Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ՝ Ամասիայի առողջության կենտրոնում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ ոստիկանության ՔՈ գլխավոր վարչությունում ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկությունների առթիվ ՀՀ ոստիկանության Ամասիայի բաժնում նախապատրաստված նյութերով պարզվել են «Ամասիայի առողջության կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում առերևույթ հանցավոր մեխանիզմով պետական միջոցների հափշտակության դեպքեր:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Ամասիայի ԱԿ» ՓԲԸ տնօրենը, իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում օժտված լինելով ապահովելու բյուջետային հատկացումների արդյունավետ ու նպատակային օգտագործումը, շահադիտական նպատակով, նույն բժշկական կենտրոնում  որպես տնտեսուհի հրամանագրել է իր մորը: Վերջինս մինչև 2018 թվականը փաստացի աշխատանքի չի հաճախել, չի կատարել իր աշխատանքային պարտականությունները, սակայն այդ պայմաններում նրա հետ կնքված աշխատանքային պայմանագիրը չի լուծվել: Նշված տարիների ընթացքում աշխատավարձի վճարման տեղեկագրերում տնօրենի մայրիկի տվյալները ներառվել են որպես աշխատանքային պարտականությունները փաստացի կատարած աշխատակցի և ներկայացվել վճարման:  Արդյունքում 2010-2018թթ. նշված անձի անվամբ, որպես վարձատրություն, պետական միջոցներից հատկացվել է ընդհանուր առմամբ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 4.3մլն ՀՀ  դրամ գումար, որը վատնման եղանակով հափշտակվել է:
Բացի այդ, փաստական տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ «Ամասիայի ԱԿ» ՓԲԸ-ում հաշվառված և սպասարկվող ազգաբնակչության 2010 թվականից մինչև 2019 թվականի ցուցակներից չեն հանվել թվով 5 մահացած և մշտական բնակության այլ վայր տեղափոխված թվով 11 անձանց վերաբերյալ տվյալները: Փոխարենը պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, նրանց տվյալները շարունակաբար թողնվել են «Ամասիայի ԱԿ» ՓԲԸ-ում հաշվառված և սպասարկվող ազգաբնակչության ցուցակներում, ինչի արդյունքում նշված անձանց բժշկական սպասարկման համար պետական միջոցներից հատկացվել են նախատեսվածից ավելի գումարներ, որոնք առերևույթ յուրացման եղանակով հափշտակվել են՝ պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Վերը նկարագրված դեպքերի առթիվ նախապատրաստված նյութերով Շիրակի մարզի դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի՝ 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որն  ուղարկվել է ՀՀ  քննչական  կոմիտեի  Շիրակի   մարզային   քննչական   վարչություն`  նախաքննություն կատարելու  հանձնարարությամբ:
Քրեական գործի շրջանակներում լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությամբ ստուգման առարկա կդառնա վերոնշյալ հանցավոր մեխանիզմներով նշված բժշկական կենտրոնում հաշվառված և սպասարկվող ազգաբնակչության ցուցակներում նաև այլ մահացած կամ մշտական բնակության վայրը փոխած, ՀՀ-ից երկարաժամկետ բացակայող անձանց տվյալների հնարավոր առկայությունը, կպարզվի նշված հանցավոր մեխանիզմներում ներգրավված բոլոր պատասխանատու աշխատակիցների շրջանակը:

Возможные коррупционные злоупотребления в Амасийском центре здоровья: возбуждено уголовное дело
По материалам, подготовленным в отделе Амасии Полиции РА по оперативным сведениям, полученным из СНБ РА в Главном управлении УП Полиции РА, были выявлены случаи хищения в ЗАО «Амасийский центр здоровья» государственных средств возможными преступными механизмами.
В частности, были получены фактические данные о том, что директор ЗАО «Амасийский МЦ», наделенный полномочиями обеспечивать эффективное и целенаправленное использование бюджетных средств в корыстных целях в том же медицинском центре зарегистрировал свою мать экономкой. Последняя фактически не посещала работу до 2018 года, не выполняла свои должностные обязанности, но трудовой договор, заключенный с ней в этих условиях, не был расторгнут. В указанные годы данные матери директора включались в ведомости заработной платы как работника, фактически выполнявшего должностные обязанности и была предъявлена к оплате. В результате этого в 2010-2018гг. на имя указанного лица в качестве вознаграждения была выделена особо крупная сумма в размере 4.3 млн драм РА из государственных средств, которая путем растраты была похищена.
Кроме того, были получены также фактические данные о том, что с 2010 по 2019 год данные о 5 умерших лицах и 11 переселенных на другое место постоянного проживания, не удалялись из списков обслуживаемого населения, зарегистрированного в ЗАО «Амасийский МЦ». Вместо этого, путем внесения заведомо ложной информации в официальные документы, их данные постоянно оставались в списках обслуживаемого населения, зарегистрированного в ЗАО «Амасийский МЦ», в результате чего из государственных средств выделялось больше денег на медицинское обслуживание указанных лиц, которые путем возможной растраты были похищены, причинив законным интересам государства существенный ущерб.
По материалам, подготовленным по факту вышеописанных действий, в Прокуратуре Ширакской области по признакам пункта 1 части 3 статьи 179, части 1 статьи 308 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело, которое было направлено в Ширакское областное следственное управление Следственного комитета РА с поручением ведения предварительного следствия.
В рамках уголовного дела предметом полной, объективной и всесторонней проверки станет возможное наличие сведений об умерших или лицах, изменивших место своего постоянного проживания, находящихся в списках обслуживаемого населения, зарегистрированного в указанном медицинском центре, отсутствующих в РА длительное время по вышеуказанным преступным механизмам, выяснится круг всех ответственных сотрудников, вовлеченных в указанные преступные механизмы.