Բերման ենթարկված անձին ոստիկանության բաժնում ենթադրյալ բռնության ենթարկելու վերաբերյալ ստացված նոր տվյալների ստուգման նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը շարունակում է մարդկանց ոստիկանության և այլ պետական մարմինների տարածքներում խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի և բռնությունների ենթարկելու վերաբերյալ ստացված տվյալները քրեական վարույթի շրջանակներում պարտադիր ստուգման առարկա դարձնելու, բոլոր դեպքերին համարժեք իրավական գնահատականներ տալու, իսկ բավարար ապացույցների ձեռքբերման պայմաններում նման արարքներ կատարած պաշտոնատար անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու իր որդեգրած քրեական քաղաքականությունը:
2020թ. հունիսի 2-ին ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժնից ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժին ստացվել է իրազեկում այն մասին, որ նախորդ օրը ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժնի ՁՊՎ ընդունված՝ քրեական գործով մեղադրյալ Ս. Գ.-ի մարմնի արտաքին զննությամբ հայտնաբերվել են վնասվածքներ:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ Կոտայքի Աբովյանի քննչական բաժնում նյութերի նախապատրաստման շրջանակներոմ Ս․Գ.-ն բացատրություն է տվել այն մասին, որ վերը նշված մարմնական վնասվածքների կապակցությամբ չի ցանկանում որևէ հարցի պատասխանել, դրանք ստացել է վայր ընկնելու հետևանքով, իր  գործողությունների արդյունքում, սակայն չի ցանկանում ասել, թե որտեղ և ինչ հանգամանքներում: Հայտնել է նաև, որ վնասվածքների կապակցությամբ որևէ բողոք և պահանջ չունի, հրաժարվում է ենթարկվել դատաբժշկական փորձաքննության՝ խնդրելով նախապատրաստվող նյութերը թողնել անհետևանք:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հանձնարարություն է տրվել  ՀՀ ոստիկանությանը՝ համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզել Ս․Գ.-ի կողմից մարմնական վնասվածքները ստանալու իրական հանգամանքները և նրա բացատրության իսկությունը: Ստացված գրությամբ հայտնվել է, որ Ս․Գ.-ն ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ում պահվելու պատճառով նրա կողմից մարմնական վնասվածքները ստանալու իրական հանգամանքները պարզել հնարավոր չի եղել:
Նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների գնահատման արդյունքում վարույթն իրականացնող մարմինը հաստատված է համարել, որ Ս․Գ.-ն վերը նշված մարմնական վնասվածքները ստացել է վայր ընկնելու հետևանքով և այդ հիմնավորմամբ 2020թ. հունիսի 10-ին որոշում է կայացրել հանցադեպի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին:
2020թ. սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորված անձ Ս․Գ.-ի դիմումն այն մասին, որ 2020թ. հունիսի 1-ին՝ գիշերը, ՀՀ ոստիկանության ԵՔՎ Կենտրոնական բաժին բերման ենթարկվելուց հետո նույն բաժնի աշխատակիցներն իրեն ծեծի են ենթարկել և նվաստացրել, ինչի մասին ինքը բարձրաձայնել է Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ իրեն կալանքի տակ պահելու ժամկետի երկարացման միջնորդության քննարկման ժամանակ: Այսինքն՝ Ս․Գ.-ն հայտնել է իր մարմնի վրա հայտնաբերված վնասվածքների առաջացման հանգամանքների վերաբերյալ նոր տեղեկություններ, որոնք նյութերի նախապատրաստման ընթացքում հայտնի չեն եղել վարույթն իրականացնող մարմնին։
Նկատի առնելով, որ ստացվել են փաստական տվյալներ, որոնք առերևույթ վկայում են պետական ծառայություն իրականացնող համապատասխան անձանց կողմից բռնության զուգորդմամբ իրենց պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու ենթադրյալ հանցագործության մասին, ինչը ենթակա է լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի ստուգման քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր որոշմամբ վերացրել է Ս. Գ.-ի մարմնական վնասվածքներ ստանալու կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին քննիչի որոշումը և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցել է քրեական գործ:
Հաշվի է առնվել այն հանգամանքը, որ նոր տվյալներով պայմանավորված՝ մարմնական վնասվածքներ ստանալու վերաբերյալ անհրաժեշտ է քրեական վարույթի շրջանակներում, համապատասխան դատավարական կարգավիճակով, մանրամասն հարցաքննել տվյալ անձին, նշանակել դատաբժշկական փորձաքննություն, պարզել վերջինիս բերման ենթարկած ոստիկանության ծառայողներին, միջոցներ ձեռնարկել ոստիկանության համապատասխան բաժնում տեսագրող սարքերի (առկայության դեպքում) անհապաղ առգրավման և քննություն արդյունքներից բխող անհրաժեշտ քննչական, այլ դատավարական գործողություններ իրականացնելու ուղղությամբ։

With a view to verify the new data obtained regarding the use of the alleged violence against the person brought to the police station, the RA Prosecutor General initiated a criminal case
The Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia continues its criminal policy with regard to the mandatory verification of the data obtained regarding the torture of people in police stations and other state bodies, ill-treatment and violence within the framework of criminal proceedings.
On June 2, 2020 from Kotayk Division of the RA Police to the Investigative Division of Abovyan of the RA IC, a message was received that on the previous day, within the framework of criminal case by examination injuries were found on the body of the accused S.G.
In fact, as part of the preparation of materials in Abovyan Investigative Division of the Investigative Committee of the RA S.G. gave an explanation that in connection with the above bodily injuries he did not want to answer any questions, received them as a result of falling down, but did not want to say where and in what circumstances. He also said that he has no complaints regarding that, refused to undergo a forensic medical examination, asking us to leave the prepared materials without consequences.
The body conducting the proceedings gave an instruction to the RA Police through the appropriate operative-search measures to find out the real circumstances of receiving bodily injuries as well as the authenticity of the explanation. According to the received letter, it was not possible to find out the real circumstances of his bodily injuries due to the fact that S. G. was kept in "Hrazdan" penitentiary institution of the RA Ministry of Justice.
In the result of the assessment of factual data obtained in the course of the preliminary investigation, the body conducting the proceedings considered approved, that S. G. recived the mentioned bodily injuries as a result of falling down and on that justification on 10.06.2020 a decision was rendered to reject the initiation of criminal case on the basis of the absence of corpus delicti.
On 08.09.2020 in the RA Prosecutor General’s Office was received the application of S. G. regarding that on 01.06.2020 after being taken to Kentron Division of Yerevan Department of the RA Police he was beaten and humiliated by the same division. Thus S. G. presented new data regarding his bodily injuries, which were unknown to the body conducting proceedings in the course of the preparation of materials.
Taking into account that factual data were received indicating an alleged crime of abuse of powers with the use of violence by the relevant persons performing the civil service, RA Prosecutor General Artur Davtyan canceled the decision of the investigator to refuse the initiation of a criminal case on the basis of materials prepared in connection with bodily injuries of S.G., and initiated a criminal case under Part 2 of Article 309 of the RA Criminal Code.