ՀՀ վերաքննիչ դատարանը մասնակի բավարարել է քրեական ենթամշակույթի հետ կապված հանցագործությունների կատարման մեջ մեղադրվող 2 անձանց չկալանավորելու դատական ակտերի դեմ դատախազության բողոքները
ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունում 2020թ. օգոստոսի 10-ին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում բացահայտվել էր «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի և այսպես կոչված «զոն նայող» հանդիսացող «քրեական հեղինակության»՝ քրեական աստիճանակարգության  բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ղեկավարելու, տարբեր անձանց կողմից այդ խմբավորումներին մասնակցելու և «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին՝ իր անօրինական ազդեցությունն օգտագործելով մասնավոր խնդրին վերաբերող վեճը լուծելու համար քաղաքացու կողմից դիմելու դեպքեր:
2020թ. օգոստոսի 13-ին վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով մեղադրանք է առաջադրվել նույն օրը ձերբակալված քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող, քրեական աշխարհում «Ալո» մականունով հայտնի «օրենքով գող» Ա. Մ.-ին, իսկ նրա կողմից ղեկավարվող խմբավորման մասնակից, քրեական հեղինակություն համարվող, «Տիզ» մականվամբ հայտնի Ա.Ս.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննություն կատարող մարմնի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը, սակայն, քննության արդյունքում մերժել էր միջնորդությունները՝ իրենց մեղսագրվող արարքների կատարմանը նշված անձանց հնարավոր մասնակից լինելու հիմնավոր կասկածի բացակայության պատճառաբանությամբ՝ այդպիսով նաև չանդրադառնալով միջնորդված խափանման միջոցի հիմքերին:
2020թ. օգոստոսի 25-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության կողմից վերաքննիչ բողոքներ են ներկայացվել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան՝ խնդրելով բեկանել Առաջին ատյանի դատարանի վերոնշյալ որոշումները և կայացնել նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու դատական ակտեր:
Քննության արդյունքում ՀՀ վերաքննիչ դատարանը, սեպտեմբերի 8-ի որոշմամբ մասնակի բավարարել է մեղադրյալ Ա.Մ.-ի նկատմամբ խափանման միջոցի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքը՝ բեկանելով Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և գործն ուղարկելով նույն դատարան նոր քննության:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանը, ըստ էության, հիմնավոր է համարել ներկայացված բողոքում ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված հիմնավորումները՝ մեղսագրվող արարքների կատարմանը նշված անձանց հնարավոր առնչություն ունենալու հիմնավոր կասկածի շեմը հաղթահարված լինելու և Առաջին ատյանի դատարանի կողմից անհիմն, չպատճառաբանված որոշում կայացրած լինելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ՀՀ վերաքննիչ դատարանը գտել է, որ միջնորդության քննության արդյունքում Առաջին ատյանի դատարանը համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքների վերաբերյալ փաստական տվյալները բավարար չափով բովանդակային գնահատման չի ենթարկել, առկա մյուս փաստական տվյալները գնահատման է ենթարկել առանձին-առանձին՝ չդիտարկելով դրանք համակցության մեջ, և հաշվի չի առել միջնորդությանը կից ներկայացված բոլոր փաստական տվյալները, ինչի արդյունքում հանգել է գործի նյութերից չբխող հետևությունների:
Իսկ խափանման միջոցի հարցի լուծման ակտ չկայացնելու փոխարեն գործը նոր քննության վերադարձնելու որոշումը ՀՀ վերաքննիչ դատարանը պայմանավորել է նախաքննական մարմնի ներկայացրած՝ խափանման միջոց կալանավորման հիմքերին Առաջին ատյանի դատարանի կողմից անդրադառնալու անհրաժեշտությամբ:
ՀՀ վերաքննիչ դատարանը, դատավորների այլ կազմով, մասնակի բավարարել է նաև մյուս մեղադրյալի՝ Ա.Ս.-ի վերաբերյալ Առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ ներկայացված ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքը՝ բեկանելով այն և ուղարկելով նույն դատարան՝ նոր քննության:

Апелляционный суд РА частично удовлетворил жалобы прокуратур против судебных актов по не задержанию 2 лиц, обвиняемых в совершении преступлений, связанных с уголовной субкультурой
В Главном управлении уголовной Полиции РА в результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий проведенных в рамках уголовного дела, возбужденного 10-го августа 2012 года, были выявлены случаи возглавления  группировки криминальной субкультуры лицом, имеющим высший статус в криминальной иерархии - «вор в законе» и лицами, имеющими высший статус в криминальной иерархии - «криминальный авторитет» и обращения гражданином к лицу, имеющему высший статус в криминальной иерархии - «вор в законе» для разрешения спора относительно частной проблемы путем использования своего незаконного влияния.
За совершение вышеуказанных преступлений 13-го августа 2020г. согласно п. 5 ч. 2 ст. 223.2 УК РА было предъявлено обвинение имеющему высший статус в криминальной иерархии - «вор в законе» А. М /известен в криминальном мире по кличке «Ало»/, который был задержан в указанный день, а участнику группировки по кличке «Тиз» было предъявлено обвинение по ч. 1 ст. 223.3 УК РА.
Органом, предварительного следствия были представлены ходатайства в суд для избрания заключения под стражу в качестве меры пресечения.
Однако, суд первой инстанции общей юрисдикции г. Еревана в результате расследования отклонил ходатайства в результате отсутствия обоснованных подозрений.
25-го августа 2020г.   Управлением по преступлениям против общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА в Апелляционный суд РА были представлены апелляционные жалобы по просьбе отменить указанные постановления суда первой инстанции и принять судебные акты по избранию меры пресечения в отношении указанных лиц.
В результате расследования 08-го сентября Апелляционный суд РА частично удовлетворил жалобу Генеральной прокуратуры РА относительно меры пресечения в отношении обвиняемого А. М., отменил постановление суда первой инстанции и направил дело в тот же суд для нового расследования.
Апелляционный суд РА по сущности обоснования представленные в жалобе Генеральной прокуратуры РА посчитал обоснованным относительно вынесения судом первой инстанции необоснованного постановления.
В частности, Апелляционный суд РА посчитал, что в результате рассмотрения ходатайства суд первой инстанции недостаточно оценил содержание фактических данных относительно результатов соответствующих оперативно-розыскных мер и не учел все фактические данные представленные с ходатайством, в результате чего суд пришел к последствиям, не вытекающим из материалов дела.
Апелляционный суд РА в составе других судей частично удовлетворил жалобу Генеральной прокуратуры РА представленную на решение суда первой инстанции относительно А.С., отклонив ее и направив в тот же суд для нового расследования.