Առերևույթ պաշտոնեական չարաշահումներ Արտաշատի գեղարվեստի դպրոցի շինությունների և տարածքի օտարման գործընթացներում. հարուցվել է քրեական գործ
Հակակոռուպցիոն ժողովրդական վերահսկողության միության կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին գրություն է հասցեագրվել այն մասին, որ Արտաշատ քաղաքի նախկին և ներկա ղեկավարների կողմից կատարվել են ենթադրյալ ապօրինություններ: Մասնավորապես՝ Արտաշատի նախկին քաղաքապետի կողմից իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում Արտաշատի մանկական գեղարվեստի դպրոցի կիսակառույց շենքը վաճառվել է ձևական աճուրդով և գնվել շուկայականից ցածր գնով:
Հաղորդման հիման վրա Արարատի մարզի դատախազության հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության Արտաշատի բաժնում նախապատրաստված նյութերով կայացվել է հանցադեպի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշում՝ այն հիմնավորմամբ, որ  վերը նշված դեպքի փաստով ձեռք չեն բերվել հանցագործությունը հաստատող բավարար հիմքեր և սպառվել են այդ ուղղությամբ նոր ապացույցներ ձեռք բերելու միջոցները:
Արարարտի մարզի դատախազությունում ստուգվել է կայացված՝ քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշման օրինականությունը, որի արդյունքում պարզվել է, որ դեպքի իրական հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցները եղել են ոչ լիարժեք: Մարզի դատախազությունում նյութերին ծանոթանալու, ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե և Արտաշատի համայնքապետարան կատարված հարցումների արդյունքների ուսումնասիրությամբ նաև պարզվել են այնպիսի հանգամանքներ, որոնք պահանջում են դրանց դեպքի իրական հանգամանքների լիարժեք պարզման նպատակով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության իրականացում:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Արտաշատի նախկին քաղաքապետ Գ. Մ.-ի 2006թ. մարտի 31-ի որոշման համաձայն` «Արտաշատ քաղաքի գեղարվեստի դպրոց»-ին անհատույց, անժամկետ օգտագործման իրավունքով հատկացվել է դպրոցի շինությունների փաստացի զբաղեցրած և սպասարկման համար անհրաժեշտ 2331.0 քմ մակերեսով հողատարածք: 2006թ. նոյեմբերի 8-ին Արտաշատի համայնքապետարանում իրականացվել է «Մանկական գեղարվեստի դպրոցի» կիսակառույց շենքի աճուրդը: Շենքի շուկայական արժեքը գնահատվել է 6.500.000 ՀՀ դրամ, որը վերաբերել է միայն շինություններին, իսկ հողատարածքի շուկայական արժեքը դրա մեջ ներառված չի եղել: Աճուրդին մասնակցել է նաև Արտաշատի քաղաքապետ Գ. Մ.-ի որդին՝ ներկայում Արտաշատ համայնքի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցնող Ս. Մ.-ն, և նշված շենքը գնել 7.155.000 ՀՀ դրամով:
2020թ. գարնանը նշված շինությունը վաճառվել է 90.000.000 ՀՀ դրամով: Պարզվել է, որ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման վկայականի համաձայն՝ դպրոցին հատկացված՝ հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակության նշված 0.2331 հա հողամասի նկատմամբ գրանցվել է շինության գնորդների՝ երկու ֆիզիկական անձանց անվամբ «Ընդհանուր համատեղ սեփականության» իրավունք: Այսինքն, բացի «Մանկական գեղարվեստի դպրոցի» կիսակառույց շենքից, վաճառվել է նաև «Արտաշատ քաղաքի գեղարվեստի դպրոցի» շինությունների փաստացի զբաղեցրած և սպասարկման համար անհատույց, անժամկետ օգտագործման իրավունքով քաղաքապետի 2006թ. մարտի 31-ի որոշմամբ «Մանկական գեղարվեստի դպրոցին»  հատկացված 0.2331 հա հողատարածքը, որը 2006թ. աճուրդի դրված չի եղել և չի օտարվել, այսինքն շարունակել է պատկանել գեղարվեստի դպրոցին:
Նկատի ունենալով, որ ձեռք են բերվել Արտաշատի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ իրենց պաշտոնեական դիրքը, ծանր հետևանքների առաջացմամբ, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու հանցավոր արարքնի հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Արարատի մարզի դատախազությունում  վերացվել է կայացված՝ քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննություն կատարելու համար քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչություն: Կատարվում է նախաքննություն:

Должностные злоупотребления в процессах отчуждения сооружений и территории художественной школы Арташата. Возбуждено уголовное дело
Союз антикоррупционного народного контроля направил письмо Генеральному прокурору РА о том, что предполагаемые незаконные действия были совершены бывшим и нынешним мэрами Арташата. В частности, во время пребывания на посту бывшего мэра Арташата недостроенное здание Арташатской детской художественной школы было продано на аукционе и куплено по цене ниже рыночной.
По поручению прокуратуры Араратской области на основании сообщения, по материалам, подготовленным в отделе Арташата Полиции РА было принято постановление об отказе в возбуждении уголовного дела на основании отсутствия состава преступления по причине, что по факту вышеуказанного случая не были получены достаточные основания, подтверждающие преступление и растрачены средства по направлению приобретения новых доказательств.
В прокуратуре Араратской области была проверена законность вынесенного постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, в результате чего было установлено, что меры, принятые по направлению выявления реальных обстоятельств случая были не полноценны.  В ходе ознакомления с материалами прокуратуры области и изучения результатов запросов государственного комитета кадастра недвижимости РА также были установлены такие обстоятельства, которые требуют полное, объективное и всестороннее расследование.
В частности, было установлено, что бывший мэр Арташата Г. М. постановлением от 31 марта 2006 года «Художественной школе Арташата» с правом безвозмездного пользования выделил земельный участок площадью 2331.0 кв.м. 08.11.2006г. в муниципалитете Арташата состоялся аукцион недостроенного сооружения «Детской художественной школы». Рыночная стоимость сооружения была оценена в 6.500.000 драмов РА. В аукционе участвовал сын мэр Арташата Г. М., занимающий должность заместителя руководителя Арташата С. M. и купил указанное здание за 7.155.000 драмов РА.
Весной 2020 г. это здание было продано за 90.000.000 драмов РА. Также было установлено, что согласно свидетельству государственной регистрации прав в отношении недвижимости, в отношении указанного земельного участка /0.2331 га. / зарегистрировано право «совместной собственности» на имя 2 физических лиц.
Учитывая то, что были получены данные, содержащие признаки преступного деяния по использованию должностными лицами муниципалитета Арташата служебного положения вопреки интересам службы в прокуратуре Араратской области было отменено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела и по ч. 2 ст. 308 УК РА было возбуждено уголовное дело.
Для проведения предварительного следствия уголовное дело было направлено в Следственное управление Араратской области СК РА. Производится предварительное следствие.