության շարժառիթով, կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի XXIX նստաշրջանի բանաձևով հաստատված՝ ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արգելքը:
Նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի գործողություններում առկա են մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, դրա շրջանակներում ծանրացուցիչ հանգամանքներում սպանություններ և սպանության փորձեր կատարելու, գույքին առանձնապես խոշոր չափերով վնասներ հասցնելու հանցավոր արարքների հատկանիշներ՝ ՀՀ զինվորական դատախազի կողմից հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ, 13-րդ կետերով և 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով:
Քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ զինվորական քննության գլխավոր վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ:

Вооруженные силы Азербайджана развязали агрессивную войну против Республики Армения. Возбуждено уголовное дело.
ВС Азербайджанской Республики, в нарушение ч. 4 ст. 2 Устава ООН, с применением гранатометов, ракетно-артиллерийского комплекса и беспилотных летательных аппаратов, в период с 12-го по 17-ое июля 2020 г. нанесли удары по опорным пунктам ВС РА, воинским частям, а также по объектам и населенным пунктам Тавушской области на армяно-азербайджанской границе, в результате чего погибли военнослужащие, и гражданскому населению мирных населенных пунктов был нанесен материальный и имущественный ущерб.
Продолжая свои преступные намерения по ведению агрессивной войны, 29-го сентября 2020г. с 10:30, на почве национальной ненависти ВС Азербайджана ударными беспилотными летательными аппаратами, артиллерией нанесли интенсивные ракетные удары по сооружениям воинской части, расположенной на территории Вардениса Гегаркуникской области, и по населенным пунктам указанного региона. В результате погиб мирный житель, был нанесен ущерб движимому и недвижимому имуществу гражданских лиц, и гражданской инфраструктуре.
О преднамеренной агрессивной войне ВС Азербайджана также свидетельствует то обстоятельство, что для того, чтобы добиться военного превосходства до этого, рано утром 27-го сентября 2020 г. нарушив условия соглашения о прекращении огня, подписанного министрами обороны Нагорно-Карабахской Республики, Азербайджанской Республики и Республики Армения, которое вступило в силу 12-го мая 1994 г. в рамках арцахско-азербайджанского вооруженного конфликта, а также нормы международного права, применением воздушной и наземной военной техники, мотострелковых войск в полном объеме по всей границе Республики Арцах проводились широкомасштабные агрессивные наступательные действия против опорных пунктов ВС Республики Арцах, объектов военного назначения, а также мирных населенных пунктов, находящихся значительно далеко от границы, включая столицу Степанакерт. В частности последние были подвергнуты интенсивным ракетным и артиллерийским ударам.
В результате этих действий погибли военнослужащие и мирные жители, нанесен огромный ущерб объектам военного и гражданского назначения, движимому и недвижимому имуществу населения.
27-го сентября 2020 г. компетентными органами Республики было возбуждено уголовное дело по фактам указанных действий против Арцаха, и ведётся предварительное следствие.
Полученные фактические данные свидетельствуют о непрерывности, умышленности и целенаправленности военных действий вооруженных сил Азербайджана, которые осуществляются на почве национальной ненависти, грубо нарушают нормы международного права, в частности, запрет на агрессивные военные действия, утвержденный резолюцией (XXIX) Генеральной Ассамблеи ООН.
Учитывая то, что в действиях ВС Азербайджана имеются в частности признаки преступных действий по развязыванию и ведению агрессивной войны, а также в рамках войны при отягчающих обстоятельствах признаки преступных действий по совершению убийств и попытки убийства и нанесению особо крупного имущественного ущерба, Военным прокурором РА было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 384, п. 1, п. 6, п. 7, п. 13 ч. 2 ст. 104, п. 1, п. 6, п. 7, п. 13 ч. 2 ст. 34-104 и п. 2 ч. 3 ст. 185 УК РА.
Уголовное дело с поручением проведения предварительного следствия было направлено в Главное военное следственное управление СК РА.