Բերման ենթարկված անձին ոստիկանության բաժնում ենթադրյալ բռնության ենթարկելու վերաբերյալ ստացված նոր տվյալների ստուգման նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը շարունակում է մարդկանց ոստիկանության և այլ պետական մարմինների տարածքներում խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի և բռնությունների ենթարկելու վերաբերյալ ստացված տվյալները քրեական վարույթի շրջանակներում պարտադիր ստուգման առարկա դարձնելու, բոլոր դեպքերին համարժեք իրավական գնահատականներ տալու, իսկ բավարար ապացույցների ձեռքբերման պայմաններում նման արարքներ կատարած պաշտոնատար անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու իր որդեգրած քրեական քաղաքականությունը:
2020թ. հունիսի 2-ին ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժնից ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժին ստացվել է իրազեկում այն մասին, որ նախորդ օրը ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի բաժնի ՁՊՎ ընդունված՝ քրեական գործով մեղադրյալ Ս. Գ.-ի մարմնի արտաքին զննությամբ հայտնաբերվել են վնասվածքներ:
Փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ Կոտայքի Աբովյանի քննչական բաժնում նյութերի նախապատրաստման շրջանակներոմ Ս․Գ.-ն բացատրություն է տվել այն մասին, որ վերը նշված մարմնական վնասվածքների կապակցությամբ չի ցանկանում որևէ հարցի պատասխանել, դրանք ստացել է վայր ընկնելու հետևանքով, իր  գործողությունների արդյունքում, սակայն չի ցանկանում ասել, թե որտեղ և ինչ հանգամանքներում: Հայտնել է նաև, որ վնասվածքների կապակցությամբ որևէ բողոք և պահանջ չունի, հրաժարվում է ենթարկվել դատաբժշկական փորձաքննության՝ խնդրելով նախապատրաստվող նյութերը թողնել անհետևանք:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հանձնարարություն է տրվել  ՀՀ ոստիկանությանը՝ համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով պարզել Ս․Գ.-ի կողմից մարմնական վնասվածքները ստանալու իրական հանգամանքները և նրա բացատրության իսկությունը: Ստացված գրությամբ հայտնվել է, որ Ս․Գ.-ն ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ում պահվելու պատճառով նրա կողմից մարմնական վնասվածքները ստանալու իրական հանգամանքները պարզել հնարավոր չի եղել:
Նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների գնահատման արդյունքում վարույթն իրականացնող մարմինը հաստատված է համարել, որ Ս․Գ.-ն վերը նշված մարմնական վնասվածքները ստացել է վայր ընկնելու հետևանքով և այդ հիմնավորմամբ 2020թ. հունիսի 10-ին որոշում է կայացրել հանցադեպի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին:
2020թ. սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորված անձ Ս․Գ.-ի դիմումն այն մասին, որ 2020թ. հունիսի 1-ին՝ գիշերը, ՀՀ ոստիկանության ԵՔՎ Կենտրոնական բաժին բերման ենթարկվելուց հետո նույն բաժնի աշխատակիցներն իրեն ծեծի են ենթարկել և նվաստացրել, ինչի մասին ինքը բարձրաձայնել է Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ իրեն կալանքի տակ պահելու ժամկետի երկարացման միջնորդության քննարկման ժամանակ: Այսինքն՝ Ս․Գ.-ն հայտնել է իր մարմնի վրա հայտնաբերված վնասվածքների առաջացման հանգամանքների վերաբերյալ նոր տեղեկություններ, որոնք նյութերի նախապատրաստման ընթացքում հայտնի չեն եղել վարույթն իրականացնող մարմնին։
Նկատի առնելով, որ ստացվել են փաստական տվյալներ, որոնք առերևույթ վկայում են պետական ծառայություն իրականացնող համապատասխան անձանց կողմից բռնության զուգորդմամբ իրենց պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու ենթադրյալ հանցագործության մասին, ինչը ենթակա է լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի ստուգման քրեական գործի շրջանակներում՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն իր որոշմամբ վերացրել է Ս. Գ.-ի մարմնական վնասվածքներ ստանալու կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին քննիչի որոշումը և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցել է քրեական գործ:
Հաշվի է առնվել այն հանգամանքը, որ նոր տվյալներով պայմանավորված՝ մարմնական վնասվածքներ ստանալու վերաբերյալ անհրաժեշտ է քրեական վարույթի շրջանակներում, համապատասխան դատավարական կարգավիճակով, մանրամասն հարցաքննել տվյալ անձին, նշանակել դատաբժշկական փորձաքննություն, պարզել վերջինիս բերման ենթարկած ոստիկանության ծառայողներին, միջոցներ ձեռնարկել ոստիկանության համապատասխան բաժնում տեսագրող սարքերի (առկայության դեպքում) անհապաղ առգրավման և քննություն արդյունքներից բխող անհրաժեշտ քննչական, այլ դատավարական գործողություններ իրականացնելու ուղղությամբ։

С целью проверки новых данных, полученных относительно применения предполагаемого насилия в отношении подвергнутого приводу лица в отделе полиции, генеральным прокурором РА возбуждено уголовное дело
Генеральная прокуратура РА продолжает свою уголовную политику касаемо обязательной проверки в рамках уголовного производства данных, полученных относительно пыток людей в участках полиции и других государственных органов, плохого обращения и насилий, соразмерных правовых оценок всем случаям, а в условиях приобретения достаточных данных- привлечения должностных лиц, совершивших подобные деяния, к уголовной ответственности.
2-го июня 2020г. из Котайкского отдела Полиции РА в Следственный отдел Абовяна Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА поступило сообщение о том, что в предыдущий день внешним осмотром на теле обвиняемого по уголовному делу С.Г., принятого в МСЗ Котайкского отдела Полиции РА, были обнаружены повреждения.
По факту в рамках подготовки материалов в Следственном отделе Абовяна СК РА С.Г. дал объяснение о том, что в связи с вышеуказанными телесными повреждениями не желает отвечать на какие-либо вопросы, получил их вследствие падения, в результате своих действий, однако не желает говорить, где и в каких обстоятельствах. Сообщил также, что в связи с повреждениями не имеет никаких жалоб и претензий, отказывается подвергаться судебно- медицинской экспертизе, просив оставить подготавливаемые материалы без последствия.
Органом, осуществляющим производство, было дано поручение Полиции РА выявить соответствующими оперативно- розыскными мероприятиями настоящие обстоятельства получения С.Г. телесных повреждений и правдивость его объяснения. Полученным письмом было сообщено, что по причине содержания С.Г. в УИУ «Раздан» МЮ РА настоящие обстоятельства получения им телесных повреждений установить не было возможным.
В результате оценки собранных материалами фактических данных орган, осуществляющий производство, счел утвержденным, что С.Г. вышеуказанные телесные повреждения получил вследствие падения, и на этом основании 10-го июня 2020г. вынес постановление об отказе в возбуждении уголовного дела на основании отсутствия факта преступления.
8-го сентября 2020г. в Генеральную прокуратуру РА поступило заявление задержанного лица С.Г., содержащегося в УИУ «Раздан» МЮ РА, о том, что ночью 1-го июня 2020г. после принудительного привода в отдел Кентронакана УГЕ Полиции РА сотрудники того же отдела подвергли его избиению и унизили, о чем он сообщил в Суде общей юрисдикции первой инстанции марза Котайк во время рассмотрения ходатайства о продлении срока содержания под стражей. То есть С.Г. сообщил новые сведения об обстоятельствах возникновения обнаруженных на его теле повреждений, которые в ходе подготовки материалов органу, осуществляющему производство, не были известны.
Принимая во внимание, что были получены фактические данные, возможно свидетельствующие о предполагаемом преступлении относительно превышения должностных полномочий с применением насилия соответствующими лицами, осуществляющими государственную службу, что подлежит полной, объективной и всесторонней проверке в рамках уголовного дела, генеральный прокурор РА Артур Давтян своим постановлением отменил постановление следователя об отказе в возбуждении уголовного дела по материалам, подготовленным в связи с получением С.Г. телесных повреждений, и возбудил уголовное дело по части 2 статьи 309 Уголовного кодекса РА.
Было учтено обстоятельство, что обусловленный новыми данными относительно получения телесных повреждений, в рамках уголовного производства, по соответствующему процессуальному статусу необходимо детально допросить лица, назначить судебно- медицинскую экспертизу, установить служащих полиции, подвергших последнего приводу, принимать меры по незамедлительному изъятию видеорегистраторов в соответствующем отделе полиции (в случае наличия) и осуществлению исходящих из расследования необходимых следственных, других процессуальных действий.
Уголовное дело с поручением ведения предварительного следствия направлено в Специальную следственную службу РА.